Kurzy Termíny

Linux Akademie

ONLINE KURZ LINUXU NA 12 TÝDNŮ

Znalosti Linuxu jsou jistou vstupenkou do světa IT. Nejen že je po těchto specialistech vysoká poptávka, ale zároveň je to ideální technologie pro úplné začátečníky. Nauč se během 3měsíčního kurzu spravovat systémy a staň se Linux administrátorem.

100% online a flexibilně Vhodné pro začátečníky
Výuka s lektorem 1x týdně 18–21:00
3 měsíce, 12 lekcí 7–12 hodin studia týdně

Termíny: Online Linux kurz

13. 01. – 31. 03. 2025, Online

Detail termínu

28. 04. – 14. 07. 2025, Online

Detail termínu

Nevyhovují ti aktuální termíny? Klikni sem a přidej se do waiting listu

Nech si proplatit 82 % ceny kurzu!

Jsem v kurzu
Na naše kurzy můžeš využít dotaci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
PROČ PRÁVĚ KURZ LINUXU?

S Linuxem se snadno uplatníš

Google, hry, aplikace jako Netflix nebo třeba Facebook fungují díky serverům. A ty běží právě na Linuxu. Stejně jako cloudové služby, které jsou čím dál populárnější. Linux aktuálně zažívá obrovský boom a svoje administrátory potřebuje stále víc firem.  Linux je navíc úplně ideální pro nováčky v IT. V programování potřebuješ kreativitu, v případě Linuxu ti stačí naučit se určité postupy a příkazy. Na téhle technologii je skvělé i to, že tvoje kariéra může jít hned několika směry – od automatizace přes Network Admina až po zabezpečení. 

Kurz Linuxu = pohovor

Láká tě práce ve firmách jako IBM, AT&T nebo Kiwi.com? I tam se zaměstnali naši absolventi. Jsou z nich specialisté na zabezpečení, škálování infrastruktury, bezpečnost nebo třeba uchování dat.

Linux je vhodný pro začátečníky

Je pro tebe IT svět novinkou? Jsi tu správně!

Je pro tebe Akademie vhodná?

  • V IT začínáš a chceš získat práci
  • Chybí ti hlubší znalost operačních systémů a potřebuješ si je doplnit
  • Chceš se posunout dál ve stávající práci
  • Láká tě získání certifikace (ENGETO je jediným partnerem The Linux Foundation v Česku)

Průběh Akademie

Začneme úplně od začátku. Bude ti stačit jen notebook, připojení k internetu a chuť zapracovat na svých IT znalostech. ENGETO Akademie je jedním z nejkomplexnějších a nejoblíbenějších kurzů Linuxu v Česku. Počítej proto s tím, že toho pro tebe máme připraveno opravdu hodně. Výuka probíhá formou live webinářů, které vede zkušený lektor. A každou lekci si můžeš kdykoliv pustit ze záznamu. Získáš taky přístup na výukovou platformu, na které najdeš interaktivní cvičení, projekty a další kurzy. Nudit se rozhodně nebudeš!

Všechny důležité informace ti řekneme na první hodině, takže se ničeho neboj. Na začátku dostaneš virtuální stroj, který máš k dispozici během celého kurzu. Získáš také 8měsíční přístup do e-learningových materiálů ke kurzu. Dopředu si ale nic studovat nemusíš. 🙂
Čeká tě 12 online webinářů s lektorem po 3 hodinách, celkem tedy 36 hodin výuky. Na každé hodině ti nejdříve ukážeme nový koncept a teorii si pak hned procvičíš v připraveném prostředí – vše online, z pohodlí domova. Novou látku si tak hned osaháš v praxi. Během výuky dostaneš prostor se na cokoli zeptat, lektor ti rád se vším poradí. A pokud náhodou live webinář nestihneš, můžeš si lekci znovu pustit ze záznamu.
Všechny nové znalosti a schopnosti budeš trénovat i doma. Počítej, že ti samostudium průměrně zabere asi 5–10 hodin týdně, pokud si chceš z kurzu odnést maximum. Úkoly na vzdělávacím portále ti zaručí, že budeš kurz zvládat a dobře si osvojíš látku. A pokud budeš během samostudia potřebovat pomoci, stačí napsat na Discord.
V průběhu Akademie budeš pracovat na komplexních sadách úloh určených systémovým administrátorům. Sadám úloh říkáme projekty a zužitkuješ v nich vše, co se naučíš, a procvičíš si tak veškerou látku. Ke každému řešení projektu dostaneš individuální zpětnou vazbu od lektorů – poradí ti, kde je potřeba zamakat a co ti jde naopak dobře. Můžeš využít i Live Chat podporu či komunikaci v rámci naší Discord komunity.
V rámci Akademie máš možnost získat certifikát ECS (ENGETO Certified SysAdmin). Podmínkou jeho získání je úspěšné přijetí všech projektů lektory nejpozději 8 měsíců od první lekce. Celkově máš 3 pokusy a o certifikát se žádá online skrze výukový portál. Zadání jednotlivých projektů ti vysvětlí lektoři v průběhu Akademie a pokud o certifikát nestojíš, projekty vypracovávat nemusíš.

