+420 773 087 597 (pracovní dny, 9-17 hod.) info@engeto.com
Hlavní stránka / Blog / Vývojáři se učí celý život. I to na sebe práskli v anketě StackOverflow

Vývojáři se učí celý život. I to na sebe práskli v anketě StackOverflow

Autor: Martin Čupeľa |  Kategorie: Python 

vyvojari se uci header

Příchod umělé inteligence, žebříček oblíbenosti programovacích jazyků nebo důvody pro výběr zaměstnavatele z pohledu mužů a žen. Tohle, a mnohem víc, prozradil StackOverflow Survey 2018.

Více než 100 000 vývojářů. Tolik se účastnilo ankety StackOverflow Survey 2018. Na otázky odpověděla necelá tisícovka Čechů. I tak si ale myslíme, že výzkum rozhodně stojí za pozornost. Proč?

  • StackOverflow měsíčně navštíví přes 50 milionů ajťáků. Nehrají tam piškvorky, řeší se zde komplikované úlohy v IT, kariéra, pracovní nabídky apod. Je to odborné a respektované fórum.
  • Letošní anketa je už osmá v řadě. Zatímco vloni se jí účastnilo 64 tisíc lidí, letos měli přes 100 tisíc aktivních respondentů. Relevantnější zdroj aby člověk pohledal.
  • Trendy, které se objevují například v USA a které zachycuje výzkum, dorazí i do Česka. Bylo to tak s Netflixem, iPhony i panenkou Barbie.
engeto stackoverflowsurvey 2018 1

Python kód je pro nováčky srozumitelný. Má snadný zápis a jednoduchou syntaxi.

Python valí na všech frontách

V žebříčku používání vloni překonal programovací jazyk PHP a letos C#. Ano, řeč je o Pythonu, který zažívá skvělé roky. Nejzásadnější informace o Pythonu, která vyplývá z ankety, je prostá: používá jej stále více programátorů.

Není se čemu divit. Python má výhody jak pro úplná programátorská ucha, tak pro pokročilé specialisty. Ti první ocení jednoduchou syntaxi a user-friendly zápis kódu.

Zkušení programátoři kódí v Pythonu díky mnoha knihovnám, ve kterých najdou základ snad všech myslitelných projektů. Pochvalují si jej i díky všestrannému využití.

Python je zkrátka peckovní jazyk. I proto se mu v ENGETO věnujeme a učíme ho na kurzech. Věříme v jeho budoucnost. Ty třeba ne. Okay, fair enough. Ale než Python nadobro odepíšeš, něco si přečti.

Z výsledků ankety vyplývá ještě jedna důležitá zpráva o Pythonu. Suverénně ovládl kategorii „the most wanted language“, a to podruhé za sebou. A co znamená? Python je programovací jazyk, který se chce naučit nejvíce vývojářů, kteří s ním dosud nepracují.

vyvojari se uci pexels

Podle výsledků ankety StackOverflow jsou vývojáři v práci spokojení. I my se snažíme do firem posílat spokojené absolventy.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Platí to i v IT

StackOverflow survey pátrá i po zdánlivých banalitách jako sexuální orientace respondentů nebo počet monitorů na pracovních stolech. Díky tomu máme přehled například o tom, v kolik vývojáři ráno vstávají. Chvíle napětí.. Nejvíce z nich je vzhůru před osmou ranní.

Ale víme i podstatnější věci. Například to, že pracovní návyky žen a mužů v IT jsou rozdílné. Projevují se už při hledání práce. Zatímco pro muže je nejdůležitější plat a benefity nebo možnost práce s nejnovějšími technologiemi, ženám nejvíce záleží na firemní kultuře a podmínkách profesního růstu.

Odlišné preference mužů a žen jsou zřezelné i na obsazení konkrétních pracovních pozic. Muži nejčastěji pracují coby systémoví administrátoři nebo DevOps specialisté. Krásnější část populace je v IT nejvíce zastoupená na pozicích datových specialistek, designérek nebo QE developerek.

