Kurzy Termíny

Datová Akademie

Online kurz datové analýzy na 12 týdnů

Datová analýza aktuálně patří mezi nejžádanější dovednosti – na jejím základě denně probíhají miliony rozhodnutí. Během 3 měsíců tě naučíme, jak data čistit, pracovat s nimi a vyhodnocovat je. Dokážeš je chápat, ale i vizualizovat pomocí nástrojů jako Excel a Power BI.

100% online a flexibilně Vhodné pro začátečníky
Výuka s lektorem 1x týdně 18–21:00
3 měsíce, 12 lekcí 5-10 hodin studia týdně

Termíny: Online kurz datové analýzy

05. 08. – 21. 10. 2024, Online

Detail termínu

11. 09. – 27. 11. 2024, Online

Detail termínu

26. 09. – 12. 12. 2024, Online

Detail termínu

04. 11. – 03. 02. 2025, Online

Detail termínu

10. 12. – 11. 03. 2025, Online

Detail termínu

Nevyhovují ti aktuální termíny? Klikni sem a přidej se do waiting listu

Datový Analytik s Pythonem

Zapiš se do nejkomplexnějšího kurzu na českém trhu a změň svoji kariéru. Čeká tě intenzivních 6 měsíců studia, zkušení lektoři s komerční praxí a ∞ nových znalostí.
detail kurzu

Nech si proplatit 82 % ceny kurzu!

Jsem v kurzu
Na naše kurzy můžeš využít dotaci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
PROČ KURZ DATOVÉ ANALÝZY?

100 % firem potřebuje datového analytika

Data hýbou světem. Každé kliknutí, stáhnutí, vyhledávané nebo napsané slovo nechává digitální stopu. Čím dál víc firem dá téměř cokoliv za to, aby o nich věděly a rozuměly jim. A právě ty jim s tím můžeš pomoct. Jako datový analytik dovedeš například říct, jak se budou vyvíjet prodeje, můžeš se přidat k různým vědeckým týmům, stát se expertem na predikce v bankovním sektoru a spoustu dalšího! Není divu, že datoví analytici patří k nejvyhledávanějším talentům i na LinkedInu. S kurzem datové analýzy tedy rozhodně krok vedle neuděláš.

Obor budoucnosti

Tahle technologie se široce používá, není složitá a dobře se učí. Je proto ideální pro nováčky v IT. Získáš perfektní základy, které můžeš rychle rozvíjet.

Neztratíš se

Díky znalostem datové analýzy se uplatníš v byznysu, marketingu, při vývoji produktu, ve světě financí a v mnoha dalších oborech.

Co je potřeba ke studiu Datové Akademie?

 • Zvažuješ práci v oblasti datové analýzy a potřebuješ nějak začít
 • Nechybí ti logické myšlení a chceš se naučit SQL
 • Baví tě hledat příčiny a souvislosti v číslech

Průběh Akademie

Během kurzu projdeme základní oblasti a technologie potřebné k práci datového analytika na úrovni Business Intelligence. Zaměříme se na strukturu a pochopení dat, efektivní dotazování v SQL a vizualizaci a zpracování v systémech Excel a Power BI. Seznámíme tě s realitou pracovního světa datové analýzy a poradíme ti, jak začít.

A nebude to jen teoretická nalejvárna. Všechny znalosti a koncepty budeš postupně aplikovat na tvorbě svého prvního datového portfolia.

