V minulém díle jsme si posvítili na přípravu na pohovor. Tentokrát se vrátíme o krok zpět – kde a jak vůbec práci v IT hledat? Máme pro tebe pár tipů, které tě zavedou k parádním příležitostem a nakopnou tvoji kariéru. A to přímo od naší kariérní poradkyně a IT recruiterky v CGI, Lenky Skalické.
Lenka se v HR pohybuje téměř 10 let. Pro absolventy ENGETA zprostředkovává kariérní poradenství, při kterém mimo jiné čerpá ze zkušeností z personálních agentur. Aktuálně působí jako Talent Acquisition Consultant v CGI – jedné z největších firem v oblasti IT a konzultačních služeb. |
Pro začátek pár důležitých bodů:
A teď už si vyhrň rukávy, jdeme k samotnému hledání IT pozic vhodných i pro juniory! 😎
Na pracovních portálech, LinkedInu a dalších se ti budou hodit tipy k filtraci.
Podle tvého zaměření nejdřív hledej pozice typu: Junior Python Developer, IT Support, QA Tester, IT Intern, Junior Java programátor, datový analytik, Data Analyst atd.
Pozor na to, že pozice mají často několik ekvivalentů v češtině i angličtině – např. programátor = vývojář = developer = programmer = engineer. Tohle by vydalo na samostatný článek! 🙊
Důležitým filtrem je i lokalita – vyber buď konkrétní město nebo okres/kraj a forma spolupráce – HPP, part-time atd. Pokud jsi z menšího města, je lepší si vyfiltrovat pozice v celém IT oboru. Firmy dnes nabízejí full remote režim, případně práci z domova alespoň pár dní v týdnu. Během zkušební doby ale možná budou trvat na denní docházce.
Pokud nenacházíš žádné relevantní pozice, zkus hledání podle klíčových slov – tzn. konkrétních technologií (Python, Java, Excel, Power BI atd.).
🙋🏻♀️ Praktický tip od Lenky: Primárně reaguj na pozice inzerované přímo firmami a teprve až sekundárně na pozice personálních agentur. |
První zastávka? Na inzertních webech najdeš v IT sektoru i pozice určené pro juniory.
Kde hledat? Namátkou například na:
Na těchto portálech člověk hledá práci 2 způsoby:
🙋🏻♀️ Praktický tip od Lenky: Pokud to pracovní portál umožňuje, vždy se zaregistruj. Po vytvoření účtu budeš mít lepší přehled o pozicích, na které reaguješ. Případně dobře poslouží i Excelová tabulka. Do sloupců vždy doplň název firmy, pozici a URL inzerátu (případně jeho celé znění, kdyby náhodou firma stáhla inzerát ještě předtím, než tě pozve na pohovor). Díky tomu budeš v obraze a snadno se zorientuješ, až se ti HR oddělení ozve nazpět. 👍 Můžeš přidat i další sloupce – např. co se ti na firmě/pozici líbí, z čeho máš obavy, na co se potřebuješ doptat… |
Zavítat na oficiální webovky firem se hodí vždycky – i když na firmu narazíš na placeném portálu typu Jobs nebo kolem firmy projedeš autem… Proč? Klidně se může stát, že na placených portálech firma obsazuje 5 míst, zatímco na webu jich má uvedených 20. Firmu to nic nestojí, ne každý pozice je urgentní, má limitovaný rozpočet na inzerci apod.
A když už tam budeš, nezapomeň si o firmě zjistit víc. Zjistíš tak, jestli vůbec dává smysl na inzerát reagovat a co tě případně bude zajímat u pohovoru. ☺️
A co když jde o tvoji vysněnou firmu, která ale zrovna žádnou otevřenou (nebo pro tebe vhodnou) pozici nemá? Pak firmě musíš vyrazit dech a zaujmout je natolik, aby byli ochotní tě pozvat na pohovor a následně otevřít pozici jen pro tebe.
✅ Máš za sebou kurz nebo výsledky v dané oblasti, na kterou se firma specializuje.
✅ Životopis i portfolio máš vyladěné k dokonalosti.
✅ Na motivačním dopise si dáš extra záležet – ukážeš svoji osobní motivaci i to, čím si tě firma získala.
Facebook skupiny, LinkedIn (tomu v článku věnujeme samostatnou sekci) nebo Discord – to jsou místa, kde IT nadšenci, komunity, firmy nebo influenceři často diskutují a sdílejí volné pozice. Sleduj hashtagy jako #hiring nebo #ITjobs.
Na Facebooku existují i skupiny zaměřené na hledání práce, kde firmy nebo i zaměstnanci zveřejňují odkazy na pozice. Případně menší firmy bez HR, které nemají budget na inzerci na inzertních portálech. Namátkou například:
LinkedIn je král networkingové scény a hlavní místo, kde se setkávají personalisté i profíci z oboru. Co možná nevíš je, že na LinkedInu můžeš procházet pracovní nabídky, i když nemáš založený profil.
