Jak se z YouTubera a nadšence do ekologie stal vývojář Pythonu
Jak se člověk s vystudovanou energetikou a vzdělávacím YouTube kanálem dostane k programování? Na to jsme se zeptali Radka, absolventa naší Python a Datové Akademie. V současnosti pracuje pro americkou společnost Enverus, která se zabývá oblastí obnovitelných zdrojů energie.
Specialista na jadernou bezpečnost a tvůrce vzdělávacích videí pro Onlineschool.cz
Absolvoval: Aktuálně:Python vývojář v Enverus
Na LinkedInu o sobě mluvím jako o vývojáři Pythonu se zájmem o zelené technologie, změnu klimatu, ekologii a vzdělávání. Ještě donedávna mě ale živilo natáčení videí na YouTube a práce specialisty na jadernou bezpečnost a hlukové studie v korporátu.
Vystudoval jsem energetiku, založil vzdělávací portál Onlineschool.cz a skončil u programování
Po vystudování VŠ oboru energetického inženýrství jsem se vydal na dráhu freelancera. Videa pro projekt Onlineschool.cz jsem začal natáčet s úmyslem usnadnit studentům vysokou školu a poprat se s předměty jako fyzika, matematika nebo statika. Jenže kariéra YouTubera nebyla příliš perspektivní, neuživila by mě.
Začal jsem proto pokukovat po full-time práci, ve které si vydělám lepší peníze a zároveň bude mít přesah do ekologie a životního prostředí.
Tehdy jsem si vzpomněl na Filipa, se kterým jsem se potkal ve skupině lidí, která chtěla fušovat do přestavby aut na spalování zemního plynu. Z DVTV jsem věděl, že je shodou okolností spoluzakladatelem ENGETA. Poprosil jsem ho o radu, jakou technologii by mi doporučil jako člověku, který nemá žádný IT background.
Na programování jsem si nevěřil, začal jsem datovou analýzou
Zvažoval jsem, že nejdřív půjdu do datové analýzy, protože jsem se programování bál. Datová Akademie zrovna tehdy měla vypsaná volná místa, a tak jsem se rovnou zapsal do kurzu.
Po absolvování Datovky jsem se pokoušel o získání práce u KPMG, což zpětně nevnímám zrovna jako ideální práci s ekologickým přesahem. Poohlíželi se po člověku se znalostí machine learningu a obecně programování jako takového. Jenže já tehdy stál na začátku. Nevyšlo to a já se zařekl, že na sobě máknu a rozšířím si znalosti.
Volba padla na Python, který jsme v Datovce nakousli, takže jsem už zhruba tušil, co mě v Python Akademii čeká.
Člověk z kurzu neodejde s prázdnou, má za sebou reálné projekty
Oba kurzy byly moc prima. Lektoři byli skvělí, přátelští a naučili mě toho spoustu. Nejvíc mě samozřejmě posunuly praktické projekty. V Pythonu i datové analýze jsme si vytvořili vlastní portfolio v GitHubu, které mi pak pomohlo při shánění práce. Náboráři zmiňovaným projektům přikládali opravdu velkou váhu.
Co se týče náročnosti kurzu, řekl bych o sobě, že jsem celkem studijní typ (o tom asi svědčí i fakt, že jsem se několik let živil vzděláváním ostatních), a i když jsem při obou kurzech pracoval na plný úvazek, dalo se to zvládat.
Hned po dokončení druhého kurzu, v mém případě Pythonu, jsem se ponořil do hledání práce.
Podmínka práce s environmentálním přesahem zúžila výběr na 8 firem
Měl jsem v hlavě konkrétní představu o práci bez negativního dopad na lidi a přírodu. To bylo mé hlavní kritérium. Na jakou nastoupím pozici nebo s jakou technologií budu pracovat, pro mě bylo druhořadé.
Upřímně řečeno jsem neměl příliš na výběr – v době, kdy jsem sháněl práci, jsem našel jen 8 firem, která splňovala má zelená kritéria.
Obecně jsem se nedokázal zbavit pocitu, že české firmy se ani neobtěžují odepsat. Hádám, že je to hlavně o lidech – nicméně když člověk všude čte, kolik v IT chybí lidí a pak na vlastní kůži zažije, že se firmy neozývají, zarazilo mě to.
