Termíny
Hlavní stránka / Blog / Celosvětový IT průzkum Stack Overflow 2020

Celosvětový IT průzkum Stack Overflow 2020

Autor: Martin Janoušek  |  Kategorie: Novinky

pruzkum stack overflow 1

Skoro 65.000 respondentů z IT komunity se zapojilo do tradičního dotazníku Stack Overflow. Jedná se o celosvětově největší výzkum mezi ajťáky. Jaký je ten nejmilovanější programovací jazyk, a který vývojáři naopak nemůžou vystát? Jak často pracují programátoři přesčas a čeho si v zaměstnání nejvíc cení? Pojďme se na to mrknout!

Letošní výzkum byl ve znamení diverzity a tým Stack Overflow se snažil zapojit vývojáře ze všech koutů světa. Aktivně propagoval celý průzkum mimo Stack Overflow komunitu, aby se zapojili i programátoři, kteří třeba tento web předtím ani neznali. Musíme taky zmínit, že sběr dat probíhal letos v únoru, tedy před vyhlášením globální pandemie. Je možné, že COVID-19 od té doby zamával s daty jako průměrný plat nebo zaměstnanost.

Prototyp programátora

I když je programování celosvětově stále populárnější a může reprezentovat jednu z nejslibnějších kariér, většina ajťáků stále působí v Evropě, Severní Americe a Indii. Typická kombinace zaměření je back-end, front-end a full-stack developer. Že je IT na vzestupu jako odvětví dokazuje i fakt, že 65 % respondentů se programováním živí méně než deset let. A je fajn vidět, že naprostá většina developerů dělá to, co je baví – přes 78 % dotázaných uvedlo, že programování je jejich oblíbený koníček.

Jazyky, technologie a nástroje

Rust si už popáté v řadě udržel pozici nejoblíbenější technologie, přestože ho používá pouze 5,1 % dotazovaných. Oproti roku 2019 se jazyky na druhé a třetí pozici prohodili, kdy TypeScript předběhl Python. To je však jazyk, se kterým nejvíc respondentů (30 %) nepracuje, ale moc rádi by ho začali používat.

VBA, Objective-C a Perl jsou pak TOP 3 jazyky, kterých se programátoři obávají a nechtějí s nimi mít nic společného. Linux těsně vyhrává jako nejoblíbenější platforma, hned za ním jsou Docker a Kubernetes. Ke spolupráci pak skoro všichni (82,8 %) používají GitHub a Slack (53 %). Zajímavostí je, že kolem 75 % developerů se alespoň jednou za rok naučí nějakou novou technologii. To jen podtrhuje fakt, jak rychle se IT odvětví mění a rozvíjí. Proto se každý programátor musí neustále vzdělávat, aby mu neujel vlak.

Zase práce?

Přes 70 % profesionálních developerů pracuje na plný úvazek. Naopak freelencerů je jen necelých 9 %. Nejvíc (21,6 %) lidí je zaměstnáno v menších firmách od 20 do 99 zaměstnanců, a v obrovských korporátech (nad 10.000 zaměstnanců) pracuje skoro 14 % programátorů. Zajímavostí je, že 43,8 % uvedlo, že ve firmě mají alespoň jednoho dedikovaného DevOpsáka, a skoro 80 % dotázaných považuje tuto roli za důležitou.

25 % vývojářů řeklo, že pracují alespoň jednou týdně přesčas. I tak je se svou prací spokojeno přes 65 %. A co by to bylo za pracovní statistiky bez udání výplaty? Nejvýnosnější pozice je letos technický manažer, který si přijde na $92.000 ročně, full-stack developer bere v průměru $54.000 za rok.

IT, IT, pořád IT

Už několikrát jsme zmínili, že IT je jako obor stále na vzestupu. Takže pokud se ještě rozhoduješ, teď je ten správný čas se přihlásit na jeden z našich kurzů! Programování je totiž dobře placená práce, kterou si naprostá většina lidí užívá – a to je, minimálně pro nás, to nejdůležitější na jakékoliv aktivitě. Protože když nás práce baví, tak je to znát na přístupu i na výsledcích. Člověk je tak sám se sebou spokojený, a o tom přece život je.

Přidej se k 12 000+ odběratelům

Tvůj e-mail za zprávu o termínech, pracovních nabídkách nebo novinkách v ENGETU. Pojď do toho!

Newsletter

Zajímají tě novinky, články, termíny nebo nabídky práce?

Logos@2x

© 2016–2022, ENGETO s.r.o.