Proč studovat u nás

Příprava portfolia

  • Zkonzultujeme ti portfolio na GitHubu
  • Získáš zpětnou vazbu na projekty

Kariérní poradenství

  • Poradíme ti, jak a kde hledat práci
  • Pomůžeme ti správně připravit CV

E-learningová platforma

  • Přístup k materiálům až 8 měsíců od první lekce
  • Interaktivní cvičení a projekty

Podpora během celého studia

  • Chatovací skupina s lektorem a studenty
  • Osobní studijní koordinátor

Máš dotazy? Tady najdeš odpovědi na ty nejčastější.

často kladené otázky

Specifické dotazy ti rádi zodpovíme na +420 773 087 597 nebo e-mailu info@engeto.com.

Příběhy a reference studentů

4.9

Přečti víc recenzí na Google

příběh absolventa

Michal, od skladníka k Linux Administrátorovi

Michal absolvoval úplně první ENGETO Linux Akademii. A dnes je jejím lektorem. Jeho příběh jen potvrzuje pravdivost známé fráze, že když se chce, všechno jde. I když to může být pořádná dřina.

Patrik R.

ENGETO můžu jen doporučit. Začínal jsem v Linux Akademii, byla to pro mě první větší zkušenost s IT, protože jsem vystudoval úplně odlišný obor. Přestože jsem na začátku byl skeptický, že je to možné, prakticky hned po dokončení kurzu jsem měl svou první práci v tomto oboru. Po Akademii jsem využil konzultací o tom, kam chci směřovat, a dostal jsem pečlivou přípravu na pohovor. Samozřejmě člověk musí počítat, že kurzem to nekončí a musí tomu věnovat dost času v rámci samostudia, zvlášť když s IT začíná. Za mě jde určitě o dobrou investici, která za to stojí a která se první měsíc práce vrátí. Děkuji!

Martin Š.

Chtěl jsem kurz, který mě naučí všechny potřebné věci, které musí každý začátečník znát, protože to pro mě bylo první velké setkání s oborem IT. A to se mi splnilo. Super byla ochota lektorů, kteří mi vždy pomohli s řešeným úkolem a odpovídali na moje dotazy i mimo vyučovací dobu. Dalším příjemným překvapením bylo množství probíraných informací a spoustu zadaných praktických úkolů. Byl to opravdu nabitý kurz a ne vždycky jednoduchý. Díky tomu jsem měl pocit, že se hodně učím a posouvám.

Jsme jedna z předních škol programování v Česku s 14500+ studenty. Absolventi pracují v 60+ firmách.

Přečti si příběhy

Studijní plán

Měsíc 1

Úvod do Linuxu

Týden 1
Úvod do Linuxu
Týden 2
Manipulace s daty a textem
Týden 3
Editory, archivace a přesměrování
Týden 4
Uživatelské účty
Nejprve se společně podíváme na to, co to vlastně Linux je a jak se používá. K dispozicii budeš mít server na naší infrastruktuře, takže si ani nemusíš instalovat Linux na svůj počítač. V prvních 4 lekcích mrkneme do terminálu. Naučíš se, jak pracovat s textovými daty, která jsou v prostředí důležitá, a začneme první větší tematický blok týkající se správy uživatelů.

