+420 731 184 623 info@engeto.com

Kolik si vydělá ajťák v Česku?

Nikdy nebyla lepší chvíle začít kariéru v IT. My to v ENGETO víme už poměrně dlouho a tuto zprávu se snažíme rozšířit do světa. Je ale IT opravdu tak perspektivní obor? Mají se ajťáci tak dobře, jak se povídá mezi lidmi? Podívej se na následující čísla.

V Česku je zoufalý nedostatek IT odborníků 

Podle dat Českého statistického úřadu pracuje v ČR v odvětví informačních technologií na 160 000 lidí. To rozhodně není malé číslo. Mnohé personální agentury se nicméně shodují, že IT firmám chybí až 20 000 dalších ajťáků.

Čím je to způsobeno? Podívej se kolem sebe. Spousta zařízení se digitalizuje a ekonomové píší stohy článků na téma robotizace. Tento trend tlačí poptávku po ajťácích směrem nahoru. V Česku ale počty ajťáků příliš nerostou.

V posledních letech dokonce klesá počet studentů vysokoškolských oborů spojených s informatikou. Pracovní trh přitom potřebuje úplný opak — masový nárůst těchto studentů.

Proto ENGETO nabízí job-ready kurzy, díky kterým můžeš získat práci v IT poté, co zvládneš náš kurz. Na detaily se můžeš podívat tady.

Ajťáci jsou placeni zlatem

Víš, co znamená nedostatek zkušených ajťáků pro celé IT odvětví? Well, tušíš správně, všechno je to o penězích.

Nezáleží, jestli máš dvacetileté zkušenosti nebo jsi začal programovat před rokem. Ajťáci všech úrovní mají vyšší než průměrnou mzdu v Česku. A to dlouhodobě. Podívej se, jaký byl v minulém desetiletí rozdíl mezi průměrnou mzdou v Česku a tou v IT odvětví.

Zdroj: Český statistický úřad

Je to docela rozdíl, nemyslíš? Například v roce 2007 bral průměrný ajťák téměř 160 % průměrné české mzdy. A trend pokračuje i v posledních letech, jak se můžeš přesvědčit v následujícím obrázku. V roce 2015 měl průměrný ajťák na výplatní pásce téměř o 20 000 víc než průměrný český zaměstnanec.

Zdroj: Český statistický úřad. Kvůli odlišné metodice se liší výpočet průměrné mzdy v tomto a předcházejícím obrázku.

Dynamický růst mezd v IT sice zbrzdila globální ekonomická krize, která vypukla v roce 2008. IT sektor se nicméně poměrně rychle vzpamatoval a nyní mzdy opět rostou. Podle výzkumu společnosti Hays vzrostly mzdy v IT v roce 2016 meziročně o 5 %. Data z roku 2017 zatím nejsou k dispozici, ale vzhledem k rekordnímu výkonu české ekonomiky bude tento vzrůst pravděpodobně ještě vyšší.

Být ajťákem se vyplatí

Společnost Česko v datech spočítala, že se mezi lety 2002–2014 po očištění inflace zvýšily mzdy v IT odvětví o 75 %. V dalším lukrativním odvětví — bankovnictví a pojišťovnictví — byl vzrůst “pouhých” 54 %.

Dlouhodobému vývoji mezd v IT se věnoval také Český rozhlas, který ve svém článku napsal:

Zatímco v roce 2002 byl průměrný plat IT zaměstnance o 7 tisíc korun vyšší než průměrná mzda v Česku, v roce 2016 už to bylo o 17 tisíc víc.

Tak co, už věříš, že ajťáci se nemají špatně? Chceš mezi ně taky patřit?

Související příspěvky

Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát

  Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát     Linux. Když s ním začínáš pracovat, některé příkazy jdou jako po másle. Ale u jiných strávíš věčnost a stejně je nezvládáš. No more. V tomto blogu najdeš detailní vysvětlení čtyř problémových příkazů z Linuxu....

číst více

Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT?

Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT? Skvělé vzdělání, různorodé pracovní zkušenosti, výborná doporučení. To jsou položky, které se skvěle vyjímají v každém životopise a potěší nejednoho personalistu na výběrovém řízení. Existuje spousta možností,...

číst více

Python seriál #2: Proč se vyplatí umět programovat Python

Python seriál #2: Proč se vyplatí umět Python Herní vývojář a datový analytik. Dva ajťáci, pomyslí si laik. Ehm... Nejen člověk z branže tuší, že tyto dvě osoby v jedné škatulce je jako míchání jablek s hruškami. Oba se věnují něčemu totálně odlišnému. Oba mají jiný...

číst více

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Přidej se k 300+ odběratelům

Přidej se k 300+ odběratelům

Naše blogy, tvůj mailbox.

Souhlasím se zpracovnáním osobních údajů v souladu s GDPR

Vítej v našem mailing listu :)