Kurzy Termíny

ENGETO kurz mi jako samoukovi ušetřil hromadu času a upevnil základy

Zvídavost, snaha zjednodušit si věci a možnost pracovat z domova ho zavedla k programování. Přestože měl k IT blízko celý život, kódu a příkazové řádce se vyhýbal. Python Akademie pro něj byla zčásti opáčko, zatímco v SQL a práci s daty byl dosud nepolíbený. Kde Pepa pracuje teď a jak svoji cestu hodnotí? Přečti si jeho příběh! 😊

Před kurzem:

Servisní technik

Absolvoval: Aktuálně:

DevOps Service Owner v České spořitelně

Pepa vystudoval IT školu v Kutné Hoře se zaměřením na informační technologie, kde zjistil, že počítače zdaleka neslouží jen pro hraní počítačových her. 🎮

Po studiích nastoupil do IT firmy na pozici servisního technika, kde měl na starosti datová centra a hardware. „Práce jako taková mě bavila, ale kvůli přesunům v rámci výjezdů (často neplánovaným) a pocitu zaseknutí se v osobním rozvoji, mě přestala naplňovat,“ začíná vyprávění Pepa. 

Programování je cesta

Hlavním hnacím motorem pro Pepovu změnu zaměstnání byla touha po práci, která mu umožní větší flexibilitu občasnou prací z domova.

S programováním začal přirozeně a pozvolně. „Nejdřív se mi v tehdejší práci hodilo znát jednoduché úkony jako úpravy souborů, které mi usnadňovaly práci. A nakonec mi došlo, že právě tohle může být moje cesta. IT pozice ve velké míře umožňují práci z domova a vzhledem k mému backgroundu to dávalo smysl.“

Očekávání od kurzu

Polovina Pythonu Akademie, od které si sliboval upevnění základů programování ještě ze střední školy, pro něj byla opáčko. Ale rozhodně to nevnímá jako ztrátu času. Naopak. 

„Díky kurzu se mi všechny vědomosti upevnily a pronikl jsem do mnohem větších detailů, které mi předtím unikaly. Druhá polovina byla super a pro mě obsahem nová. Kdybych se měl to stejné naučit jako samouk, strávím tím mnohonásobně víc času. A přijdu o praktická cvičení, komunitu na Discordu nebo možnost se lektora na cokoliv zeptat.“

První kolo rozesílání životopisů

Ihned po dokončení kurzu Pythonu se pustil do rozesílání životopisů. Všiml si 3 věcí:

Po Pythonu navázal Datovou Akademií

Nikam nespěchal, a tak ve volných chvílích dál studoval Python a navíc se rozhodl pokračovat ve studiu s kurzem Datové Akademie pro rozšíření obzorů a zvýšení šance se uplatnit na trhu práce.

„Datovka mě v porovnání s Pythonem tolik nebavila. Utvrdil jsem se v tom, že k datům tak blízko nemám. Ale i díky lektorovi Pavlovi byl kurz fakt skvělý a z Python knihovny, kterou nám ukázal, čerpám dodnes,“ zmiňuje jméno našeho energického lektora, který podle našich absolventů lásku k datům zažehne i v mrtvém. 😀

Na obou online kurzech, které absolvoval, oceňuje především super lektory s komerční praxí, kteří vše dokázali předat srozumitelně, projekty a taky záznamy lekcí. ▶️ Typicky využíval zkouknutí lekce ze záznamu u náročnějšího učiva nebo tehdy, když se z výjezdu vrátil domů pozdě a neměl už kapacitu se učení věnovat.

Druhé kolo rozesílání životopisů

Po čase se do rozesílání životopisů pustil znovu. Cílil především na pozice juniorních back-end programátorů. Dále na datové analytiky. A z řady vybočovala DevOps pozice, na kterou později doopravdy nastoupil.

„Poslal jsem CV na 14 různých pozic a obdržel 10 pozvánek na pohovor. To mě mile překvapilo. Projekt jsem se rozhodl vypracovat pro 8 různých firem,“ rekapituluje. 

V té době ještě dokončoval Datovou Akademii, která je zakončená komplexním závěrečným projektem. „V kombinaci se zkušebními zadáními na pohovory jsem si tak zažil 2 poměrně náročné víkendy, kdy jsem pracoval na několika projektech najednou.“

Pohovory měly běžně 3 kola s tím, že nejdřív byla online oťukávačka a následně přišlo na řadu zkušební zadání a rozhovor s manažerem. 

„Jestli mi cesta do IT kromě super práce něco dala, je to zahození nervozity z pohovorů,“ směje se. 😅 S každou další zkušeností to už nebral jako nutné zlo a mučení, ale jako možnost se o firmě i pozici dozvědět víc. A vybrat si tak to správné místo pro něj.