Všechny důležité informace ti řekneme na první hodině, takže se ničeho neboj. Na začátku Akademie dostaneš seznam programů, které je vhodné si nainstalovat a se kterými poté budeš pracovat. Získáš také 6měsíční přístup do e-learningových materiálů ke kurzu.
Čeká tě 12 online webinářů s lektorem po 3 hodinách, celkem tedy 36 hodin výuky. Na každé hodině ti nejdříve ukážeme nový koncept a teorii si pak hned procvičíš v připraveném prostředí – vše online, z pohodlí domova. Novou látku si tak hned osaháš v praxi. Během výuky dostaneš prostor se na cokoli zeptat, lektor ti rád se vším poradí. A pokud náhodou live webinář nestihneš, můžeš si lekci znovu pustit ze záznamu.
Všechny nové znalosti a schopnosti budeš trénovat i doma. Počítej, že ti samostudium průměrně zabere asi 5–10 hodin týdně, pokud si chceš z kurzu odnést maximum. Úkoly na výukovém portále ti zaručí, že budeš kurz zvládat a dobře si osvojíš látku. A pokud budeš během samostudia potřebovat pomoci, stačí napsat na Discord.
Během studia Datové Akademie tě čekají nejen cvičení na doma, ale i dva komplexní projekty, ze kterých si vytvoříš své portfolio. Pracuj na nich průběžně a konzultuj je s lektory. Projekty sice nepotřebuješ pro absolvování kurzu, ale pokud chceš získat ECJDA certifikaci, neobejdeš se bez nich.
V rámci Akademie máš možnost získat certifikát ECJDA (ENGETO Certified Junior Data Analyst). Podmínkou jeho získání je úspěšné přijetí všech projektů lektory nejpozději 8 měsíců od první lekce. Celkově máš na splnění projektů 3 pokusy, o certifikát se žádá online skrze výukový portál. Zadání jednotlivých projektů ti vysvětlí lektoři v průběhu Akademie a pokud o certifikát nestojíš, projekty vypracovávat nemusíš.

Proč studovat u nás

Příprava portfolia

 • Zkonzultujeme ti portfolio na GitHubu
 • Získáš zpětnou vazbu na projekty

Kariérní poradenství

 • Poradíme ti, jak a kde hledat práci
 • Pomůžeme ti správně připravit CV

E-learningová platforma

 • Přístup k materiálům až 8 měsíců od první lekce
 • Interaktivní cvičení a projekty

Podpora během celého studia

 • Chatovací skupina s lektorem a studenty
 • Osobní studijní koordinátor

Partner kurzu

Využij našeho partnerství a nastartuj svoji technologickou kariéru v KBC Global Services

V KBC podporují kariérní změny a dávájí možnost vypracovat se na zajímavé role v oblasti technologií. Zajímá tě, jak to funguje na pozadí banky? Koukni na aktuálně otevřené pozice a dej jim o sobě vědět: mrkni na jejich web.

Příběhy a reference studentů

4.9

Přečti si víc recenzí na Googlu

příběh absolventa

Adam, Data analytik v Deutsche Telekom

Adam původně studoval ekonomii, pak se ale rozhodl změnit svůj obor a začal se věnovat IT. Absolvoval naši Python a Linux Akademii a nyní pracuje na pozici datového analytika v Deutsche Telekom.

Tomáš P.

Do Python a Datové akademie jsem se přihlásil z důvodu budoucí změny zaměstnání – přecházel jsem z akademické sféry. Kurzy v ENGETU mi daly nový vhled a základ pro pracování s pokročilými nástroji v oblasti zpracování a vizualizace dat, které jsem následně mohl už sám rozvíjet. Absolvování Akademií mělo významný podíl v tom, že jsem během krátké doby našel práci v oboru BI (Business Intelligence).

Petr V.

Díky kurzu Datové Akademie jsem konečně pronikl do světa SQL, což mi výrazně pomohlo při práci s databázemi. Lekce s Markem Soukupem mě navíc hodně bavily. Při srovnání s konkurencí v Česku jste fakt dobří – hodně kvalitní muziky za dobrou cenu. Doufám, že vám to vydrží co nejdéle. Doporučuji vás na každém rohu! 🙂

Máš dotazy? Tady najdeš odpovědi na ty nejčastější.

často kladené otázky

Specifické dotazy ti rádi zodpovíme na +420 773 087 597 nebo e-mailu info@engeto.com.

Jsme jedna z předních škol programování v Česku s 14500+ studenty. Absolventi pracují v 60+ firmách.

Přečti si příběhy

Studijní plán

Blok 1

Úvod do datové analýzy a SQL

Týden 1
Základní operace s daty
Týden 2
Řazení a filtrování dat
Týden 3
Agregační funkce a seskupování
Týden 4
Spojování tabulek a množinové operace
Týden 5
Praktické příklady z SQL + konzultace SQL projektu
V prvním bloku ti představíme obsah kurzu, řekneme si něco o datech, databázích, datové analýze a její roli v současném světě. Seznámíš se s prostředím, ve kterém budeš pracovat a vyzkoušíš si jednoduché i složitější SQL dotazy. Naučíš se vybírat a řadit data a používat podmínky při dotazování.