Ale když si ho vytvoříš, otevřou se ti další možnosti. Co ti na LinkedInu může pomoct:
🙋🏻♀️ Praktický tip od Lenky: Nezapomínej na svoje spolužáky, lektory a známé z kurzu a další lidi, které znáš. Možná už někdo z nich v oboru pracuje nebo zná firmu, která nabírá juniory. V dnešní době je networking klíčový, a nikdy nevíš, odkud na tebe tvoje vysněná pozice vyskočí. |
Diskuzní fóra, oborové FB skupiny (např. už zmiňovaná Pyonieri – Python SR & ČR), online magazín IT trendy nebo projekty jako např. Junior Guru (kde dokonce můžeš vyhledávat i pracovní pozice).
Zvlášť pokud kolem sebe nemáš žádného parťáka nebo nadšence do IT, využij sílu internetu. K čemu? Dostat se do IT komunity, udělat si online kámoše, najít si mentora, vidět, co ostatní řeší za problémy atd. Případně sdílet své poznatky a názory ať už na blogu nebo sociálních sítích.
🙋🏻♀️ Praktický tip od Lenky: Komunita ENGETA na Discordu slouží pro všechny IT nadšence (nejen absolventy našich kurzů). Ještě tam nejsi? Přidej se pomocí tohoto odkazu. 🥳 Třeba díky naší komunitě najdeš parťáka ke studiu a vzájemné motivaci, získáš pomoc od zkušenějších nebo narazíš na zajímavou nabídku práce. 😍 |
IT komunita je velká, ale zároveň hodně propojená. Podívej se po:
Často se tam seznámíš s lidmi, kteří v oboru už pracují a můžou tě nasměrovat nebo propojit se zajímavým kontaktem.
V Česku frčí třeba Pyvo (pro fanoušky Pythonu), DATA Mesh nebo Frontendisti, kde se potkáš s lidmi, kteří často vědí o volných místech nebo ti poradí, kam se obrátit. Spoustu zajímavých akcí pořádá i Česká asociace umělé inteligence.
🙋🏻♀️ Praktický tip od Lenky: Pracovní veletrhy (pořádané pracovními portály i VŠ) jsou skvělou možností, kde můžeš lépe poznat firmy, kam se hlásíš. Stejně tak si můžeš dohledat seznam firem z minulých ročníků, protože máš jistotu, že nabírají i juniory. |
Pokud se nebojíš pustit se do práce na volné noze, podívej se na:
Můžeš začít menšími zakázkami, zkoušet různé technologie a budovat si portfolio. I když nemusí jít hned o plnohodnotný úvazek, kontakty a zkušenosti získané na volné noze se ti můžou hodit dál.
Pokud už tě unavuje aktivní vyhledávání pozic a chceš jít štěstí naproti, zaregistruj se jako uchazeč o práci ve specializovaných personálních IT agenturách. Jakmile jim na stole přistane potenciálně zajímavá nabídka, personalista tě osloví.
Rozhodit sítě mezi známými – za to nic nedáš. Poptej se, zda o něčem neví. Nemusí nutně pracovat v IT oboru, ale třeba znají někoho, kdo ano. Navíc osobní doporučení má vždy větší váhu.
Tenhle tip se hodí hlavně pro ty, kteří pracují:
V online mapách hledej firmy v okolí. Sleduj webovky, jestli náhodou neotevřou IT pozici, případně jim o sobě dej vědět.
Kde jinde se nechat zaměstnat než tam, kde s jistotou víš, že juniory nabírají? Na našem webu v sekci Absolventi najdeš spoustu success stories našich studentů, kteří i díky ENGETO kurzům našli první práci v IT oboru.
Můžeš dokonce filtrovat podle zaměření – Datová analýza, Programování, Testování, Systémová administrace apod.
Omrkni taky firmy, se kterými spolupracujeme a které pravidelně hledají juniory do svých týmů. 🎉 Pokud se dole zaregistruješ k odběru našeho newsletteru, tipy na zajímavé pozice pro juniory ti naservírujeme přímo pod nos. Žádná pracovní nabídka ti tak neuteče.
Zajímá tě, jak se při hledání první práce v IT oboru dařilo našim absolventům? A co se jim osvědčilo? Přečti si jejich příběhy. Někdo měl práci jistou ještě před dokončením kurzu, jindy to vyšlo po pár pokusech a někdo poslal desítky životopisů.
V článku uvádíme výčet mnoha možností. Rozhodně to neznamená, že musíš vyzkoušet všechny. Ovšem pokud chceš zvýšit své šance – klidně můžeš! 😚
Každá cesta začíná prvním krokem, prozkoumej možnosti a nenech se odradit počátečními neúspěchy. Stačí vytrvat, dál se vzdělávat a ono to jednou vyjde!
A nezapomeň, že všichni studenti našich Akademií mají možnost zúčastnit se kariérního workshopu nebo využít kariérní poradenství s Lenkou Skalickou. 💼 Více se o kariérním poradenství dozvíš v tomto článku.
Držíme palce! ❤️