Stack Overflow 2024: Co na sebe prozradili vývojáři v každoročním IT průzkumu?
Nejpopulárnějším jazykem je JavaScript, nejvýdělečnějším Erlang, mezi začátečníky frčí Python.
Vývojáři jsou nejvíce frustrovaní technickým dluhem a AI nevidí jako hrozbu pro jejich práci. Žebříčku nejoblíbenějších technologií letos vévodí JavaScript, HMTL/CSS, Python a SQL, zatímco z databází vede PostgreSQL. Co dalšího ukazují výsledky celosvětového průzkumu mezi 65 000+ developery?
Každoroční průzkum Stack Overflow Developer Survey 2024 proběhl mezi respondenty ze 185 zemí (včetně České republiky se zastoupením 710 vývojářů). A proč by tě měl zajímat?
Jednoduše proto, že co frčí ve světě, rychle dorazí i k nám. Takže pokud se chceš v IT udržet v kurzu a zaměřit se na populární technologie, sledovat trendy se vyplatí.
AI se stává běžnou součástí práce vývojářů 🤖
Pokud tě štve, že musíš trávit hodiny psaním rutinního kódu, máš štěstí! Není žádným překvapením, že umělá inteligence hýbe světem vývoje.
Co ale překvapí, je rychlost, s jakou se AI nástroje staly běžnou součástí práce vývojářů. 76 % respondentů uvedlo, že ji už používají nebo se chystají.
Pro většinu (82 %) to znamená, že tráví méně času psaním kódu od nuly a více se zaměřují na revizi a optimalizaci kódu vygenerovaného AI. Ušetřený čas tak můžou věnovat kreativnějším úkolům. Ti, kteří AI ještě nepoužívají, ale plánují to, jsou většinou zvědaví na testování kódu (46 %).
Vývojáři si nejvíc cení toho, že AI zvyšuje produktivitu (81 %) a pomáhá jim rychleji se učit nové věci (62 %).
Nečekej ale, že AI všechno vyřeší za tebe – pořád je potřeba věci kontrolovat a přemýšlet nad výsledky. 😉
- Pouze 43 % uvedlo, že důvěřují přesnosti nástrojů AI.
- A 45 % si myslí, že si tyto nástroje nedokážou poradit se složitými úkoly.
Stinné stránky AI
I když umělá inteligence usnadňuje vývojářům práci, má i svoje mouchy.
- 79 % vývojářů vyjádřilo obavy z dezinformací, které AI může generovat.
- 64 % se obává o uvádění správných zdrojů dat. 📉 Etické otázky kolem používání AI se proto stávají čím dál tím důležitějšími.
AI jako hrozba pro vývojáře? Ne tak docela
Letos vývojáři poprvé dostali otázku, jestli mají pocit, že by kvůli AI měli být na pozoru. A výsledek? 70 % respondentů umělou inteligenci nevnímá jako hrozbu, která by měla ohrozit jejich práci. Do značné míry proto, že plně nevyřadila člověka z rozhodovacího procesu.
Ve studii zaznívá pojem human in the loop, který v kontextu umělé inteligence označuje, že AI sice usnadňuje práci a generuje řešení, ale klíčová/konečná rozhodnutí a kontrola obvykle stále zůstávají v rukou člověka.
Nejoblíbenější AI nástroje
ChatGPT používá 2× více vývojářů než jeho další nejbližší alternativu, GitHub Copilot. Co k tomu dodat… ChatGPT má oblíbenou bezplatnou verzi, která se vývojářům očividně líbí.
Výhled s AI nástroji do roka a do dne
Hlavním příslibem generativní umělé inteligence byla schopnost dodávat rychlá řešení a urychlovat časově náročné procesy.