Měsíc 2

Systémová administrace

Týden 5
Vlastnictví souborů a uživatelská práva
Týden 6
Procesy a joby
Týden 7
Instalace softwaru a systemová zařízení
Týden 8
Boot systému, servisy a LVM
Nejprve dokončíme větší tematický blok ohledně správy uživatelů, a sice lekcí o oprávnění a vlastnictví souborů. Po ní tě čeká test znalostí, díky kterému zjistíš, jestli ti něco neuniklo a jak moc je potřeba ještě zamakat. Následně ti ukážeme pokročilejší koncepty v systémové administraci Linuxu. Půjde hlavně o procesy a služby, které jsou pro chod operačního systému nepostradatelné a zároveň patří mezi základní znalosti Linux administrátora. Naučíš se instalovat software a aktualizace na náš server ve formě balíků, ale i překlad ze zdrojového kódu. V poslední části ti vysvětlíme proces načítání operačního systému (boot proces), což je častá pohovorová otázka. A podíváme se i na servisy a linuxové virtuální mašiny (LVM). Na závěr druhého bloku si dáme souhrnný test, ať víš, jak na tom jsi.

Měsíc 3

Sítě a shell

Týden 9
Sítě 1
Týden 10
Sítě 2
Týden 11
Práce v shellu
Týden 12
Regulární výrazy a představení práce sysadmina
Poslední část kurzu věnujeme technologiím, které nejsou v Linuxu to hlavní, ale je opravdu dobré je znát. Nejprve se podíváme na sítě, neboť jejich správa s Linuxem úzce souvisí, načež je doplníme prací v Shellu. Na závěr se konečně dostaneme k regulárním výrazům coby pomyslné třešničce na dortu. Současně věnujeme část poslední lekce tvým dotazům, ukázce práce sysadmina, přípravou na projekty a dalším nezbytnostem, které tě budou zajímat.

Po kurzu

Projektová ECS Certifikace (dobrovolná)

V průběhu Akademie budeš pracovat na komplexních sadách úloh určených systémovým administrátorům. Sadám úloh říkáme projekty a k řešení každého projektu dostaneš individuální zpětnou vazbu od lektorů. Jakmile lektoři přijmou všechny tvé projekty, je certifikát tvůj. Máš čas až 6 měsíců od první lekce, do té doby můžeš projekty odevzdávat s neomezeným počtem pokusů a o certifikát se žádá online skrze výukový portál. Pokud o certifikát nestojíš, projekty vypracovávat nemusíš.

Lektoři

Michal Matějka

Michal je jedním z prvních absolventů ENGETA. Hned po dokončení kurzu nastoupil do prvního zaměstnání v IT, začal se zdokonalovat a nyní u nás učí. Pracuje jako Software Engineer ve společnosti TietoEvry, kde spravuje a nastavuje cloudovou infrastrukturu.

Vojta Vaculík

Vojta 3 roky působil jako IT Specialista v IBM a je nový přírůstek ke skupině lektorů Linuxu v ENGETU. Je velký nadšenec do Linuxu, ale nikdy nevydrží u jedné distribuce příliš dlouho a rád zkouší nové věci.

Často kladené otázky

Ano, kurz odstartujeme pěkně od začátku. Nejprve se společně podíváme na to, co to vlastně Linux je a jak se používá. K dispozicii budeš mít server na naší infrastruktuře, takže si ani nemusíš instalovat Linux na svůj počítač.

Ano! 😍 A je to za nás úplně skvělá příležitost, jak si vzdělání a lepší pracovní příležitosti ještě víc zpřístupnit.

Takže – ENGETO je v e-shopu Úřadu práce registrované jako vzdělávací zařízení. Znamená to, že Úřad práce hradí až 82 % z ceny našich kurzů. Kurzy v databázi vyhledáš pod stejným jménem, jako na našem webu. Zobrazí se ti ale pouze v případě, že do začátku zbývá 30 a více dní. Níže jsme ti sepsali podrobnější informace:

Pokud budeš mít jakýkoliv dotaz, určitě se nám ozvi, rádi poradíme. 🙂

Určitě! Naše kurzy probíhají online a každou lekci nahráváme. Máš tak možnost pustit si záznam a látku dostudovat kdykoliv budeš chtít. Součástí tvého studia je i náš online výukový portál, na kterém najdeš obsah všech lekcí, projekty i správná řešení a další úkoly. Pokud budeš potřebovat pomoct, stačí využít náš live chat – reagujeme zpravidla do několika hodin.

Hardware: Na naši Akademii stačí mít notebook s pamětí alespoň 2 GB RAM a procesor s jedním jádrem. Pro uživatelský komfort bude ideální mít alespoň 4 GB RAM a procesor s 2 – 4 jádry. Účastníci na kurzu mají notebooky, které slouží víc než 8 let. Bude ti stačit prakticky cokoliv.

Software: Máš Windows, OS X nebo Linux? Jakýkoliv operační systém je v pohodě. Na začátku akademie dostaneš seznam programů, které je vhodné si nainstalovat a se kterými poté budeš pracovat.

Ano, ale počítej s tím, že ti Akademie zabere 10–18 hodin týdně po dobu 12 týdnů (3 hodiny na prezenční lekci plus minimálně 7, ale klidně i 15 hodin týdně samostudia). Samozřejmě tempo učení je velmi individuální, nicméně pokud máš odhodlání a vůli na sobě pracovat, určitě to zvládneš!

V rámci Akademie máš možnost získat certifikát ECS (ENGETO Certified SysAdmin). Podmínkou jeho získání je úspěšné přijetí všech projektů lektory nejpozději 8 měsíců od první lekce. Do té doby 3 pokusy a o certifikát se pak žádá online skrze výukový portál.

Zadání jednotlivých projektů ti vysvětlí lektoři v průběhu Akademie a pokud o certifikát nestojíš, projekty vypracovávat nemusíš.

Ano, Akademii je možné uhradit na 2 splátky. Při této volbě se celková cena počítá z plné sumy (nezapočítává se žádná sleva). Každá splátka je pak ve výši poloviny ceny Akademie. Postup nákupu kurzu na splátky najdeš tady.

Linux ve svém nejpřísnějším smyslu označuje pouze jádro, tedy základní část operačního systému.

Naproti tomu GNU/Linux je kompletní operační systém, který zahrnuje toto jádro spolu se všemi nástroji a aplikacemi (např. systémovými knihovnami, kompilátory, textovými editory apod.) potřebnými k jeho plné funkčnosti.

Pro zjednodušení tedy budeme používat kratší označení Linux (i když technicky vzato máme na mysli GNU/Linux).

 

Operační systémů existuje více. Nejběžnější jsou:

  • Windows – operační systém od Microsoftu, populární zejména pro osobní počítače.
  • macOS – operační systém od Apple, který se používá na počítačích Mac.
  • Linux – volně dostupný open-source operační systém a jeho různé distribuce jako Ubuntu, Fedora, Mint.

Linux je operační systém, což je software, který dává počítači život. Funguje jako prostředník mezi hardwarem (klávesnicí, myší, obrazovkou) a softwarem (aplikacemi). Můžeš si ho představit jako mozek počítače, který řídí všechny procesy.

Linux je navíc open-source operační systém, což znamená, že jeho kód je volně dostupný a může být upravován komunitou programátorů po celém světě. Linux je základem mnoha různých operačních systémů, kterým se říká distribuce, jako je například Ubuntu, Fedora, CentOS nebo Debian.

V naší Linux Akademii se podrobně seznámíš s tím, co Linux nabízí, a naučíš se ho používat od základů až po pokročilé úlohy, jako je správa uživatelských účtů a souborového systému.

Linux spravuje veškeré základní funkce počítače – od správy paměti, řízení procesů až po komunikaci mezi aplikacemi a hardwarem. Umožňuje ti spouštět aplikace, spravovat soubory, připojovat se k internetu a mnoho dalšího. Je oblíbený díky své stabilitě, bezpečnosti a efektivitě.

Víc se o Linuxu dozvíš v tomto článku.

S Linuxem se setkáš napříč celým IT světem – ať už jde o servery nebo cloudové služby.

Banky, e-shopy nebo třeba startupy – ti všichni využívají Linux na svých serverech – a někdo se o tyto systémy musí starat. Jako Linux administrátor budeš mít na starost to, aby servery fungovaly hladce a bezpečně. To zahrnuje nejen nastavení a údržbu serverů, ale i opravy chyb, tvorbu a kontrolu záloh, zabezpečení systému a implementaci nových nástrojů.