DevOps – most mezi vývojem a provozem

Z 8 firem se nakonec rozhodl pro pozici DevOps Service Ownera v České spořitelně. Tato role kombinuje manažerské schopnosti Service Ownera se znalostmi DevOps nástrojů a metodologií. „Už při pohovoru jsem si sedl s budoucím nadřízeným. Lákal mě i mladší pracovní kolektiv. A protože jsem si na vlastní kůži zažil práci v menší rodinné firmě, chtěl jsem teď pro změnu vyzkoušet prostředí korporátu,“ popisuje.

DevOps propojuje vývoj softwaru (development) a provoz IT systémů (operations). DevOps usiluje o zrychlení a zefektivnění celého životního cyklu softwaru – od vývoje a testování až po nasazení a provoz. V bankovnictví to obnáší například to, že aplikace bude neustále fungovat spolehlivě, bezpečně a efektivně. 

„Nejde o appku George, kterou si ve spojitosti se Spořkou každý představí. V týmu makáme na aplikaci, která je na pozadí (zpracovává platby z George) a běžný uživatel se s ní nesetká,“ upřesňuje.

Service Ownerů má Česká Spořitelna několik, každý se specializuje na něco jiného. Pepa se věnuje hlavně skriptům, Pythonu a automatizaci. ⚙️

Když práce člověka baví a naplňuje

„Díky ENGETO kurzům jsem věděl, jak kód napsat. V praxi jsem se zasekl spíš u implementace. Každopádně onboarding je ve Spořce fakt promakaný a první úkol každého nového člověka – mě nevyjímaje – je celý proces zaškolení vyšperkovat. Aktualizovat, co už neplatí a zlepšit, co se dá,“ vzpomíná Pepa na začátky v nové práci.

Na otázku, jak hodnotí aktuální výši odměny, odpovídá: „Po 6 letech strávených v minulé práci, kde jsem si už něco vybudoval, jsem šel platově dolů. Ale krásně a pravidelně to roste nahoru.“ 

Jako největší plus jednoznačně hodnotí pohodovou pracovní dobu bez neustálého cestování a work-life balance. Kromě toho krátce po nástupu zjistil, že má 42 dní dovolené a do konce roku si ji sotva stíhá vybrat. 🌴

Pracovní kolektiv je skvělý, kancl má poblíž bydliště a možnosti práce na home office využívá nárazově. Do budoucna však nevylučuje stěhování zpět do Kutné Hory, potom by z domova pracoval častěji. 

Láká ho vývoj back-endu

Při rozesílání životopisů mířil především na role vývojářů. „Do DevOps mě to nejdřív netáhlo, ale zpětně jsem za to rád. Možná se tu chvíli zdržím. 🤗 Práce Service Ownera je extrémně zajímavá a rozmanitá. Má přesah do spousty věcí a není to zdaleka jen o koukání příkazové řádky. Přijde mi, že se v jednom kuse učím něco nového.“ 

V rámci interního rozvoje se každého půl roku zaměřuje na něco jiného. „Moc si vážím možnosti se dál rozvíjet a posouvat. Právě teď s kolegou pracuju na migraci z Bitbucketu na GitHub. A do budoucna mě láká back-end. Přechod do jiného týmu není problém za předpokladu, že je v něm zrovna volné místo,“ upřesňuje Pepa.

Za úsilí i peníze to 100 % stálo

Pepa od malička tušil, že IT je cesta. Ovšem netušil, že se jednou bude věnovat právě programování. „I kdybych moje znalosti z kurzu v praxi nevyužil a nerozhodl se pro změnu kariéry, vůbec bych toho nelitoval. Obrovsky mi to rozšířilo obzory.“ 

Pepa se v každém případě pro změnu rozhodl a všem, co o ní uvažují taky, radí: „Běžte do toho po hlavě. Není to tak složitý, akorát je potřeba tomu věnovat čas a úsilí. Právě teď jsem po pracovní stránce extrémně spokojený a cítím, že jsem tam, kde mám být,“ uzavírá Pepa svůj příběh. 😊

———–

Líbil se ti Pepův příběh?

Může tu být i ten tvůj! 🥳🚀 Přidej se k našim studentům IT kurzů a vyber si ten, ke kterému máš nejblíž. Pomůžeme ti získat znalosti a dovednosti, se kterými se ve světě IT uplatníš.

P. S.: Znáš dotační program Jsem v kurzu? Díky němu můžeš nyní studovat se slevou až 82 %. 😉

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů