Kurzy Termíny
,

Nejrozšířenější mýty o ajťácích a IT oboru, které ti stojí v cestě

Přestaň věřit mýtům a uspěj ve světě IT!

Poslední aktualizace: 07. října 2024, 19 min. čtení
OG_IT_myty_blog

Kolem IT oboru, programování a celé IT komunity koluje řada zažitých představ a mýtů. V tomto článku ti ukážeme, že programování opravdu není jen pro vyvolené. IT je obor jako každý jiný a naučit se programovat je beze sporu dřina. Ovšem pokud studiu věnuješ dostatek času a trpělivosti, úspěchy se dřív nebo později dostaví. 💪 Tak hlavu vzhůru a příjemné počtení! 😊

​1) Když perfektně ovládnu 1 technologii, mám vyhráno

Hned na úvod tě musíme zklamat, ale takhle to nefunguje. 

IT je jako živý organismus – pořád se mění a vyvíjí. 🔄 I když si osvojíš jednu technologii, neznamená to, že už máš hotovo a čeká tě leháro s nohama na stole. Nové nástroje, frameworky a přístupy se objevují neustále, takže je potřeba být pořád ve střehu a udržovat si přehled. Třeba narazíš na pozice, kde nebudeš muset už dělat nic, ale nespoléhej na to.

Když totiž v IT usneš na vavřínech, rychle zjistíš, že co platilo včera, už dneska může být jinak. Proto je důležité se pořád učit, zkoušet nové věci a sledovat, kam se obor posouvá. 🔍 Flexibilita je v IT základ. A celoživotní vzdělávání (mít chuť na sobě makat – prozkoumávat nové technologie a rozšiřovat si obzory) k němu neodmyslitelně patří. 💙

2) Získat práci v IT potrvá roky

Záleží. Někdy jsou to roky, jindy měsíce. 🚀 Každý má totiž jiné podmínky a možnosti. Na čem všem záleží?

❓ Jak intenzivně studuješ?

❓ Jak ke studiu přistupuješ?

❓ Jaké máš možnosti a závazky?

❓ Jaká je tvá vysněná pozice?

Klíčem je cíleně se zaměřit na konkrétní dovednosti, které jsou žádané na trhu – třeba Python, databáze nebo cloudové technologie. 

Základy programování si osvojíš v rámci týdnů až měsíců. Proniknout hlouběji a získat práci v IT trvá delší dobu. Ale i tady platí, že je to extrémně individuální. ⏰

Pokud studiu věnuješ 4–8 hodin denně, zvládneš to klidně do půl roku. Když se učíš jen pár hodin týdně po víkendech/večerech, počítej klidně se 2 roky a víc. 

Sečteno podtrženo: za pár měsíců intenzivního učení už můžeš být ready na juniorskou pozici. Někteří naši absolventi to zvládli už při studiu našich 3–6 měsíců dlouhých IT kurzů. A co měli společného? Zapálení, nabušené portfolio projektů z našich kurzů (případně další zkušenosti z hackathonů nebo stáží) obrovskou chuť a motivaci se rozvíjet. To firmám, které obsazují juniorní pozice, často stačí. 🎯 

3) Ženy do IT nepatří

Tuhle starou povídačku už snad nikdo vážně nebere. 🙄 IT je pro všechny, bez ohledu na pohlaví. Naopak, diverzita přináší nové pohledy a nápady. 🌍 Čím pestřejší tým, tím lepší výsledky. 

Spousta inspirativních žen dnes vede úspěšné tech projekty, zakládají startupy a hrají klíčové role ve vývoji technologií. Takže není důvod, proč by IT mělo být uzavřené pro kohokoliv. Naše úspěšné absolventky by o tom mohly vyprávět! 😎

IT firmy si zaměstnance nevybírají podle pohlaví, potřebují odhodlané zájemce, kteří mají chuť na sobě pracovat. Nicméně je pravda, že podle ČSÚ pracuje v Česku na IT pozicích pouze 10 % žen. Pojďme to změnit! V ENGETU má každopádně otevřené dveře absolutně kdokoliv, kdo má motivaci a odhodlání. 💙

4) Po 30 nemá smysl programovat

Programování naštěstí není balet ani hokej a začít můžeš vždycky! 🙏 A IT je v tomhle dost otevřený obor – rozhoduje, co umíš, ne kolik ti je. 

Když se rozhodneš začít programovat ve 30, 40 nebo klidně 50, pořád to má smysl. 👩‍💻👨‍💻 Jasně, po padesátce už asi nedoženeš ty, kteří programují od 15, ale se sehnáním práce nebudeš mít problém. Programátorské super hvězdy se stejně časem na něco specializují, takže si nebudete navzájem konkurovat. 

