Proč se stát Java Developerem
Láká tě příslib stabilní a dobře placené práce? Pojď se podívat, k čemu se Java používá a jaké jsou její výhody a nevýhody.
Uvažuješ nad kariérou Java Developera, nebo si nedokážeš vybrat jazyk, který se naučit? Láká tě příslib stabilní a dobře placené práce? Pojď se podívat, k čemu se Java používá a jaké jsou její výhody a nevýhody. Prozradíme ti taky, kolik si takový Java Developer zhruba vydělá.
Co je Java
Java je velmi populární programovací jazyk (stabilně obsazuje přední příčky), který ti umožní psát kód nezávislý na platformě. To znamená, že může běžet na různých zařízeních bez úprav. Podobně jako univerzální dálkový ovladač pro počítače.
Pokud tě zajímá, jak si na žebříčku popularity vedou ostatní programovací jazyky, mrkni se na článek: Který programovací jazyk si vybrat.
Java je švýcarák mezi technologiemi
S programováním v Javě se potkáš jak ve velkých korporátech, tak i ve středních firmách a startupech.
Java se využívá hlavně při vývoji backendu, mobilních a webových aplikací. Stojí na ní taky spousta dalších technologií – třeba framework Spring, používaný k vývoji webových služeb. Není divu, že je po Java Developerech taková poptávka! Stačí se naučit jazyk Java a doplnit znalosti o další související technologie. Čím víc toho budeš umět, tím víc dveří a pracovních příležitostí se ti otevře.Pokud do toho chceš rovnou skočit, přihlas se na naši Java Akademii, díky které pochopíš objektové programování a zápis kódu. Studium probíhá 100% online, studovat můžeš i ze záznamů a k dispozici budeš mít i spoustu materiálů v textové podobě.
TIP: Zajímá tě, kdo je kdo ve světě vývoje? Udělej si jednou pro vždy jasno v pozicích jako: frontend, backend a fullstack vývojář. |
Co je Java a k čemu se využívá?
Dlouhá historie a serióznost, jasné návrhové vzory a robustní syntaxe, která umožní, co ti na klávesnici vidí – pokud to zvládneš napsat. V Javě dokážeš vytvořit spoustu věcí. Víš třeba, že Minecraft je napsaný právě v jazyce Java?
Z dalších známých aplikací (mobilních, desktopových, cloudových) a big data technologií vytvořených v Javě, znáš možná:
- Google Earth,
- Uber,
- Adobe Acrobat Reader,
- Hadoop,
- Google Docs,
- Dropbox
- a další.
TIP: Přečti si článek, proč se vyplatí umět programovací jazyk Java.
Java vyniká ve vývoji backendových řešení
Java se většinou využívá pro vývoj backendových řešení. V Javě sice můžeš naprogramovat skoro cokoliv. Její doménou je ale backend webových a mobilních aplikací. Na frontendu webových aplikací v současnosti převládá spíše jazyk JavaScript. Takže co ti může vzniknout pod rukama?
Představ si takový e-shop. Ve webovém prohlížeči vidíš barvy, loga, obrázky, zboží – to je frontend. Každé tlačítko a každá volba ale spouští akci na serveru a právě tady do hry vstupuje backend. Výsledkem tvé práce bude autorizace a přihlášení uživatele, automatizace e-mailových a SMS zpráv, ukládání dat, doručovacích adres a obsahu košíku, interní komunikace přes platební bránu, monitoring skladových zásob, automatizace objednávek a naskladňování zboží, zpracovávání statistik nákupů, vytváření reportingu, ukládání komunikace s obchodníkem, apod. Zkrátka cokoliv si dokážeš představit na frontendu, se dost pravděpodobně odehrává na propracovaném backendu.
Jazyk Java se občas používá i pro vývoj rozsáhlých bezpečných webových aplikací, mobilních aplikací nebo mikroslužeb. Například v oborech jako zdravotnictví, vzdělávání nebo pojišťovnictví. Dokáže taky zastoupit jazyk PHP, ale je složitější na nasazení. Pokud ti už PHP nestačí ke zpracování backendu, krok dál může představovat právě Java.
Jak už ale zaznělo – při vývoji webových aplikací oddělujeme:
- frontend, ve kterém dnes vede jazyk JavaScript,
- zatímco na backendu se využívá Java/Python/PHP/atd.
Automatické testování
V Javě se dají psát velmi efektivní testy. Pokud nechceš nic proklikávat ručně pořád dokola, stačí si napsat kód, který software projede automaticky za tebe.
Systémy pro podniky a korporáty
Pokud funguješ ve velkém týmu a spolupracujete na jednom velkém modulárním systému, je možné, že je napsaný právě v Javě. Tento jazyk je totiž pro spolupráci skvělý – bez velkého vysvětlování spolu může pracovat velké množství programátorů.
Je to z toho důvodu, že se kód snadno sdílí. Díky jasně specifikovaným rozhraním a návrhovým vzorům v něm jen tak nepokazíš práci někoho jiného a poměrně rychle jí naopak porozumíš. I pro tuto vlastnost je Java často používaná v korporátním prostředí.
Další ceněnou vlastností Javy je její spolehlivost. Obsahuje spoustu bezpečných, ověřených a dlouho vyvíjených frameworků, se kterými velké firmy nevstupují do neznáma.
Big Data
Jazyk Java se dá využít pro práci s velkými daty a umělou inteligencí. Je to takový základ pro přidávání dalších technologií, například Hadoop nebo Spark.
Výhody a záludnosti Javy
Jako každá technologie, i jazyk Java má své světlé a temné stránky. Takže co tě na Javě nadchne a kde naopak narazíš?
4 důvody, proč budeš Javu milovat
Programátoři na Javě oceňují spoustu věcí. Třeba práci s pamětí, kdy si Java sama alokuje a uvolňuje objekty z paměti automaticky podle toho, jestli je zrovna potřebuješ a používáš. Nás teď ale nezajímají detaily, naopak se podíváme na obecnější přínos.
- Uplatnění – jako Java programátor nebudeš mít problém si najít práci. Nemluvě o tom, že s rostoucí poptávkou roste i platové ohodnocení.
- Komunita – okolo Javy vznikla unikátní velká komunita vývojářů. Je tak poměrně snadné najít návody, materiály nebo se prostě jen na něco zeptat.
- Univerzálnost – Java se kompiluje do bytecode, který se následně provádí na virtuálním stroji Javy. Kompilace do strojového kódu speciálního virtuálního počítače je poměrně unikátní řešení. Znamená to, že program napsaný v Javě spustíš na jakékoliv platformě.
- Naučíš se objektově orientované programování – to je přístup, který se hodí pro psaní rozsáhlých aplikací a využívají ho i další moderní jazyky (C#, C++). V některých jiných jazycích objektové programování můžeš a nemusíš využít (Python, PHP, JavaScript, apod.).
3 věci, které tě můžou od Javy odradit
- Náročnost – Java je objektově orientovaný jazyk (stejně jako např. C#). Proto je pro začátečníka složitější se ji naučit.
- Knihovny – během existence Javy vzniklo a zaniklo nespočet knihoven, které psaní programů zjednodušují. Nevystačíš si tedy se znalostí Javy samotné. Většina aplikací využívá kromě Javy i frameworky – nejběžněji například Spring a SpringBoot. Budeš se muset seznámit i s nimi a vědět, jestli jsou stále podporované a jaký mají vliv na běh tvé aplikace.
- Hledání – vyznat se ve všech dostupných knihovnách a frameworcích pro Javu je docela oříšek. Někdy ti zabere dost času najít tu správnou pro tebe a tvoji aplikaci.
Co s tím?
Pokud narazíš na problém, nezoufej. Jak jsme psali, Java má opravdu velkou zavedenou komunitu, která ti ráda pomůže. Taky je velmi pravděpodobné, že na stejný problém už narazil někdo před tebou a tobě tak stačí jednoduše vygooglit řešení. A když ho nenajdeš, stačí napsat na některé z programátorských fór.
Jak se stát Java vývojářem?
Základním předpokladem každého Java programátora je logické myšlení a řešení problémů. Bude se ti hodit i pořádná dávka trpělivosti, ostatně jako u všech vývojářských pozic. A pokud máš za sebou základní zkušenosti s programováním v jiném jazyce (např. Pythonu), určitě ti přijdou vhod, i když to není nezbytně nutné.
Co se týče technologií a nástrojů, začni se základy Javy, její syntaxí a postupně zabrušuj do složitějších témat. Vyber si některé z integrovaných vývojových prostředí (IDE) pro psaní a testování kódu jako např. IntelliJ IDEA, Eclipse nebo NetBeans. Z oblasti vývojářských nástrojů využiješ třeba Maven nebo Gradle, které ti umožní program zkompilovat nezávisle na IDE.
Kromě toho si taky nastuduj:
- Java EE (Enterprise Edition) – pro vytváření webových aplikací a prací se servery.
- Spring Framework – populární framework pro tvorbu enterprise aplikací.
- Hibernate – nástroj pro práci s databázemi.
A co dál? Své získané znalosti si ověř na projektech, kde si jejich aplikaci vyzkoušíš v praxi. Nauč se používat verzovací systém Git pro správu kódu a získej zkušenosti s databázemi (SQL, MySQL, PostgreSQL).