Nakonec si mě našla zahraniční firma Enverus. Resp. propojil mě s ní headhunter, kterého jsem na LinkedInu oslovil s tím, že bych s mojí kombinací datové analýzy a Pythonu rád našel uplatnění v evnironmentálně zaměřeném projektu. A ono to vyšlo, z velké části proto, že jsem splňoval jejich představy o ideálním kandidátovi.
Praktické projekty z ENGETO kurzů mi pomohly k získání práce
Na pohovoru jsme hodně řešili projekty z ENGETO kurzů, na nich si recruiteři ověřili mé znalosti a doptávali se na detaily. Každopádně pro ně byl mnohem důležitější než programování můj přesah do energetiky, který byl nezbytný k pochopení jejich byznysu.
Využívám znalosti fyziky, energetiky i programování
Aktuálně pracuju na plný úvazek jako vývojář v Pythonu ve společnosti Enverus. Specializuje se na poskytování analytických datových služeb a softwarových řešení pro energetický průmysl.
Můj tým se konkrétně zabývá elektrickou sítí ve Spojených státech. Poskytujeme služby a nástroje, které pomáhají energetickým společnostem, distributorům elektřiny a dalším zainteresovaným stranám analyzovat a optimalizovat provoz a management elektrické sítě. To zahrnuje predikci poptávky, optimalizaci distribuce a další činnosti spojené s efektivitou a spolehlivostí dodávek elektřiny.
Když to hodně zjednoduším, sbíráme data z přenosové sítě a máme za úkol předvídat, co se na ní bude dít. Třeba proto, aby se dobře rozplánovaly kapacity a odhadla spotřeba. Obecně výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů naši práci komplikuje, protože do hry vstupují i meteorologická data.
A aby toho nebylo málo, pak je na vše ještě navázaný komoditní trh. Je to hodně komplexní a kdybych měl zabíhat do detailů, strávíme tu klidně hodiny. 🤓
Jazyková bariéra na startu sehrála významnou roli
Klasická jazyková bariéra by asi nebyla problém, s angličtinou jsem na tom byl obstojně. Jenže energetika a elektrická síť zahrnuje opravdu tak specifickou slovní zásobu, že moje začátky byly poměrně krušné. Nerozuměl jsem ze 100 % oboru, ani programování. Měl jsem jen slušné základy, na kterých šlo dál stavět.
I když byly ENGETO kurzy nabité informacemi, je nemožné v nich pokrýt všechno. Mezery jsem si v praxi postupně doplnil a navázal na to, kde jsem v kurzech skončil.
ChatGPT byl můj nejlepší kamarád
Když jsem nastoupil, náš energetický tým v ČR tvořil jediný člověk – já. V Brně sice máme jednu pobočku, ale v ní se tehdy energetikou nikdo nezabýval. Takže i kdyby mi čeští kolegové chtěli poradit, neměli jak, pracovali na jiných projektech.
Párkrát do roka Brna přiletí 2 kolegové z Texasu, jinak jsem se fyzicky ještě s nikým dalším nepotkal.
Veškerý onboarding tedy probíhal online. V začátcích ani tolik nešlo o Python, spíš o pochopení základů. Tomu ostatně odpovídala i nástupní mzda, které byla zhruba 45 tisíc korun hrubého. Dočasně jsem slevil z nároků, ale věděl jsem, že je to jen krátkodobý stav a výhledově to poroste nahoru. A taky, že jo. 🙂
Díky časovému posunu jsem denně měl 2–3 hodinové okno, ve kterém jsem mohl zahraniční kolegy poprosit o pomoc. Nechtěl jsem jim ale psát s každou prkotinou, proto byl ChatGPT dlouhou dobu mým nejlepším kamarádem. Samozřejmě, že bych si mohl dotazy najít na internetu, ale to by mi zabralo spoustu času.
Ovšem od té doby, co jsem zjistil, kolik ChatGPT spotřebuje energie a vody, snažím se jeho používání cíleně omezovat.
Od jednoduchého testovacího projektu až po složitější
Na prvním projektu jsem na vymyšlených datech prováděl testování. Mým úkolem bylo data ze dvou datasetů různých elektráren spojit dohromady. Díky tomu jsem si osahal, o co jde a víc do problematiky pronikl. Postupně jsem začal pracovat na komplexnějších projektech.
