+420 773 087 597 (pracovní dny, 9-17 hod.) info@engeto.com
Hlavní stránka / Blog / Linux ovládl tabulku nejvýkonnějších počítačů světa

Linux ovládl tabulku nejvýkonnějších počítačů světa

Autor: Jakub Šustr  |  Kategorie: Linux 

linux ovladl header

V posledních dnech se kolem Linuxu a svobodného softwaru stalo dost věcí. Fedora přišla s 27. verzí a lidé si mohou stahovat dlouho očekávanou a přelomovou 57. verzi Firefoxu. V ENGETO Academy jsme upravili Úvod do Linuxu, online kurz zdarma, který určitě vyzkoušej. Jedna událost je ale naprosto zásadní.

500 z 500 nejvýkonnějších počítačů používá Linux

Už od začátku 90. let se dvakrát do roka zveřejňuje seznam 500 nejvýkonnějších počítačů světa. V listopadu tohoto roku došlo ke dvěma zásadním událostem:

  • Čína má více superpočítačů než USA,
  • všechny superpočítače v žebříčku Top500 používají Linux.

Ještě vloni v onom slavném žebříčku figurovaly dva stroje, které běžely na jiném operačním systému než Linux, konkrétně na AIX od IBM.

Listopadové měření ale ukázalo, že všechny nejvýkonnější počítače používají Linux. Ten se u nejlepších počítačů objevil v roce 1998 a nyní seznam kompletně ovládl. Věřím, že postupem času se tento nedoceněný operační systém přesune také na pracovní stanice a desktopy.

Proč by ale někoho měl zajímat nějaký superpočítač? Proč jsou superpočítače tak super?

Biliardy operací za sekundu a stovky terabajtů paměti — to jsou superpočítače

Představ si průměrný notebook, možná právě ten, na kterém čteš tento blog. Má čtyřjádrový procesor a 8 GB paměti RAM.

A teď si představ nejvýkonnější superpočítač na světě Sunway TaihuLight z Číny. Ten má více než více než 10 miliónů procesorových jader a 1310 TB paměti RAM.

Nejvýkonnější superpočítač má 2,5milionkrát víc jader a 163tisíckrát větší paměť RAM než průměrný notebook.

linux2

Superpočítače vyžadují celé místnosti.

Superpočítač, jak název napovídá, je velmi výkonný počítač, nejčastěji organizovaný v takzvaném počítačovém clusteru. Cluster je propojení mnoha počítačů do jednoho celku, který má dohromady ohromný počítačový výkon. Ten se uvádí v počtu operací za sekundu, anglicky FLOPS.

Výše zmíněný nejvýkonnější superpočítač na světě má 93 PFLOPS, což je 93 000 000 000 000 000 operací za sekundu.

Superpočítače zkrátka nejsou žádná ořezávatka, ale pořádné mašiny, na kterých se řeší nepředstavitelně komplikované operace — matematické vzorce, pokročilá výroba a zpracování dat při výzkumech ve zdravotnictví nebo přírodních vědách nebo modelování klimatu a planetárních systémů.

I Česká republika má v Top500 své zastoupení — na ostravské univerzitě VŠB mají superpočítač Salomon v IT4Innovations National Supercomputing Center, který byl postaven v roce 2015 a v žebříčku obsadil 87. místo (listopad 2017). Je k dispozici studentům VŠB a Ostravské univerzitě, ale pracují se s ním také například studenti VUT v Brně.

linux3

Superpočítač Salomon v IT4Innovations National Supercomputing Center na Ostravské VŠB.

Jestli tě zaujal Linux, můžeš se podívat na náš online kurzu zdarmaNevyzkoušíš si ho na superpočítačích, ale to tě mrzet nemusí. Počítače jsou technologicky lepší a lepší. Výkon, který měly před 30 lety nejlepší počítače, máš nyní ve svém mobilu.

Možná ale už o Linuxu něco víš a chtěl by ses jej naučit opravdu důkladně pořádně. Co takhle naše Linux Akademie?

Jakub Šustr

Jakub Šustr

Mám na starosti blogy a veškeré další texty, které si od nás můžeš přečíst. Když budeš souhlasně přikyvovat (doufám) nebo se mračit (doufám, že ne) nad našimi Facebookovými a Instagramovými posty, věř, že i v tom mám prsty.

Přidej se k 8 500+ odběratelům

Tvůj e-mail za zprávu o nových článcích. Pojď do toho!

Novinky

Zajímají tě novinky, blogové články a další?

Zanech nám tvůj e-mail a my ti dáme vědět!

Fakturační údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Tel.: +420 773 087 597

 

CodeBrew Hackathon

Jsme hrdým organizátorem největšího hackathonu na Moravě!

Přidej se i ty a začni budovat budoucnost IT.

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.