Kurzy Termíny

Programuju, 2. díl: Jaký programovací jazyk si vybrat

V prvním díle seriálu jsme shrnuli fakta, která by ti mohla pomoct s rozhodováním, jestli je IT a programování pro tebe. Zaujali jsme tě, ale nevíš odkud se odpíchnout či jaký programovací jazyk si vybrat? Máme pro tebe pár cenných rad.

Poslední aktualizace: 31. května 2023, 11 min. čtení

V prvním díle seriálu jsme shrnuli informace, které by ti mohly pomoct s rozhodováním, jestli je IT a programování pro tebe. Rozhoduješ se teď, jaký programovací jazyk vybrat? Máme pro tebe pár tipů.

Herní vývojář a datový analytik. Prostě dva ajťáci, pomyslíš si. Ve se ale oba věnují něčemu jinému. Mají odlišný IT background, používají rozdílný programovací jazyk a každý je machr na něco.

A takhle je to v IT se vším. Neexistuje univerzální kategorie ajťák. Naopak. V IT se můžeš věnovat desítkám unikátních činností, ke kterým potřebuješ nejrůznější znalosti – ať už jde o logické myšlení, soft skills nebo programovací jazyky.

Chci programovat, jaký jazyk si mám vybrat?

Python, JavaScript, Java a C#. To jsou 4 nejznámější a nejpoužívanější programovací jazyky. S každým z nich najdeš dobré uplatnění, budeš moct pracovat na zajímavých projektech a vybudovat si kariéru. Co tě ale bude jako začátečníka v programování zajímat nejvíc? Jak rychle se dokážeš daný jazyk naučit. 

V tomhle článku ti ukážeme pohled na výběr vhodného programovacího jazyka skrz 3 hlavní aspekty:

Popularita a používanost u programátorů

Podívej se na porovnání popularity programovacích jazyků podle Stack Overflow Trends. Je to největší a nejoblíbenější ajťácké fórum a pečlivě mapuje trendy v IT.

Velký nárůst popularity si v posledních letech užívá Python. Naopak, pokles zaznamenává C#. Oblíbenost JavaScript a Javy mírně kolísá, ale není to nic dramatického.

Oblíbenost mezi programátory

Velmi používaným indikátorem oblíbenosti programovacího jazyka je TIOBE Programming Community index. Je pravidelně aktualizovaný a obsahuje velmi relevantní data, které získává ze stovek zdrojů (vyhledávače, názory seniorních programátorů, kurzy, firmy apod.)

Důležité je říct, že je to indikátor oblíbenosti a nehodnotí kvalitu kódu napsaného v jednotlivých jazycích nebo počet řádků.

Zdroj: TIOBE Index

Poptávka na trhu práce

Indeed.com jsme vybrali proto, že je to největší pracovní portál na světě. Na základě poptávek se dá dobře demonstrovat, které programovací jazyky jsou nejvíc zastoupené v požadavcích na pracovní pozice v IT.

Data nereflektují pouze nabídku v Česku, ale celosvětově. Zdroj: Indeed.com

Vhodnost jazyka pro začátečníka

U nás v ENGETU najdeš online a prezenční kurzy, které ti pomůžou v přípravě na tvoji kariéru v IT. Odučili jsme víc jak 8 500 lidí. A podle našich zkušeností je důležité mít při výběru programovacího jazyka na paměti hlavně přehlednost syntaxe a jednoduchost pochopení. Podívej se, jak bychom napsali větu „Hello World“ v každém z uvedených jazyků.

Už známe statistická data z různých oblastí a zdrojů. Teď si představíme naši fantastickou čtyřku detailněji a řekneme si, k čemu se jednotlivé jazyky používají.

Python – ideální jazyk (nejen) na začátek

Python se používá v rychle rostoucích oblastech jako je například machine learning, analýza dat, testing, umělá inteligence a deep learning. Očekává se, že Python může být do 3–5 let číslo jedna v popularitě programovacích jazyků. Už teď zažívá obrovský nárůst oblíbenosti a v Česku má Python velkou komunitu (Pyvo) hlavně v krajských městech. Navrhl ho Guido van Rossum v roce 1991 jako open source jazyk (dostupný technicky i licenčně). Používá ho například Kiwi.com, Red Hat, IBM, ROI Hunter, Oracle a mnoho dalších. 

Jako začátečník se Python naučíš mnohem rychleji než ostatní tři jazyky. Nemusíš se totiž učit objektově-orientované programování (OOP), což je postrach většiny začínajících programátorů.

Zápis kódu v Pythonu je velmi podobný běžnému psaní. Větu „Hello World“ v něm napíšeš jen pomocí jednoho řádku kódu. Pro porovnání, jak je vidět v tabulce výše, pokud chceš stejnou větu napsat v Javě, musíš znát hned 3 složité koncepty jako jsou třídy, statické metody a balíčky. Protože máme Python opravdu rádi, věnovali jsme mu ještě samostatný článek.

Video: Popularita Pythonu podle Stack Overflow

JavaScript

JavaScript stojí za každou moderní webovou stránkou a je to opravdu rozšířený programovací jazyk. Zabezpečuje, aby webové aplikace byly interaktivní a jejich obsah se dal dynamicky nahrávat. Pokud bychom používali jen HTML a CSS, stránka by byla jen statická. Představ si, že bys třeba na e-shopu nemohl filtrovat vyhledávání produktů, přečíst komentáře zákazníků nebo si zobrazit často vyhledávané produkty.

Velkou výhodou JavaScriptu, kromě samotné rozšířenosti, jsou i jeho frameworky či knihovny jako React, Angular, Node.js či Vue. Například Node.js ti dovolí používat JavaScript přímo na serveru, a tím pádem nemusíš používat jiný jazyk pro webovou stránku a jiný pro komunikaci se serverem (takže klidně vypustíš PHP či Ruby).

JavaScript si najde uplatnění ve většině, ne-li ve všech firmách. Není tak stabilní jako Java či Python, neustále se vyvíjí a proto je nutné nepřetržitě sledovat nové trendy a vylepšení. Ale na samotné pochopení je to jazyk velmi složitý, a proto se do něj doporučujeme pustit až se solidním programátorským základem.

Nástup JavaScript knihoven a frameworků, a tím pádem i zlepšení pozicie na trhu, dokazuje i velmi rychlý růst popularity zejména v  posledních 5 letech. Zdroj: Stack Overflow Trends

Java

Co se týká karierního uplatnění a platu, Java je jazykem číslo 1. Je stabilní a robustní. V Česku jsou stovky firem, které Javu používají a mezi nejznámější z nich se řadí Oracle, Home Credit, O2, Česká Spořitelna, IBM, T-Mobile, ZEBRA, DHL, CGI nebo ICZ. Používá se na komplexní aplikace a to hlavně ve finančním a telekomunikačním sektoru.

Kromě webových či desktopových aplikací se v Javě vyvíjí i Android aplikace. Poptávka po Java vývojářích je obrovská a roste neuvěřitelným tempem. Ale je to taky jazyk, který je poměrně složité se naučit. A tak v kombinaci s velkým množstvím pracovních pozic vzniká nedostatek kvalifikovaných Java vývojářů, kteří jsou pak královsky placeni. Láká tě to? Začít můžeš u nás na kurzu. 😉 

Java je objektově orientovaný jazyk, který vznikl v roce 1995. Se svojí syntaxí se řadí mezi ty složitější a tak občas uslyšíš, že mnoho lidí používajících Python či C# se rozhodlo pro tytonebojazyky i proto, že Java měla syntaxi složitější (tzn. kód je „škaredší“).

Důležitý fakt, který přispívá k velké popularitě Javy u firem, je její nezávislost na platformě. Spustí se díky tzv. JRE (Java Runtime Environment). Jakmile se JRE na dané platformě nachází, je možné Javu spustit. Laicky řečeno, JRE je malý kousek softwaru vytvořený firmou Oracle, který jen nahraješ do prostředí, ve kterém chceš Java spustit. 

Na Jave dnes dokáže fungovat skoro všechno – mobilní telefony, počítače a notebooky používající Linux, macOS i Windows a další elektronická zařízení. Jen pro porovnání, například programovací jazyk Swift vyvinutý společností Apple se používá exkluzivně pouze na zařízeních macOS a iOS.

Java, to je stabilita. Ukazuje to i trend za posledních 10 let, kde se Java drží dlouhodobě okolo 8 %.

V ENGETO Academy Javu učíme v Java Akademii, ale pokud s programováním teprve začínáš, doporučujeme ti spíše Python. Nejen na základě našich zkušeností je vysoká šance, že tvoje nadšení a úsilí ztroskotá na snaze začít s tak komplikovaným jazykem.

C#

C# je jazyk vyvinutý společností Microsoft v roce 2000. Známé firmy v Česku, které používají C#  jsou například Solarwinds, FNZ, Notino, Deloitte, ARTIN, Siemens, Oriflame či Komerční Banka. Tento jazyk je také velice silný, protože dokáže pohánět komplexní webové či desktopové aplikace.

Používá se nejčastěji na e-shopech, bankovních aplikacích, monitorovacích nástrojích a podobně. Svoje uplatnění si stejně jako Java najde i ve vývoji Android aplikací. Ale jak už jsme naznačili výše, C# je z hlediska syntaxe srozumitelnější jazyk.

C# je, podobně jako Java, využitelný hlavně ve větších firmách, které mají robustní systémy a infrastrukturu. Je velmi stabilní, má množství pracovních příležitostí a velký potenciál držet se v top 5 programovacích jazyků v následujících letech.

Trend C# poslední léta mírně klesá, což je způsobeno extrémně vysokou popularitou mezi lety 2008-2010. Předpokládá se, že se bude držet na stejné úrovni s Javou.

Doufáme, že ti tento článek pomohl rozhodnout se, kterým směrem se vydat. Jakýkoli jazyk si ale vybereš, pro všechny platí to stejné – nepřestávej se učit. Programování je nikdy nekončící vzdělávací proces, který tě může pořádně nadchnout a můžeš v něm najít uplatnění na celý život. Tvoje budoucnost v IT začíná právě tady.

přečíst další díl seriálu

Marián Hurta

Marián je CEO a spoluzakladatel ENGETA. S kolegy pro tebe připravuje články na různá témata z oblasti IT.

Přidej se k 12 000+ odběratelům

Tvůj e-mail za zprávu o termínech, pracovních nabídkách nebo novinkách v ENGETU. Pojď do toho!