WTF? Mají muži a ženy v IT vůbec něco společného? ANO. Čtyři z pěti vývojářů (ať mužů, či žen) jsou v práci spokojení. Programování považují za svého koníčka. Pouze necelá 4 % projevují extrémní nespokojenost s prací v IT. Ajťáci jsou holt šťastní lidé.

vyvojari se uci hackathon

Hackathony jsou skvělá příležitost pro setkávání ajťáků všech levelů. Kluci z ENGETO hekáče milují.

Tajemství úspěchu v IT? Celoživotní vzdělávání

Pokud chceš rozjet kariéru v IT, nepotřebuješ tři tituly před a za jménem. To je hlavní poselství StackOverflow Survey 2018 ohledně vzdělání. Plných 20 % respondentů má pouze maturitní vysvědčení. A stejný počet lidí, jedna pětina, má magisterské vzdělání.

Nejčastější míra dosaženého vzdělání (46 %) je podle výzkumu titul bakalář. Ale zdaleka ne všichni mají tento diplom z fakulty informatiky. Mezi profesionálními ajťáky se najdou i lidé s jiným vzděláním. Programováním se živí i absolventi přírodovědecké, ekonomické nebo sociálněvědní fakulty.

Na druhou stranu, jednu věc mají vývojáři společnou. 9 z 10 respondentů uvedlo, že se vzdělávají celý život. Diplomem z univerzity jejich trénink nekončí. Naopak. Polovina respondentů má za sebou nějaký ten online kurz a každý čtvrtý byl alespoň jednou na hackathonu.

Ochota k celoživotnímu vzdělávání a poměrně velká konkurence v oboru souvisí i s další statistikou. Každý třetí vývojář se za pět let vidí v jiné firmě, kde bude pracovat na vyšším levelu. A s pokročilejšími technologiemi než nyní.

Co z toho vyplývá? Ajťáci myslí na zadní vrátka. Vědí, že se nesmí opozdit za technologickým pokrokem, jestli chtějí zůstat cenným zbožím na trhu práce.

engeto stackoverflowsurvey 2018 4

Muži a ženy se v IT prostředí chovají jinak.

Roboti nás nepřeválcují. Snad

Budoucnost plná umělé inteligence vývojáře nijak neděsí. U technických nerdů by člověk nic jiného ani nečekal. A opravdu: u 72 % vývojářů převládá optimismus nad pesimismem, pokud se bavíme o umělé inteligenci.

Vývojáři ale nejsou tak naivní, aby očekávali růžovou budoucnost bez jediného mráčku. Přemýšlí i o rizicích umělé inteligence. Bojí se například:

  • algoritmů, které v budoucnu mohou nahradit lidstvo při rozhodování důležitých záležitostí,
  • robotů, jejichž inteligence může překročit myšlenkové schopnosti lidí (singularita),
  • zvýšené automatizace práce.

Umělá inteligence určitě ovlivní spoustu oborů. Některá pracovní místa (možná spousta) určitě zaniknou. Ale šikovní programátoři s kreativitou a invencí budou potřební vždy.

Martin Čupeľa

Martin Čupeľa

Full-stack vývojář  Martin působí také jako tvůrce obsahu pro Python kurzy s důrazem na získání znalosti programování a budování analytického myšlení. Martin pokrývá širokou znalost programování v Pythonu – od úplných začátků přes OOP až po pokročilé budování aplikace.

Přidej se k 8 500+ odběratelům

Tvůj e-mail za zprávu o nových článcích. Pojď do toho!

Novinky

Zajímají tě novinky, blogové články a další?

Zanech nám tvůj e-mail a my ti dáme vědět!

Fakturační údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Tel.: +420 773 087 597

 

CodeBrew Hackathon

Jsme hrdým organizátorem největšího hackathonu na Moravě!

Přidej se i ty a začni budovat budoucnost IT.

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.