Aktuálně spouštíme nový projekt analyzující elektrickou síť v Kalifornii a státech západního pobřeží USA. Jeden člověk v našem týmu je programátorský bůh a umí snad všechno. 😁 Zbytek smrtelníků u nás v týmu má role rozdělané podle toho, na co se kdo specializuje.
Já se věnuju mapování. Koukám do dat, snažím se mezi nimi hledat spojitosti a píšu kód, který vše dává dohromady. Využívám hlavně Python a Kubernetes.
Se všemi zahraničními kolegy si rozumím, jsou skvělí. Ti z Česka jsou taky super, ale pracují v jiném programovacím jazyce a vídáme se minimálně, takže nemáme moc úzké vazby. Určitě tomu nepomáhá, že pracuju z domova, ale neměnil bych.
OnCall režim jednou za 7 týdnů
Napříč firmou se mezi jednotlivými oddělení střídáme v tzv. OnCall režimu. Jde o týdenní službu, kdy kromě naší klasické náplně práce prioritně řešíme jakékoliv průšvihy v systému, na které nás upozorní jiní.
Jsou týdny, kdy je relativně klid. A pak jsou týdny, kdy se člověk nezastaví.
Angličtinu jsem vypiloval, v budoucnu mě láká státní správa
Mezinárodní prostředí mi hodně rozšířilo obzory a v angličtině jsem se neuvěřitelně posunul. Tolik slovíček, co jsem se naučil! 💪😊 Pociťuju to i při konverzaci s mým kamarádem z Holandska – dřív to hodne dřelo, zatímco teď jsou naše rozhovory krásně plynulé a mnohem přirozenější.
Kdybych žil v ideálním světě, další meta by byla práce pro státní správu. Tak, aby se naše země někam posunula a nestála na papírové byrokracii. To se ale uvidí podle toho, jestli stát své IT odborníky začne někdy rozumně platit.
Práce v IT předčila má očekávání a co víc – mám klidné svědomí
V firmě jsem zhruba rok a půl, za tu dobu mě jednou povýšili. Rostl jsem nahoru i finančně.
Home office mi opravdu vyhovuje – zjistil jsem, že lidský kontakt tolik nepotřebuju a ušetřím čas, který bych jinak strávil cestou do kanclu. Ušetřený čas se hodí, protože můžu přiložit pomocnou ruku při péči o čerstvě narozenou dceru. Popravdě, už si vůbec nedovedu představit do práce denně dojíždět.
Z čeho mám opravdu radost je, že má moje práce reálný dopad a pozitivní vliv na rozvoj obnovitelných zdrojů, to mi dodává klid na duši a čisté svědomí. Jinými slovy mi moje práce dává smysl a to je pro mě klíčové.
Když jsem točil vzdělávací videa, pomáhala desítkám tisícům studentům, což není málo a svého času mě to naplňovalo. Ale IT kariéra je mnohem jistější a perspektivnější volba, co se výdělků týče.
YouTube už jen jako koníček, ne zdroj obživy
Videa natáčím dál, ale nejsou mým hlavním zdrojem příjmů. Kdybych měl více času, snažil bych se Onlineschool.cz přetvořit do portálu, který pokrývá dovednosti potřebné pro 21. století – dezinformace, kognitivní zkreslení nebo peněžní a mediální gramotnost. Ale to je hudba daleké budoucnosti.
Pro úspěch člověk musí ujít vždy kilometr navíc
Pro všechny, co pokukují po IT oboru, mám jednu radu. Učte se víc, než vám učitel zadá. To ostatně neplatí jen v IT, ale obecně. Jen si představte, kde můžete být, když se nespokojíte jen s nezbytným minimem a ujdete ten kilometr navíc.
Vzdělávání k IT neodmyslitelně patří a sám v práci vidím, že kolegové, kteří se v jednom kuse drtí nové věci, mají nesmírnou výhodu a jsou o úroveň napřed.
———–
Chceš si taky najít práci v IT, ale nevíš, kde začít?
Přihlas se do naší Python nebo Datové Akademie – získáš skvělý základ, na který pak v praxi navážeš a svoje znalosti si rozšíříš. Když zkombinuješ tyhle dva kurzy, kariéra v IT na sebe nenechá dlouho čekat. 😉
P. S.: Díky programu Jsem v kurzu nyní můžeš studovat se slevou až 82 %. 😉
A pokud tě láká jiná oblast, podívej se na naše další IT kurzy. Pomůžeme ti získat znalosti a dovednosti, se kterými se uplatníš.