První kroky do IT světa můžou být pořádná výzva. Někdy posíláš životopisy, ale reakce nikde. A když už nějaká přijde, bývá zamítavá. Nevěš hlavu, není to konečná. 😉 Tady je pár tipů přímo od kariérní poradkyně – Lenky Skalické, která ti nastíní, co dělat, když ti hledání práce v IT nejde podle plánu. A co víc – jak si udržet motivaci a posunout se blíž k vysněné pozici.
Lenka se v HR oboru pohybuje téměř 10 let. Studenti a absolventi ENGETA ji znají z kariérního poradenství, při kterém mimo jiné čerpá ze zkušeností z personálních agentur. Aktuálně působí jako Talent Acquisition Consultant v CGI – jedné z největších firem v oblasti IT a konzultačních služeb. |
💭 Před odesláním CV je dobré si položit otázky:
Pokud cítíš, že právě tady by mohl být kámen úrazu, mohly by ti pomoct články z našeho HR seriálu:
Co když ale na obě otázky odpovíš kladně, ale úspěch stále nepřichází? Čti dál! 👇☺️
Hlavně žádný stres! Jestli se ti shánění práce zdá těžké, je to poměrně běžné. Nevzdávej to, protože úspěch bývá otázkou času a tvoje píle a odhodlání v tom hrají zásadní roli. 🚀
Pokud firma na tvoji žádost nereaguje vůbec, může se stát, že si HR oddělení dává na čas, je zrovna doba dovolených apod. Případně dá firma přednost zkušenějším kandidátům. I tak se ale sluší, aby tě o tom informovala. Ne vždy to tak ale bohužel funguje. 🤷
V případě, že místo pozvánky na pohovor (nebo po pohovoru) obdržíš zamítavou odpověď, nevěš hlavu. Málokdy to vyjde napoprvé.
Uvědom si, že zamítnutí není vždycky o tvých schopnostech a kvalitách. 🙏 Možná firma upřednostnila někoho s referencí nebo tvoji přihlášku obdržela pozdě – v době, kdy už si ze všech kandidátů vytipovala jiné favority.
Co ale můžeš udělat, je zeptat se:
Zpětná vazba ti dá cenný vhled a ukáže, v jakých oblastech má smysl na sobě pracovat a co by se do příště dalo vylepšit.
Konstruktivní feedback je užitečný, ale i tak někdy dokáže zabolet. Snaž se nebrat si to osobně (i když se to snadněji říká, než dělá). Každý z nás má mezery.
Z feedbacku si vezmi jen to, co ti dává smysl a co tě může posunout dál. Nenech se zbytečně zatížit něčím, co nesouzní s tvými cíli nebo hodnotami. I tak na každého práce někde čeká. 🙂
Práce často mizí z nabídek rychle. Nastav si na pracovních portálech notifikace, ať máš přehled o čerstvých inzerátech. ⏰ Reaguj co nejdřív – tím si zvýšíš šance dostat se do výběrového procesu, když se teprve rozjíždí.
Další tipy, kde a jak hledat práci v IT, najdeš v tomto článku.
Zvaž, zda IT technologie, které ovládáš, odpovídají poptávce firem v tvém okolí. Pokud se nebráníš stěhování nebo práci na dálku, rozšíříš si možnosti. Stejně tak, pokud slevíš z požadavků a nebude ti vadit, když dojížděním do práce strávíš o 10 min déle. 🚗 Spousta IT firem nabízí jako benefit práci z domova, takže po zkušebce do kanceláře nebudeš muset tak často, když nebudeš chtít.
Pokud jsi teprve na začátku IT kariéry, může dávat smysl začít s juniorní rolí nebo příbuznou pozicí. Například i základní zkušenost v Excelu může být odrazovým můstkem k pozicím s Power BI.
Nové dovednosti z kurzu (nebo samostudia) se rychle zapráší, pokud je nepoužíváš. 😬 Najdi si drobné projekty, přispívej do open-source, přihlas se na hackathon nebo si jen hraj s problémy na specializovaných platformách jako HackerRank nebo LeetCode.
Pokud ukážeš, že jsi aktivní a neustále se učíš, budeš na pohovorech působit mnohem přesvědčivěji.
Někdy se může zdát, že žiješ v bublině, kde se všem kolem daří práci najít, a tobě ne. Zůstaň v klidu – rozhodně nejsi první ani poslední.
Délka hledání práce absolventů našich IT kurzů (což jsou často úplní začátečníci) se různí. Obecně se dá říct, že s našimi IT kurzy (s délkou trvání 3–6 měsíců) je reálné se do IT dostat zhruba do půl roku. Hodně samozřejmě záleží na tom:
Stává se taky, že když někdo začne posílat CVčka před koncem kurzu, má do jeho skončení práci jistou. 👩🏽💻 Hodně tomu pomáhá, když student:
ENGETO kurz je skvělým odrazovým můstkem, kde získáš solidní základy a zorientuješ se v tom, co a jak. Ale tam to teprve začíná – v učení musíš pokračovat i po kurzu a svoje znalosti si aktivně rozšiřovat.
💡 Skloubit svět, který už znají, se světem IT je častý případ i našich absolventů. Ne vždycky musíš zahodit všechno, co máš a znáš, aby se ti povedlo prorazit v IT. 👉 Třeba datové inženýrky Verči, která našla uplatnění v bankovnictví a v předchozích letech pracovala jako bankovní poradkyně. 👉 Python vývojáře Davida, který letectví miluje celý život. 👉 Nebo Python vývojáře Radka – bývalého YouTubera s titulem z energetiky a vášní pro obnovitelné zdroje, který své znalosti denně využívá při programování. |
Najdou se i takoví, kteří rozešlou nižší desítky životopisů, než se konečně zadaří. 🤷♀️ Jedno ale mají společné: pokud to s IT myslí opravdu vážně, průběžně si rozšiřují znalosti a pracují na sobě, úspěch se dřív nebo později dostaví.
👨 „Nakonec to vyšlo asi na dvacátý pokus,“ sdílí otevřeně ve svém příběhu náš absolvent Jakub. Hledání práce dle jeho slov byla trnitá cesta. Ale nevzdal to a teď buduje úspěšnou kariéru v oblasti data science v České spořitelně. |
Každé odmítnutí je náročné, ale mysli na to, že každé „ne“ tě posouvá blíž k „ano“. Jak se z toho nezhroutit a udržet si motivaci? 🙌
Náš ENGETO server na Discordu je otevřený všem technologickým nadšencům (bez ohledu na to, jestli u nás vystudovali kurz). Máš tak jedinečnou možnost obklopit se lidmi, kteří řeší stejné výzvy jako ty. 💻
Najdeš tam motivaci, sdílené zkušenosti a třeba i parťáka na další projekty. Kromě toho můžeš narazit na tipy na pracovní příležitosti nebo si popovídat o technologiích, které tě zajímají. 🚀 A hlavně – vzájemné sdílení radostí i trablů ti pomůže vidět, že v tom jste všichni společně. 😊
Hledání práce je proces. Když to nejde teď, neznamená to, že to nepůjde vůbec. Nepolevuj ve snaze a pamatuj, že s každým pokusem se posouváš blíž ke svému cíli. 💪 Držíme palce! 😍
P. S.: Pokud máš pocit, že plaveš v základech, omrkni naše IT kurzy. Jako student ENGETA získáš možnost využít kariérního poradenství nebo se zúčastnit kariérních workshopů, kde jdeme ještě víc do hloubky.
Kurzy programování od ENGETA