Na otázku, jak si myslí, že se změní jejich práce s AI nástroji za rok, odpovědi v roce 2023 veskrze kopírovaly jednu: „Očekávám, že s tím, jak budou nástroje vyspívat, budu více než psát kód hlavně revidovat vygenerovaný kód.“
Letos vývojářům položili tu stejnou otázku a odpovědi se opět opakovaly. Nejlíp to shrnuje následující pohled: „Méně času stráveného psaním rutinních věcí.“
Největší frustrace? Jednoznačně technický dluh
Technický dluh, který je třeba splatit např. přepsáním kódu nebo opravou chyb, je problémem pro 63 % vývojářů. Toto číslo je dvojnásobek druhého a třetího nejvíce frustrujícího problému pro vývojáře: složité technologické sady pro budování a nasazení.
Nejpoužívanější technologie
JavaScript (62 %), HTML/CSS (53 %), Python (51 %) a SQL (51 %) dominují v seznamu nejpoužívanějších jazyků již druhý rok po sobě.
Právě webový vývoj, Python, datová analýza a Java (která se letos umístila na 7. místě) patří i mezi nejoblíbenější IT Akademie našich studentů v ENGETU.
Mimochodem – JavaScript je v průzkumu mezi vývojáři stálicí od samého začátku, kdy si během 14 let vždy udržel 1. příčku (s výjimkou 2013 a 2014, kdy ho nahradilo SQL).
Jak žebříček vypadá letos?
V oblasti databází došlo k zajímavému posunu. Zatímco dříve dominovala databáze jako MySQL, dnes se do popředí dostává PostgreSQL, kterou používá 49 % vývojářů. 📊 Je to výrazný posun od roku 2018, kdy PostgreSQL používalo jen 33 % vývojářů.
Tohle jen potvrzuje, že technologie se neustále mění a držet krok s novými nástroji je klíčové pro každého, kdo se chce v IT uplatnit.
Jaké technologie frčí mezi začátečníky
Python je nejoblíbenější u těch, kteří se učí programovat. 💡 (Proč se dozvíš tomto článku.)
To není žádné překvapení. Python má výhody jak pro úplné programátorské nováčky, tak pro pokročilé specialisty. Začátečníci ocení především jednoduchou syntaxi a user-friendly zápis kódu.
Ti, kteří s programováním začínají také uvedli, že chtějí příští rok vyzkoušet v průměru 12 různých jazyků, zatímco jejich profesionální kolegové jen 8.
IT začátečníci se z 85 % učí programovat ze zdrojů dostupných online, 56 % ve škole a 47 % prostřednictvím online kurzů.
Které online zdroje typicky využívají?
Výzkum taky ukazuje, že 84 % vývojářů se spoléhá na technickou dokumentaci jako klíčový zdroj pro učení a řešení problémů. 🔍
Co si z toho odnést? Dokumentace je základ, ať už se učíš nové technologie, nebo řešíš zapeklitý problém v kódu. Zvyknout si na čtení a psaní dokumentace už od začátku kariéry se ti vyplatí.
Nejoblíbenější integrovaná vývojová prostředí
Nejžádanějším (a nejpoužívanějším) nástrojem IDE je pro vývojáře Visual Studio Code (59 %), ale nejobdivovanějším Neovim (83 %).
Asynchronní nástroje pro spolupráci
Které nástroje pro řízení spolupráce nebo dokumentaci kódu v uplynulém roce dotazovaní pravidelně používali a se kterými chtějí pracovat v příštím roce?
Markdown letos vyhrává soutěž popularity mezi vývojáři (84 %). Z dalších se objevují např. Jira, Confluence, Notion, Obsidian, Trello, Miro, Asana, Airtable a další.
Zajímavé je, že uživatelé Obsidianu z průzkumu netouží v příštím roce vyzkoušet žádný jiný asynchronní nástroj (tomu říkáme loajalita ke značce!).
Developeři placení zlatem
A co tě možná překvapí – nejlépe placení vývojáři nejsou ti, co pracují s nejoblíbenějšími jazyky jako JavaScript nebo Python, ale ti, kteří ovládají jazyk Erlang. 💸 V žebříčku uváděných platů si vydělají (100 636 USD).
I když Erlang není tak běžný, jeho popularita roste zejména v oblastech jako telekomunikace nebo bankovnictví. WhatsApp je jedním z nejznámějších případů použití Erlangu, především kvůli potřebě škálovatelnosti a spolehlivosti při obsluhování miliard uživatelů.
Vývojáři Nim, Erlang a Apex zaznamenali v roce 2024 nárůst mediánu uváděného platu. Všechny ostatní vývojářské technologie vykázaly pokles mediánu platu. To potvrzuje tvrzení Nikči – HR specialistky, která v obecném článku o aktuálním stavu IT trhu uvádí, že IT firmy šetří.
Naplnění a spokojenost v práci
Světlou stránkou pracovního prostředí s mnoha výzvami, kterým vývojáři čelí, je to, že 68 % z nich je v práci šťastných a spokojených. 😊
U manažerů se toto číslo dokonce zvyšuje na 74 %. Největší uspokojení nacházejí všichni vývojáři ve zlepšování kvality kódu a databáze.
Online vzdělávání je základ
Pokud za sebou nemáš formální IT vzdělání, žádný strach. Učení neprobíhá zdaleka jen ve školních lavicích. 82 % vývojářů uvádí, že se učí kódovat pomocí online zdrojů, což je skvělá zpráva pro všechny začátečníky. Oproti tomu pouhých 49 % respondentů studuje programování ve škole. 💻
Online kurzy, tutoriály a hands-on projekty jsou dnes oblíbenou volbou pro všechny, kdo se chtějí v IT posunout, ať už začínají, nebo si rozšiřují obzory.
Většina vývojářů má mimo práci programování jako koníček (68 %) a téměř 40 % programuje po práci za účelem profesního rozvoje nebo samostudia v online IT kurzech.
Celoživotní vzdělávání k IT oboru neodmyslitelně patří. 🎓 Ajťáci vědí, že technologie se vyvíjejí kupředu rychlostí blesku a myslí na zadní vrátka. Tuší, že kdyby usnuli na vavřínech, přestanou být cenným zbožím na pracovním trhu.
Věk není překážkou
Zajímavé je, že věk průměrného vývojáře pomalu stoupá. Zatímco 39 % vývojářů je starších než 35 let, mnoho z nich stále objevuje nové technologie a rozšiřuje své znalosti.
To znamená, že na začátek v IT nikdy není pozdě. 🚀 Bez ohledu na věk, pořád se učíš, pořád rosteš. Takže pokud ti je přes 30 nebo 40 a máš pocit, že ti už ujel vlak, tento průzkum ukazuje přesný opak. 🔥
Hybridní práce a work-life balance? Ano, prosím
84 % respondentů pracuje na částečný úvazek, na volné noze nebo na plný úvazek. Převažujícím typem je zaměstnanecký hlavní pracovní poměr (69 %), přičemž v pozici nezávislých freelancerů působí 16 % respondentů.
Nejvíc vývojářů pracuje v hybridním režimu – 42 % (toto číslo se oproti loňsku nezměnilo). Takže pokud tě láká mít flexibilitu mezi prací z domova a dojížděním do kanclu, IT je pro tebe skvělá volba. 🏡🏢
Dokonce i osobní setkávání v kanceláři pomalu roste – 20 % vývojářů teď chodí do kanceláře pravidelně. Ve srovnání s roky 2023 to bylo 16 % a v roce 2022 celkem 15%.
A co víc – stále více vývojářů se snaží najít rovnováhu mezi prací a osobním životem. 🧘♂️ A průzkum to potvrzuje! Více než 50 % vývojářů zmiňuje, že hledají lepší work-life balance.
To je skvělá zpráva pro všechny, kdo se chtějí věnovat programování, ale zároveň si udržet čas na své záliby, rodinu a relax. Takže jestli tě láká kariéra v IT, nemusíš se bát, že tě to „pohltí“ – klíčové je najít si správný balanc. 😉