+420 773 087 597 (pracovní dny, 9-17 hod.) info@engeto.com
Hlavní stránka / Blog / Kolik si vydělá ajťák v Česku?

Kolik si vydělá ajťák v Česku?

Autor: Jakub Šustr  |  Kategorie: Kariéra 

Kolik si vydělá ajťák v ČR | ENGETO

Nikdy nebyla lepší chvíle začít kariéru v IT. My to v ENGETO víme už poměrně dlouho a tuto zprávu se snažíme rozšířit do světa. Je ale IT opravdu tak perspektivní obor? Mají se ajťáci tak dobře, jak se povídá?

V Česku je zoufalý nedostatek IT odborníků

Podle dat Českého statistického úřadu pracuje v ČR v odvětví informačních technologií na 160 000 lidí. To rozhodně není malé číslo. Mnohé personální agentury se nicméně shodují, že IT firmám chybí až dalších 20 000 ajťáků.

Bilance ajťáků v ČR.

Jak je to možné? Podívej se kolem sebe. Průmyslníci skloňují slovo digitalizace a ekonomové píší stohy článků na téma robotizace. Tento trend tlačí poptávku po ajťácích směrem nahoru. V Česku ale počty ajťáků příliš nerostou.

V posledních letech dokonce klesá počet studentů vysokoškoláků zaměřených na informatiku. Pracovní trh přitom potřebuje úplný opak — masový nárůst IT odborníků.

V ENGETO Academy se tomu snažíme pomoct nabídkou kurzů, po kterých se zaměstnáš, byť na juniorní pozici. Nejkratší cesta k práci v IT firmách vede přes Linux.

engeto blog plat v it

Už jsme vyškolili desítky Systémových administrátorů.

Ajťáci jsou placeni zlatem

Víš, co způsobuje nedostatek zkušených ajťáků? Tušíš správně, všechno je to o penězích.

Nezáleží, jestli máš dvacetileté zkušenosti nebo jsi začal programovat před rokem. Ajťáci všech úrovní mají vyšší než průměrnou mzdu v Česku. A to dlouhodobě. Podívej se, jaký byl v minulém desetiletí rozdíl mezi průměrnou mzdou v Česku a tou v IT odvětví.

Je to docela rozdíl, nemyslíš? Například v roce 2007 bral průměrný ajťák téměř 160 % průměrné české mzdy. A trend pokračuje i v posledních letech, jak se můžeš přesvědčit v následujícím obrázku. V roce 2015 měl průměrný ajťák na výplatní pásce téměř o 20 000 víc než průměrný český zaměstnanec.

Kvůli odlišné metodice se liší výpočet průměrné mzdy v tomto a předcházejícím obrázku. Zdroj: Český statistický úřad.

Dynamický růst mezd v IT sice zbrzdila globální ekonomická krize, která vypukla v roce 2008. IT sektor se nicméně poměrně rychle vzpamatoval a nyní mzdy opět rostou.

Podle výzkumu společnosti Hays se mzdy v IT v roce 2016 meziročně zvýšily o 5 %. A mzdy rostou i letos. Podle údajů Českého statistického úřadu berou pracovníci v IT v prvním čtvrtletí roku 2018 v průměru přes 56 000 korun. To je téměř dvojnásobek průměřné české mzdy, která se letos přehoupla mírně přes 30 000 korun.

Být ajťákem se vyplatí

Projekt Česko v datech spočítal, že se mezi lety 2002–2014 po očištění inflace zvýšily mzdy v IT odvětví o 75 %. V dalším lukrativním odvětví — bankovnictví a pojišťovnictví — byl vzrůst “pouhých” 54 %.

Dlouhodobému vývoji mezd v IT se věnoval také Český rozhlas, který ve svém článku napsal:

„Zatímco v roce 2002 byl průměrný plat IT zaměstnance o 7 tisíc korun vyšší než průměrná mzda v Česku, v roce 2016 už to bylo o 17 tisíc víc.“

Tak co, už věříš, že ajťáci se nemají špatně? Chceš mezi ně taky patřit?

Jakub Šustr

Jakub Šustr

Mám na starosti blogy a veškeré další texty, které si od nás můžeš přečíst. Když budeš souhlasně přikyvovat (doufám) nebo se mračit (doufám, že ne) nad našimi Facebookovými a Instagramovými posty, věř, že i v tom mám prsty.

Přidej se k 8 500+ odběratelům

Tvůj e-mail za zprávu o nových článcích. Pojď do toho!

Novinky

Zajímají tě novinky, blogové články a další?

Zanech nám tvůj e-mail a my ti dáme vědět!

Fakturační údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Tel.: +420 773 087 597

 

CodeBrew Hackathon

Jsme hrdým organizátorem největšího hackathonu na Moravě!

Přidej se i ty a začni budovat budoucnost IT.

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.