To však není jediná cesta. Kariérní možnosti, kde můžeš znalosti Linuxu uplatnit, zahrnují řadu juniorních pozic – např. specialistů na různé technologie nebo pozic v oblasti supportu, ze seniorních pozic se může jednat třeba o zkušené DevOps inženýry, kteří se starají o celé infrastruktury. Ostatně právě DevOps inženýři jsou na trhu poměrně nedostatkovým zbožím a pokud se do Linuxu ponoříš naplno, může tohle být tvoje cesta.

Víc se o Linuxu dozvíš v tomto článku. 

Linux sám o sobě nemá jeden konkrétní vzhled. Je to jako základní platforma, na které můžeš mít různé vzhledy nebo grafická rozhraní (GUI), jako je GNOME, KDE nebo Xfce. Záleží na tom, kterou verzi Linuxu (tzv. distribuci) si vybereš.

Některé distribuce mají velmi moderní a uživatelsky přívětivé rozhraní, které se může podobat Windows nebo macOS, jiné mohou být minimalističtější. Linux je velmi flexibilní, takže si ho můžeš přizpůsobit podle svých potřeb.

Protože se některé distribuce podobají Windows nebo MacOS, není na první pohled vždy snadné poznat, že jde o počítač s Linuxem. Když se ale podíváš na specifické detaily, jako je logo při startu počítače, typické ikony, nebo nabídka aplikací a nastavení, můžeš si všimnout rozdílů, které naznačují, že jde o Linux.

Linux byl poprvé uveden na svět v roce 1991. Jeho vývoj zahájil tehdy student finské univerzity, Linus Torvalds, který chtěl vytvořit volně dostupný a otevřený operační systém jako alternativu k drahým komerčním systémům.

Linux vyvíjí komunita programátorů z Linux Foundation, která zastřešuje vývoj Linuxu i spousty dalších open-source projektů po celém světě.

U tzv. open-source projektu může kód upravovat a vylepšovat kdokoliv. Jinými slovy každý, kdo má znalosti a chuť, se může zapojit. To umožňuje jeho neustálé zlepšování a aktualizace.

Díky našemu partnerství s Linux Foundation máš možnost v rámci studia Linux Akademie získat oficiální LFCS certifikát.

 

 

Linux používají lidé a organizace po celém světě, od jednotlivců v domácnostech až po velké korporace nebo vládní instituce.

Je oblíbený mezi programátory, vývojáři a IT profesionály, ale také ho využívají servery, superpočítače a dokonce i některé chytré telefony (například Android je založen na Linuxu).

Zajímá tě o Linuxu víc? Mrkni k nám na blog na článek: Proč začít s Linuxem.

To záleží na tvých potřebách.

Windows je rozšířenější a podporuje větší množství softwaru a her, což ho činí vhodnějším pro běžné uživatele a hráče.

Linux je zase známý svou stabilitou, bezpečností a flexibilitou, což ho činí ideální volbou pro servery, vývojáře a uživatele, kteří chtějí větší kontrolu nad svým systémem.

Mimochodem – pokud máš doma starý notebook, s Linuxem ti poběží o dost rychleji než s Windows. Samozřejmě za předpokladu, že zvolíš minimalistickou distribuci Linuxu. Takové zařízení se pak bude dát ještě pár let pohodlně používat.

Linux je operační systém, který je zdarma. Existuje mnoho jeho distribucí, které si můžeš stáhnout a používat bezplatně, jako je například Ubuntu, Fedora, nebo Debian.

Kromě Linuxu existují i další operační systémy, které jsou zdarma. Například: FreeBSD, ReactOS, Haiku a další.

Linux je zdarma díky své open-source povaze. To znamená, že kód je veřejně dostupný a každý ho může používat, upravovat a sdílet. Neexistuje žádná firma, která by za něj účtovala poplatky a prodávala ho (jako je tomu například u Windows nebo maxOS), což ho činí dostupným pro všechny.

Linux je úplně zdarma. Můžeš si ho stáhnout z oficiálních webových stránek příslušné distribuce a používat ho bez jakýchkoliv nákladů.

Domácí uživatelé ocení Linux pro jeho bezpečnost, stabilitu a přizpůsobitelnost. Linux je méně náchylný na viry a malware, což znamená méně starostí o zabezpečení. Navíc je zdarma a nabízí širokou škálu aplikací, které si můžeš přizpůsobit podle svých potřeb.

Programátoři preferují Linux díky jeho mocnému terminálu, široké podpoře vývojových nástrojů a snadné kompatibilitě s serverovými prostředími. Linux poskytuje ideální prostředí pro programování a testování aplikací, zejména pokud pracuješ na serverových projektech.

Firmy mohou na Linuxu ušetřit náklady na software, těžit z jeho vysoké bezpečnosti a stability a přizpůsobit systém svým specifickým potřebám. Linux je také dominantní v serverových a cloudových prostředích, což z něj dělá ideální volbu pro firemní infrastrukturu.

V Linux Akademii se dozvíš, jak Linux efektivně využít v domácím, vývojářském i firemním prostředí, a získáš praktické dovednosti potřebné pro správu tohoto systému.

Pro začátečníka je nejlepší zvolit Ubuntu nebo Linux Mint. Tyto systémy jsou uživatelsky přívětivé, mají širokou podporu a spoustu zdrojů, které ti pomohou začít.

Nejjednodušší způsob, jak si vyzkoušet Linux bez nutnosti instalace, je použít Live USB nebo Live CD/DVD. Tento postup ti umožní spustit Linux přímo z USB disku nebo CD/DVD bez nutnosti instalace na pevný disk tvého počítače. Stačí stáhnout obraz ISO z oficiální stránky vybrané distribuce, například Ubuntu, a vytvořit bootovací médium pomocí nástroje jako Rufus. Poté restartuješ počítač, nabootuješ z USB nebo CD/DVD a můžeš si Linux vyzkoušet, aniž bys zasahoval do svého stávajícího operačního systému. Tento způsob je ideální, protože si můžeš systém prohlédnout a otestovat, aniž bys cokoliv měnil na svém počítači.

Pokud se ti Linux zalíbí, můžeš ho později nainstalovat na pevný disk. A to tak, že nahradíš svůj stávající operační systém Linuxem (během instalace vybereš možnost „Vymazat disk a nainstalovat Linux“).

V naší Linux Akademii se při výuce připojíš na naše linuxové stroje. Jde o jednu z dalších variant, kdy není nutné nic instalovat. Linux si tak budeš moct vyzkoušet a experimentovat s ním, aniž by došlo k zásahu do hlavního systému tvého počítače. Navíc můžeš systém snadno vypnout a znovu spustit, kdykoliv budeš potřebovat.

Pro starší počítače jsou ideální lehčí distribuce Linuxu, jako je Xubuntu, Lubuntu nebo Puppy Linux. Tyto systémy jsou navrženy tak, aby byly nenáročné na výkon, ale přitom poskytovaly plnohodnotný zážitek.

Většina distribucí Linuxu má v nastavení možnost přepnout klávesnici na českou. Stačí jít do nastavení >> Klávesnice nebo Jazyk a přidat českou klávesnici jako jednu z možností.

Chceš si pojistit, že o nic nepřijdeš? Zálohování Linuxu lze provést pomocí nástrojů jako rsync, Timeshift nebo pomocí terminálových příkazů. Můžeš zálohovat celé systémy nebo jen vybrané soubory a složky.

 

Kopírování souborů v Linuxu můžeš provést buď přes grafické rozhraní (pravé tlačítko >> Kopírovat/Vložit), nebo pomocí příkazu cp (jako copy) v terminálu.

Můžeš taky mrknout na blogový článek, kde rozebíráme 4 linuxové příkazy, které nedají nováčkům spát.

Adresář v Linuxu vytvoříš jednoduše pomocí příkazu mkdir v terminálu. Například příkaz mkdir Novy_Adresar vytvoří složku s názvem „Novy_Adresar“.

Root je uživatel s nejvyššími oprávněními v Linuxu. Tento uživatel má plnou kontrolu nad systémem a může provádět jakékoliv změny, včetně těch, které by běžný uživatel provádět nemohl. Root je v podstatě správce systému.

Ubuntu je jedna z nejoblíbenějších distribucí Linuxu. Je známá svou uživatelskou přívětivostí a je ideální pro začátečníky i pokročilé uživatele. Nabízí pravidelné aktualizace a silnou komunitu, která ti může pomoci s jakýmkoliv problémem.