Blok 2

Základní vizualizační nástroje

Týden 6
Svět datové analýzy a úvod do vizualizace v Excelu
Týden 7
Pokročilé funkce a vizualizace v Excelu
Týden 8
Úvod do Business Intelligence a vizualizace dat v Power BI
Týden 9
Pokročilé vizualizace v Power BI a úvod do jazyka DAX
Týden 10
Time Intelligence, příprava dat a Power BI Service
Nejprve ti nastíníme pracovní svět datové analýzy, čímž získáš kontext pro následující lekce, kde přejdeme k nástrojům na vizualizaci dat. Začneme Excelem, jednoduchým a dostupným nástrojem s překvapivě zajímavými funkcemi, a přidáme populární Power BI. Spolu se znalostmi z předchozího bloku si vytvoříš grafické reprezentace dat a položíš základy svého portfolia, včetně základního nastavení na back-endu.

Blok 3

Tvorba portfolia

Týden 11
Opakování a příklad tvorby projektu
Týden 12
Open hours – coding v praxi, konzultace projektů a portfolia
V posledním bloku tě podrobněji zasvětíme do pracovních pozic v rámci datové analýzy a vysvětlíme ti, kde a jak využiješ nabyté znalosti. Ukážeme ti také, jak vytvořit své první datové portfolio a zopakujeme nejdůležitější znalosti z kurzu. Na závěr ti lektor ukáže, jak datový analytik přistupuje k řešení typických úkolů, jak se v praxi zlepšovat, kam postupovat a zodpoví ti i případné dotazy ohledně projektů či praxe.

Projekty

Projekt 1
Data o mzdách a cenách potravin a jejich zpracování pomocí SQL
Projekt 2
Zpracování COVID-19 dat a jejich vizualizace v rámci portfolia
Během studia Datové Akademie tě čekají 2 komplexní projekty, na kterých si vyzkoušíš aplikaci získaných znalostí. Lektor ti taky dá zpětnou vazbu a ukáže, jak se ještě zlepšit. Projekty si můžeš dát do svého portfolia, určitě ti pomůžou např. při hledání uplatnění.

Lektoři

Matěj Karolyi Softwarový inženýr

Matěj pracuje jako softwarový inženýr. Podílí se na tvorbě webového nástroje, který je používaný napříč odvětvími obchodu a služeb. Absolvoval Fakultu informatiky MU v Brně a nyní je jeho denním chlebem jazyk Java i SQL. Aktivně se podílí na výuce předmětů zaměřených na softwarové inženýrství, efektivní získávání informací z databází a zvyšování kvality software.

Pavel Fryblík Lead Data Analyst v společnosti MADFINGER Games

Datový nadšenec Pavel se v této oblasti pohybuje už více než 10 let. Věří, že lidé jsou limitováni jenom vlastní motivací a učit se dokážou v každém věku. Proto pro své kolegy založil Vacuum university, platformu pro sdílení technických vědomostí. Teď pracuje na pozici Lead Data Analyst v společnosti MADFINGER Games, kde spojil své dvě vášně – hry a datovou analýzu.

Jan Kammermayer

Honza měří 205 cm a hraje basket. A je taky špičkový datový analytik. Coby datový analytik pravidelně pracuje s Pythonem, PHP, SQL a rád prozkoumává nové technologie. Lektorovaní ho baví, protože může předávat svoje zkušenosti a pomáhat druhým s vlastním rozvojem.

Robert Mondřík

Robert se analýzou dat zabývá přes 5 let. V současné době pracuje jako BI Lead v korporátu, kde se věnuje PowerBI developmentu a automatizaci. Právě PowerBI je pro svou intuitivnost jeho nejoblíbenějším nástrojem. Ve volném čase rád sportuje a své výkony si poctivě vizualizuje a analyzuje.

Alena Zikmundova Konzultant v IT & integraci softwaru

Alena má vystudovanou ekonometrii a podnikovou informatiku. Má zkušenosti s testováním, systémovou a datovou analýzou i návrhem databází.

Jan Polák

Honza je učitel a lektor IT. Věnuje se konzultacím a školením na téma MS Office a Power BI. Pokud zrovna neučí či neškolí, píše návody na web mojeznalosti.cz. V IT firmě, kde pracuje, se věnuje kromě lektorování i datovým analýzám. Své zkušenosti a know-how rád předá i na kurzech ENGETA. Ve volném čase se věnuje aktivně muzice, hraje na saxofon v několika kapelách – pro ukázku thebackway.cz. Přes léto pracuje jako průvodce pro CK Alpina. Můžete se s ním tedy setkat nejen na firemním školení, ale i offline v horách Balkánu.

Často kladené otázky

Akademii odstartujeme pěkně od začátků. Vysvětlíme ti, co tě v kurzu čeká a během kurzu tě postupně seznámíme s praxí datového analytika. A naučíme tě základní zpracování a vizualizaci dat.

Datová analýza je o logickém myšlení, hledání souvislostí a příčin, takže ani to by ti nemělo být cizí. A pokud si chceš z kurzu odnést maximum, nestačí si ho jen odsedět. Bude potřeba plnit domácí úkoly a věnovat hodiny samostudiu. 🙂

Ano! 😍 A je to za nás úplně skvělá příležitost, jak si vzdělání a lepší pracovní příležitosti ještě víc zpřístupnit.

Takže – ENGETO je v e-shopu Úřadu práce registrované jako vzdělávací zařízení. Znamená to, že Úřad práce hradí až 82 % z ceny našich kurzů. Kurzy v databázi vyhledáš pod stejným jménem, jako na našem webu. Zobrazí se ti ale pouze v případě, že do začátku zbývá 30 a více dní. Níže jsme ti sepsali podrobnější informace:

Pokud budeš mít jakýkoliv dotaz, určitě se nám ozvi, rádi poradíme. 🙂

Určitě! Naše kurzy probíhají online a každou lekci nahráváme. Máš tak možnost pustit si záznam a látku dostudovat kdykoliv budeš chtít. Součástí tvého studia je i náš online výukový portál, na kterém najdeš obsah všech lekcí, projekty i správná řešení a další úkoly. Pokud budeš potřebovat pomoct, stačí využít náš live chat – reagujeme zpravidla do několika hodin.

Hardware: Na naši Akademii stačí mít notebook s pamětí alespoň 4 GB RAM a procesor s jedním jádrem. Pro uživatelský komfort bude ideální mít alespoň 8 GB RAM a procesor se 4mi jádry. Účastníci na kurzu mají notebooky, které slouží víc než 8 let. Bude ti stačit prakticky cokoliv.

Software: Máš Windows (ideálně verze 11 a novější), OS X nebo Linux. Na kurzu budeš pracovat se softwarem DBeaver ve verzi Community – stáhni si ji tady. Všechny ostatní nástroje jsou online a lektor ti hned na první hodině řekne všechno, co bude potřeba.

Ano, ale počítej s tím, že ti Akademie zabere zhruba 10–15 hodin týdně po dobu 12 týdnů (3 hodiny na prezenční lekci plus minimálně 10 hodin týdně samostudia). Pokud máš odhodlání a vůli na sobě pracovat, určitě to zvládneš!

Jako absolvent Datové Akademie máš možnost získat certifikát ECJDA, který je nutný pro to, aby ti ENGETO pomohlo s hledáním práce v oblasti datové analýzy.

Jedinou podmínkou pro úspěšné splnění certifikace je odevzdání a obhájení projektů, které budou zadány v průběhu Akademie.

Termín pro splnění projektů je vždy 8 měsíců od konce Akademie, na úspěšné odevzdání máš celkově 3 pokusy.

Ano, Akademii je možné uhradit na 2 splátky. Při této volbě se celková cena počítá z plné sumy (nezapočítává se žádná sleva). Každá splátka je pak ve výši poloviny ceny Akademie. Postup nákupu kurzu na splátky najdeš tady.