Pro získání solidního základu a potřebných znalostí na pozici Java Developera tě dokážeme připravit v naší Java Akademii. Určitě ale počítej se samostudiem nad rámec kurzu. Všichni naši absolventi se shodují, že kurz si rozhodně nestačí jen odsedět. Na to je IT obor příliš komplexní. Ovšem čím víc se do začátku studia opřeš, tím rychleji budeš slavit první úspěchy. 😊
TIP: Přečti si příběh našeho studenta Erika, absolventa Java Akademie. Z programování propadal a nyní pracuje jako Analyst Programmer v CGI. |
A pokud chceš ujít extra kilometr, zvaž získání certifikátů (např. Oracle Certified Professional: Java SE). Díky tomu si upevníš tvé dosavadní znalosti a zároveň získáš body navíc do životopisu. Při hledání první práce se ti může hodit každý kontakt a k tomu je super nástrojem networking. Můžeš se zúčastnit třeba hackathonů nebo IT meetupů.
Co obnáší pozice Java Developera a jak vypadá jeho běžný den?
Na pozici Java vývojáře tvým denním chlebem bude:
- Psaní kódu
Implementace nových funkcí a úprav v aplikacích.
Oprava chyb a optimalizace stávajícího kódu. - Code Reviews
Kontrola kódu napsaného kolegy.
Diskuse o nejlepších postupech a zajištění kvality kódu. - Schůzky a komunikace
Denní stand-upy (pravidelné mikro porady), kde se probírají úkoly na daný den.
Plánování sprintů a retrospektivy. - Testování
Vytváření a provádění jednotkových testů.
Spolupráce s QA týmem na integraci a systémovém testování. - Dokumentace
Psaní technické dokumentace a uživatelských příruček.
Aktualizace existující dokumentace podle potřeby.
Jak se liší náplň práce juniorního a seniorního Java vývojáře?
Junior Java Developer se zaměřuje na učení a plnění konkrétních úkolů, zatímco Senior Java Developer hraje klíčovou roli v návrhu, vedení a optimalizaci projektů.
Podrobněji se o srovnání kompetencí, délce praxe a dalších aspektech dozvíš v této tabulce:
Junior Java Developer | Senior Java Developer | |
Zkušenosti | < 2 roky | > 5 let |
Psaní kódu | Pracuje na jednodušších úkolech a opravuje chyby pod dohledem zkušenějších kolegů | Řídí a implementuje složité funkce, navrhuje architekturu aplikací |
Nástroje a technologie | Zná základy Java a běžných frameworků jako Spring a Hibernate | Hloubkově ovládá Java, různé frameworky a nástroje pro správu verzí a build |
Mentoring | Často přijímá rady a učí se od seniorů | Mentoruje juniory, provádí code reviews a předává své znalosti týmu |
Zodpovědnost | Menší zodpovědnost, pracuje na konkrétních úkolech v rámci větších projektů | Vysoká zodpovědnost za celý projekt, rozhodování o technologiích a postupech, spolupráce s vedením |
Kolik si Java Developer dokáže vydělat?
Pokud ovládáš kromě Javy i anglický jazyk a nedělá ti problém se kvůli práci přestěhovat, můžeš si vydělat opravdu pěkné peníze. A to nejen v zahraničí, ale i u nás v Česku. Konkrétní výše odměny a benefitů se odvíjí od roků praxe, tvých schopností a samozřejmě lokality.
Průměrný výdělek Java vývojáře se podle serveru indeed.cz pohybuje v průměru kolem 66 000 Kč měsíčně. Další server platy.cz uvádí, že se odměna pohybuje v rozmezí 49 023 – 116 416 Kč.
V Brně si jako Junior Java Developer můžeš vydělat zhruba od 45 000 Kč měsíčně, v Praze zhruba o 10–15 % víc. Coby ostřílený Senior Java Developer v Brně a Praze klidně dosáhneš i na 90–160 000 Kč.
Na pozici Java Developera budeš časem platově spíš růst. Vzhledem k tomu, jaká je po nich dnes poptávka, není příliš pravděpodobné, že by se ti plat propadl. Je ale vždycky potřeba se neustále vzdělávat a uvědomovat si, že s rostoucím platem rostou i požadavky a očekávání.
Jak začít, když se chci naučit Javu?
V ENGETU nabízíme online Java Akademii. A když studium nepodceníš, po 3 měsících zvládneš naprogramovat vlastní aplikaci! 😊
Java není to pravé ořechové?
V tom případě mrkni na naše další IT kurzy. Stačí si jen vybrat! 🙂 K rozhodování, do jaké technologie se pustit, ti pomůže průvodce výběrem programovacího jazyka a cesty v IT.