IT je v začátcích dřina, ale ale v konečném důsledku spíš než na věku záleží na tvojí motivaci a píli. A tvoje předchozí zkušenosti – byť z jiných oborů – ti v IT dokáží hodně pomoct. 

Skvělým příkladem člověka, který dosáhl úspěchu později v životě, je Wayne Gould. Po odchodu do důchodu ve věku 52 let se začal učit programovat. Během 6 let vytvořil program, který dokáže generovat sudoku hádanky ve velkém množství. Tyto hádanky následně začal dodávat do novin a časopisů po celé Evropě a Americe, a významně tak přispěl k popularizaci sudoku. 🗞️

5) IT jsou jen PC hry a programování

Kdepak. 🎮 Programování je jen jedním z mnoha odvětví v IT. 

Máš tu:

Ať už tě baví vymýšlet nové aplikace, nebo zabezpečovat firmy proti hackerským útokům, IT ti nabídne široké pole možností a spoustu lidí láká kvůli tomu, že…

📌 Poskytuje unikátní příležitosti řešit reálné problémy – ať už jde o vytvoření nové aplikace, která usnadní lidem život, nebo o vyřešení složité logické hádanky při optimalizaci kódu. 

📌 To není jen o suchých kódech. Ale i o kreativitě a designu. Vezmi si třeba vytváření uživatelských rozhraní, webových stránek nebo digitální umění a animace.

📌 Technologie se vyvíjejí bleskovou rychlostí, takže v IT nikdy nenudíš. Vždy je něco nového k objevování nebo vyzkoušení.

📌 Je to i o práci s lidmi. Ať už jde o týmový projekt, porozumění potřebám zákazníků nebo předávání znalostí ostatním, IT nabízí spoustu příležitostí k rozvoji softskills i jazykové vybavenosti při komunikaci s mezinárodními týmy.

📌 Projekty v IT mohou mít globální dosah. Aplikace, kterou vyvineš, může používat miliony lidí po celém světě. Málokteré odvětví nabízí tak přímou cestu k vytváření něčeho, co může změnit k lepšímu životy lidí na opačném konci planety.

📌 A v neposlední řadě se IT spojí s obří rozmanitostí a flexibilitou. Uplatníš se v oborech od zdravotnictví přes vzdělávání až po zábavní průmysl. Můžeš pracovat na plný úvazek v kanceláři, jako freelancer z domova nebo digitální nomád z karavanu u moře. 

Tak co, ještě pořád skálopevně věříš, že IT není nic pro tebe? 😎

6) Ajťáci berou 6místný nástupní plat

Někteří ano, ale… 💸 Platy v IT můžou být hodně nadprůměrné, ale nástupní mzdy jsou většinou nižší. 🤑 Jako junior musíš nejdřív ukázat, co v tobě je. S růstem zkušeností a dovedností ti ale plat může rychle stoupat. 

Šikovní vývojáři například po 3–4 letech praxe na šestimístnou cifru měsíčně klidně dosáhnou, ale není to ze dne na den. I tady platí známé rčení, že kdo si počká, ten se dočká. 

7) Práce v IT je monotónní a stereotypní

Ani náhodou. 😅 Pokud tě baví výzvy, IT je přesně obor pro tebe. Každý den můžeš řešit jiné problémy, pracovat na různých projektech, vymýšlet nové způsoby a řešení, jak dělat věci lépe a rychleji.  🧠 Od krátkodobých oprav, drobných úprav až třeba po vývoj nových systémů a aplikací. 

Takže si budeš neustále rozšiřovat svoje dovednosti a testovat svoji kreativitu, protože IT je v jádru inovativní obor. 

Navíc se technologie neustále mění. Spíš se připrav na to, že se pořád budeš učit něco nového.

V neposlední řadě se ne všichni IT experti specializují na jednu jedinou činnost nebo se dokonce jednotlivé náplně činností překrývají. Některé IT pozice zahrnují projektové řízení, zákaznickou podporu, samotný vývoj nebo dokonce prodej a marketing. Taková škála možností znamená jediné: stereotyp a jednotvárná činnost opravdu nehrozí. 🙅‍♂️

8) V IT pracují jenom introvertní vlci samotáři

Asi jako všude – i v IT najdeš lidi různého ražení, ale rozhodně to nejsou jen „vlci samotáři“. 🐺 Zatímco někteří jsou spíš introvertní, u mnohých převládá extrovertní stránka a rádi pracují v týmech. Nebo třeba napřímo komunikují se zákazníky, případně vedením firmy.

Takže introverti i extroverti mají své místo, důležité je, že tě to baví a že chceš tvořit něco užitečného. 👥

9) V IT si bez angličtiny ani neškrtnu

Alespoň základní znalost budeš na začátku potřebovat. 🤷‍♀️ Pořád existují firmy, kde si vystačíš s tím, že budeš rozumět pojmům v kódu, ale rozhodně jich není většina. 

Někteří zaměstnavatelé chtějí rovnou angličtinu na komunikativní úrovni, jiným stačí, že se dorozumíš aspoň rukama-nohama a postupně to, i díky pravidelné komunikaci v týmu, vylepšíš. 💪 

Je prostě potřeba počítat s tím, že většina technických manuálů, dokumentace a odborných článků je napsána v angličtině. ☝️ A samotné jazyky jsou často založené na anglických slovech. Super nabídky ti přistanou z různých mezinárodních firem, a tam je jasné, že angličtina je důležitý komunikační jazyk. 🗣️ I diskusní fóra a komunity pro vývojáře, jako je třeba Stack Overflow, jsou převážně v angličtině. 

Takže jo – angličtina je důležitá, ale zpravidla nemusíš hned od začátku jet na úrovni C1 a vyšší. Spíš to ber tak, že pokud si angličtinu vylepšíš, budeš mít víc příležitostí, ale rozhodně se kvůli ní nenech odradit.

10) Programování je jako psaní kouzel

Máme pro tebe dobrou zprávu! Tohle není Harry Potter a my nejsme na hodině obrany proti černé magii. 😂 Programování rozhodně není mystická činnost spojená s máváním hůlkou a vykouzlením aplikace z ničeho. 🔮 

Ano, vypadá to složitě, ale je to hlavně o logice a trpělivosti. Programátoři tvoří věci, které nám připomínají magii – třeba samořídící auta nebo virtuální realitu. Ale za tímhle „kouzlením“ je spousta dřiny, kódování a taky pár failů, které prostě k tomu patří. 

11) Kvalitní IT kurz mě vyjde na pořádný balík peněz

Jasně, některé kurzy můžou být dražší, ale nemusí to znamenat, že nemáš jiné možnosti. 🎓 Existuje spousta cenově dostupných kurzů, a dokonce i bezplatných zdrojů, kde se naučíš základy a získáš praktické zkušenosti. 🛠️ 

Naše IT kurzy v ENGETU se dlouhodobě snažíme držet cenově dostupné, ale taky maximálně efektivní. Co to znamená? Žádný zbytečný balast, ale přímo k věci – učíš se jen to, co v praxi opravdu využiješ. 🎯

S dotací Jsem v kurzu teď na naše kurzy můžeš získat slevu až 82 %? 🎉 Tahle dotace je určená hlavně pro ty, kdo chtějí vstoupit do světa IT, zlepšit svoje dovednosti nebo se posunout na vyšší level. 🚀 

Na rovinu říkáme, že studium je makačka a po absolvování kurzu nic nekončí. Naopak. Je nejlepší čas se dál vzdělávat a navázat na vědomosti, které si z kurzu odnášíš. 💻 Ať už upevněním a prohloubením znalostí nebo ovládnutím nové technologie.

12) Bez vystudované informatiky to nemá cenu

Tohle je zastaralá a mylná představa. 🙃 Jako doktor, právník nebo pedagog se bez diplomu neobejdeš. Naštěstí pro vstup do IT neexistují žádné bariéry. 

Spousta lidí, kteří pracují v IT, nemají formální vzdělání v informatice. Dnes je mnohem důležitější praktická zkušenost a co umíš, než jaký diplom máš v šuplíku. 💪 

Když získáš solidní základy, makáš na vlastních projektech a neustále se zlepšuješ, můžeš mít skvělou kariéru v IT i bez univerzitního titulu. 

13) Kvůli studiu IT musím dát výpověď v současné práci

Naštěstí ne! 👍 Ať už se věnuješ samostudiu nebo se zapíšeš na kurz, skloubit full-time práci a studium IT určitě jde. I pár hodin týdně může přinést skvělé výsledky a co víc – nepřijdeš o svůj jistý měsíční příjem.

Naši absolventi se shodují, že místy je to makačka, chce to dávku disciplíny a samozřejmě to mají náročnější ti, kteří už mají vlastní rodinu. Ale spousta kurzů je dneska dostupná online, takže se můžeš vzdělávat klidně po večerech nebo o víkendech. ⏳ Studijní plány si tak můžeš přizpůsobit svému tempu a pořád si zachovat čas na práci i osobní život. 

14) Když chci programovat, musím být matematický génius

Neboj, programování není jenom o matematice. 🧠 Jasně, základní matematické dovednosti se ti budou hodit, ale rozhodně nepotřebuješ být génius. 🧑‍🎓 

❓ Jaký je výsledek 1+7? 

❓ Pokud x + 2 = 10, jaká je hodnota x?

Pokud rozumíš těmto dvěma rovnicím, zvládneš programování pro web a vývoj aplikací, protože většina webových a mobilních aplikací pracuje spíš s kvalitativními věcmi než s kvantitativními. Programování je hlavně o logice, strukturovaném myšlení a schopnosti řešit problémy. 

Pokud se nezabýváš datovou vědou nebo pokročilými algoritmy, není nutné hlubší porozumění matematickým teoriím. Na začátku tě čeká hlavně práce s kódem, ne složité rovnice.

15) AI nahradí všechna IT pracovní místa

AI a automatizace už teď mění způsob, jakým pracujeme – a ano, některé pozice, hlavně ty rutinní a opakující se, mohou časem zmizet nebo se výrazně zjednodušit. Ale neboj, rozhodně to neznamená, že se všechna IT místa vypaří. 🤔 Z průzkumu Stack Overflow 2024 vyplývá, že 70 % vývojářů umělou inteligenci nevnímá jako hrozbu, která by měla ohrozit jejich práci.

AI totiž nejen bere, ale taky dává. Vznikají taky nové příležitosti – ať už je to vývoj AI systémů, jejich údržba, řešení bezpečnosti nebo třeba etické otázky. Takže role programátorů, datových analytiků nebo třeba specialistů na kybernetickou bezpečnost se budou spíš vyvíjet směrem k tomu, aby s AI efektivně spolupracovali, než že by byli úplně nahrazení. 

Navíc stále bude třeba lidského přístupu při tvorbě, rozhodování a inovacích. Tedy v oblastech, kde AI zatím tolik nevyniká.

Firmy potřebují lidi, kteří AI rozumí, umí ji vyvíjet, spravovat a integrovat do různých procesů. 🎯 Z toho plyne, že AI ti může ušetřit čas na ty nudné rutinní úkoly a pomůže ti soustředit se na kreativnější a komplexnější věci. 

Ovšem nikdo z nás nemá věšteckou kouli. 🔮 Technologie se vyvíjejí rychle, takže je fajn sledovat trendy, učit se novým věcem a být ready na změny na trhu práce. Ostatně schopnost rychle se přizpůsobit změnám v současné době patří mezi nejdůležitější a nejžádanější dovednosti na trhu práce.

16) IT je zbytečný obor

„IT je nepotřebný obor, bez sociálních sítí by nám všem bylo líp.“ To je hodně zjednodušený pohled. 🤔 Bez sociálních sítí bychom se asi obešli, ale IT zdaleka není jenom o aplikacích a webových stránkách. 📱 

Většina IT firem nemá s webem vůbec nic společného, akorát na rozdíl od Facebooku a podobných platforem nejsou tolik vidět. Moderní technologie dnes pečou chleba, vyrábí elektřinu, doručují balíky, řídí výrobu, projektují domy apod. 💡 Bez IT by nebyly samořídící auta, lékařské přístroje, online vzdělávání nebo chytré domy. 

Technologie zkrátka ovlivňují každý aspekt našeho života – od zdravotnictví, vzdělávání, dopravy až po komunikaci a zábavu. IT obor je základní pilíř moderního světa, a i když je někdy kritizovaný, jeho přínos pro společnost je obrovský. 

Přestaň věřit mýtům a vykroč dopředu! 🚀

Místo utápění se a rozšiřování seznamu důvodů, proč IT není obor pro tebe, se zkus zamyslet nad tím, proč s programováním začít. Někdy tahle obrácená psychologie překvapivě dobře funguje. 🙌

Doufáme, že se nám povedlo vyvrátit pár tvých utkvělých představ o IT oboru, které tě možná zbytečně brzdí. 💙

A pokud tě i nadále svírá pocit nejistoty, který ti brání v cestě udělat první krok ke změně… Zachovej klid, je to naprosto běžné. Snad každý náš absolvent měl zpočátku obavy. Jediný rozdíl mezi nimi a tebou je, že se rozhodli jít do toho. 💻 A ono to kliklo! 

P. S.: Díky dotačnímu programu Jsem v kurzu nyní můžeš studovat se slevou až 82 %. 😉


Array

Amálie Kučerová

Ami je součástí marketingového týmu ENGETA a stojí za velkou částí našich aktivit v online i offline světě. Narazíš na ni třeba na Instagramu, v blogových článcích nebo newsletterech.

Přidej se k 14 500+ odběratelům

Tvůj e-mail za zprávu o termínech, pracovních nabídkách nebo novinkách v ENGETU. Pojď do toho!