Data jsou široký pojem a mohou zahrnovat různé typy informací. Data můžou být cokoli, co můžeš měřit, zaznamenávat a analyzovat. Mohou to být čísla, slova, obrázky nebo dokonce videa. Co se týče jejich dělení, rozlišujeme data: strukturovaná, nestrukturovaná, polostrukturovaná, metadata (data o datech – říkají, kdy byl soubor vytvořen, kým byl upraven atd.), big data (velká data – termín používaný pro obrovské množství dat, která jsou tak rozsáhlá a složitá, že tradiční databázové systému je nedokáží zpracovat).

Ve firmách se často pracuje s daty o prodejích, zákaznících, výkonnosti produktů atd. Všechny tyto informace přispívají k podpoře rozhodovacích prodesů, sledování výkonnosti, předvídání tržních trendů, zlepšování produktů a služeb apod.

Když chceš prezentovat data, je důležité, aby byla především srozumitelná a vizuálně atraktivní. Můžeš použít grafy, tabulky, interaktivní dashboardy apod.

Pro každý typ dat je vhodné použít jinou vizualizaci – např. časové řady se nejlépe prezentují pomocí lineárních grafů, zatímco kategorie a počty jsou ideální pro sloupcové nebo koláčové grafy. Vždy vyber graf, který nejlépe odpovídá povaze a účelu dat. Nejdůležitější je, aby si příjemce z tvojí prezentace odnesl klíčové informace.

Databáze (anglicky database) je organizovaná sbírka dat, která umožňuje snadné ukládání, manipulaci a vyhledávání informací. Může být uložena elektronicky a spravovaná systémem, který umožňuje ukládat, měnit a vyhledávat informace snadno a rychle.

Existují různé typy databází, ale za nejčastější se považují relační databáze, kde jsou data uspořádána do tabulek. Každá tabulka má řádky (záznamy) a sloupce (atributy), které definují data. Databáze jsou klíčové pro fungování moderních aplikací – od webových stránek přes bankovní systémy až po mobilní aplikace, protože poskytují způsob, jak uchovávat, organizovat a zpracovávat velké množství informací efektivně.

SQL byl vyvinutý v 70. letech 20. století výzkumníky Raymondem Boycem a Donaldem Chamberlinem ve společnosti IBM. Další informace o SQL – např. k čemu slouží, kde nachází praktické využití a jak se liší od Excelu, najdeš v tomto článku.

SQL je jazyk speciálně vyvinutý pro správu a manipulaci s daty. Umožňuje vytvářet, upravovat a spravovat data, jakož i provádět dotazy k získávání specifických informací z velkých množství dat.

SQL je nezbytný nástroj pro databázové administrátory, vývojáře a analytiky dat a další odborníky. V moderním světě dat a informací se považuje za základní dovednost všech, kteří chtějí pracovat s databázemi nebo se zabývat analýzou dat.

Základní informace o SQL se dozvíš v tomto článku u nás na blogu.

SQL, neboli Structured Query Language (strukturovaný dotazovací jazyk), je jazyk určený pro práci s databázemi.

Začít s ním můžeš třeba krátkým online kurzem Základy SQL, který je zdarma, pokračovat ve studiu ze zdrojů dostupných online nebo se přihlásit se do naší Datové Akademie. Důležité je si prakticky vyzkoušet příkazy a postupně si budovat schopnost pracovat s různými databázovými systémy.

Power BI je nástroj od Microsoftu pro vizualizaci dat a business intelligence. Umožňuje uživatelům snadno transformovat surová data a importovat je z různých zdrojů, jako jsou Excel, SQL databáze, cloudové služby atd. a transformovat je do interaktivních dashboardů či reportů. Tyto reporty a dashboardy pak mohou být přístupné online přes webové služby nebo mobilní aplikace Power BI, takže se dají snadno sdílet v týmu i firmě. Umožňují jednodušší analýzu i rozhodování na základě přesných a aktuálních dat.

Začít s Power BI můžeš stáhnutím Power BI Desktop, což je zdarma. Tvé další kroky možná povedou na YouTube nebo na web Microsoftu, kde najdeš základní tutoriály, které ti ukážou, jak načítat data a vytvářet první grafy.

A pokud se chceš o Power BI dozvědět víc, omrkni naši Datovou Akademii. Naučíme tě, jak s daty pracovat – čistit je, pracovat s nimi a vyhodnocovat je. Budeš je chápat a zvládneš je i vizualizovat pomocí nástrojů jako Power BI a Excel.