Úvod do skriptování – k čemu se skripty využívají a jaké existují skriptovací jazyky?
Pokud se zajímáš o programování nebo máš zkušenost s nějakým programem, který využívá skriptování, možná ti utkvěl v hlavě pojem „skript“.
V článku se dozvíš, co je to skriptování, k čemu ho využiješ a jaké druhy skriptovacích jazyků existují.
Co je to skript
Skript je soubor napsaný v jednom z programovacích jazyků. Tvoří ho série příkazů a využívá se k automatickému vykonávání úloh, které by jinak musel uživatel provádět ručně.
Skripty jsou často používány k automatizaci opakujících se úloh na webových stránkách, v softwarových aplikacích nebo v operačních systémech.
Běžným příkladem skriptu z praxe je např. použití PHP skriptu k odesílání e-mailů pro webové aplikace. A to za účelem:
- odeslání potvrzovacích e-mailů uživatelům,
- zasílání zpráv z kontaktního formuláře
- nebo jakékoliv jiné automatizované notifikace.
Pro lepší představu si představ skript, jehož úkolem je odeslat kontaktní formulář napsaný v jazyce PHP. Postup bude následující:
- uživatel odešle HTML formulář na příslušný skript,
- skript zjistí hodnoty jednotlivých polí formuláře,
- skript vytvoří e-mail, do něhož vloží získané hodnoty
- skript odešle email a ukončí se.
K čemu slouží skriptování
Skriptování označuje samotný proces psaní skriptů ve skriptovacím jazyce. Skriptování umožňuje vývojářům psát kódy, které automatizují běžné úlohy, jako je správa souborů, přístup k databázím nebo interakce s operačním systémem.
Skriptování je tolik oblíbené, protože představuje rychlý a efektivní způsob, jak dosáhnout specifických funkcí bez kompilace kódu. To znamená, že skripty mohou být spuštěny přímo.
Kompilované vs. skriptovací jazyky
V předchozím odstavci jsme nakousli kompilaci kódu. Pokusíme se ti přiblížit, jaký je základní rozdíl mezi 2 základními druhy programovacích jazyků. Mezi ty patří:
- kompilovaný jazyk (např. C, C++, Rust, Swift),
- skriptovací nebo také interpretovaný jazyk (např. Python, JavaScript, Ruby, PHP, Bash).
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že program v kompilovaném jazyce je nutné pomocí speciálního překladače (= kompilátoru) přeložit do strojového kódu. Ten se následně uloží do binárního souboru (= binárky). Binární (strojový) kód se následně předá procesoru ke zpracování. Kompilátor překládá celý program najednou.
Z toho vyplývá, že kompilovací jazyk je potřeba nejprve celý „přeložit“ do strojového kódu, který pak může počítač přímo spustit. To znamená, že pokud chceš program změnit, musíš ho znovu celý přeložit.
Zatímco skriptovací (interpretovaný) jazyk se chová odlišně. Pomocí interpretu vyhodnocuje řádek po řádku a předává je procesoru k postupnému zpracování. Jinými slovy: skriptovací jazyk se „čte“ a provádí krok za krokem, takže můžeš mnohem rychleji vidět výsledky tvé práce a jednoduše provádět změny.
Každý typ jazyka má své specifické výhody, které mohou být lépe vhodné pro různé typy projektů a požadavků vývoje. A přestože oba typy jazyků mohou dosáhnout podobných výsledků, způsob, jakým toho dosahují, a efektivita jejich práce, se může výrazně lišit.
Hlavní rozdíly najdeš v následující tabulce:
Jaké jsou nejznámější skriptovací jazyky
Mezi nejznámější skriptovací jazyky, které se široce používají v různých oblastech programování a automatizace, patří:
- JavaScript: Jeden z nejuniverzálnějších skriptovacích jazyků, dominantní na webu pro klientskou stranu vývoje. S pomocí Node.js se rozšířil i na serverovou stranu.
- Python: Velmi oblíbený pro svou snadnou čitelnost a flexibilitu, Python je skriptovací jazyk, který se používá ve vědeckém výpočtu, strojovém učení, webovém vývoji a mnoha dalších aplikacích.
- PHP: Velmi rozšířený skriptovací jazyk zaměřený na serverovou stranu webového vývoje, který běží na většině webových serverů a je základem mnoha populárních CMS systémů, jako je WordPress.
- Ruby: Známý pro svou elegantní syntax a efektivní rámec Ruby on Rails, Ruby je oblíbený v startupových a web vývojových komunitách.
- Perl: Historicky významný pro své schopnosti v zpracování textů a systémové skriptování, Perl byl jedním z prvních skriptovacích jazyků, který získal širokou popularitu.
- Bash (Shell Script): Používá se pro skriptování v Unixových a Linuxových systémech, Bash umožňuje uživatelům automatizovat úkoly operačního systému a správy serverů.
- Lua: Jazyk navržený pro vestavěné použití do aplikací, je populární pro skriptování ve hrách a je známý svou rychlostí a flexibilitou.
- PowerShell: Výkonný skriptovací jazyk a shell vyvinutý Microsoftem, zaměřený především na automatizaci a správu v systémech Windows.
Výčet obsahuje skriptovací jazyky ze zdrojů: Stack Overflow Developer Survey 2023, GitHub a TIOBE Index.
🔎 Detailní přehled o nejrozšířenějších a nejpopulárnějších programovacích jazycích najdeš v článku: Jaký programovací jazyk si vybrat? |
A to je pro tentokrát vše
Skriptování je cennou dovedností napříč mnoha IT oblastmi a hrají klíčovou roli ve zjednodušení a automatizaci různých úkolů. Od vývoje softwaru až po síťové operace.
Tady je seznam některých z hlavních oblastí, kde se skripty běžně používají a na jakých pozicích se ti budou hodit:
- Vývoj webových stránek, aplikací a softwaru – front-end, back-end i full-stack vývojáři
- DevOps a síťová administrace – DevOps inženýři a síťoví administrátoři
- Data Science a analýza – data analytici, machine learning inženýři
- Testování a kontrola kvality – softwaroví testeři
- Správa a technická podpora – systémoví administrátoři, technická podpora
Se skripty a skriptováním se v IT rozhodně setkáš, a tak jsme rádi, pokud jsme ti prostřednictvím tohoto blogového článku mohli vysvětlit, o co jde. 😊
Pokud tě skriptování zaujalo, omrkni náš krátký online kurz Úvod do skriptování zdarma.