Kurzy Termíny

Do kurzu jsem dala maximum. A bleskurychle se mi to vrátilo

Během mateřské dovolené měla Míša čas zastavit se a promyslet si, kam po letech v HR povedou její další kariérní kroky. Studium Datové Akademie po večerech dokázala skloubit s péčí o syna a během půl roku od první lekce nastoupila do nové práce.

Před kurzem:

HR specialistka se zaměřením na vízovou politiku

Absolvovala: Aktuálně:

Datová analytička v Tesco Mobile ČR

Míšo, na rozehřátí tě čeká klasická otázka. Tušila jsi odjakživa, že se jednou budeš živit IT? 

Vůbec! 😅 Ve škole mě matika bavila, ale nikdy mě nenapadlo se v ní dál rozvíjet, protože jsem studovala osmileté hudební gymnázium. Odmalička jsem byla založená spíš umělecky, chtěla jsem být klarinetistka. Když jsem ale prokoukla, jaká je to dřina, kolik hodin člověk obětuje cvičení a jak neperspektivní kariéra umělce je… Bylo na čase porozhlédnout se po jiném oboru.

Jaký byl tvůj plán B?

Lákaly mě humanitní vědy a já se vrhla do studia psychologie. Už dřív se mi naskytla možnost dobrovolničit pro organizaci, která organizuje zahraniční pobyty pro studenty. Vyjela jsem takhle ještě na střední škole na Nový Zéland a později, asi 14 dní po státnicích z psychologie, na Island. 

Tak to jsi viděla kus světa! 😎 Co tě čekalo po návratu do Česka? Přišla už první „dospělácká“ full time práce?

Přesně tak. Přijali mě na HR pozici, což zahrnovalo hlavně administrativu a nepožadovali rozsáhlé zkušenosti (ty jsem totiž měla jen z dobrovolnických aktivit). Starala jsem se hlavně o life cycle zaměstnanců – od pracovních smluv, přes mzdy a pracovní cesty až po odchod z firmy. Cizincům jsem pomáhala i s imigračními záležitostmi, takže jsem byla poměrně zběhlá ve vízové politice. 

Na pozici HRistky jsem vydržela asi 5 let, ke konci už to dřelo. Cítila jsem, že potřebuju změnu. A krátce na to jsem otěhotněla, takže změna přišla poměrně brzo. 🤭 Mateřskou jsem brala jako super příležitost moji kariéru přehodnotit a zjistit, kam mě to táhne. 

A k jakému závěru jsi tehdy došla?

První možnost byla pokračovat v HR u zaměstnavatele. Druhá založit si živnost a dělat HR sama na sebe. Ale že by mě HR extra naplňovalo, jsem říct nemohla. 

Třetí možnost (= IT) vykrystalizovala časem. Uvědomila jsem si, že mám celkem fajn logické myšlení – sudoku, puzzle a rébusy řeším na denní bázi. Byla to pro mě vždy forma relaxu a odreagování. A když jsem si přečetla něco málo o náplni práce a předpokladech datového analytika, zaujalo mě to. Pak jsem zhltla článek o SQL. Ještě jeden. A už to jelo. 😄👍 

Lákalo tě na IT i něco dalšího?

Určitě mě lákal i kariérní růst. IT je v mých očích atraktivní a perspektivní obor. 

Moje práce v HR mi pro ostatní lidi v okolí nikdy nepřipadala dostatečně zajímavá. Vždycky jsem chtěla být pyšná na to, co dělám. A to poprvé v životě zažívám. 

To je super! ❤️ Každopádně tou dobou jsi byla stále na mateřské. Když sis ujasnila, že tě to táhne k datové analýze, jaké kroky jsi podnikla?

Na internetu jsem narazila na seznamovací kurz s datovou analýzou. Dozvěděla jsem se, o co v analytice jde, jaké programy se používají, kde všude se dá využít… A informace mě nadchly natolik, že hned další den jsem googlila kurzy. A narazila na Datovou Akademii od ENGETA.

Jinými slovy jsi nezahálela! 😄 Co tě nakonec přimělo absolvovat kurz datové analýzy právě u ENGETA?

Tušila jsem, že sama to nezvládnu a potřebuju vedení – jasnou strukturu, abych si mohla vše zasadit do kontextu. Takže o samostudiu jsem ani neuvažovala.

Naprosto zásadní pro mě byla možnost studovat po večerech i ze záznamu, což by s malým dítětem ani jinak nešlo. 

Strašně moc dělají i webovky. Měla jsem z nich super pocit – našla jsem tam srozumitelné a ucelené informace.

A jako bonus jsem si všimla, že stránku ENGETA na Facebooku lajkuje můj kamarád, který je ajťák. Tak jsem si říkala, že musíte být legit, jinak by vás nesledoval. 🤪

Jak naši Datovou Akademii hodnotíš? Naplnil kurz tvá očekávání? 😊

10/10! Kurz moje očekávání jednoznačně naplnil. Byla jsem nadšená z precizně zpracovaných podkladů, praktických cvičení i úkolů. 

3hodinový kurz probíhal jednou týdně. Když syn spal, přehrávala jsem si zpětně záznamy z lekcí nebo se věnovala psaní úkolů, což vyžadovalo určitou dávku disciplíny. Studium mimo lekce mi odhadem zabralo extra 10 h týdně a určitě je potřeba počítat s tím, že si to nestačí jen odsedět. Právě praktické úkoly mě nejvíc posunuly.

Co následovalo po kurzu? 

Absolvovala jsem asi hodinový online call s kariérním poradcem z ENGETA. Dozvěděla jsem se spoustu tipů, jak hledání práce uchopit, na co se zaměřit apod. Jako první jsem se vrhla do tvorby online portfolia, úpravy životopisu a LinkedInu.

Lektoři z kurzu na všechny aktualizace mých projektů i LinkedInu reagovali. Bylo to od nich moc milé a pro mě to byla super vzpruha a psychická podpora. 🧡

Před ENGETO kurzem se Míša živila jako HR specialistka. Aktuálně pracuje na pozici datové analytičky.

Jak vzpomínáš na proces hledání práce? 

Životopisy jsem začala posílat v červnu, což zpětně nebylo úplně ideální načasování. 😀 Firmy se mi zpočátku buď neozývaly vůbec nebo se zpožděním. Často i s omluvou za pozdní odpověď kvůli čerpání dovolené. 

Průběžně odpovědi z firem začaly chodit, zatímco z některých se neozvali vůbec – jenže to k tomu patří v jakémkoliv oboru a nezáleží ani na rozsahu zkušeností kandidáta. Jen se tím člověk nesmí nechat rozhodit.

Koukala jsem hlavně po juniorních pozicích, ale pokud požadovali třeba rok praxe, stejně jsem to zkoušela. V inzerátech jsem se zaměřovala na to, s čím jsem se ještě nesetkala a začala se vzdělávat i těchto oblastech.

Jednou jsem poslala CV i na pozici, na kterou obsazovali výrazně seniornějšího člověka. Jenže seniorů je jako šafránu, takže mi dali šanci a poslali mi poměrně obsáhlý a složitý test s dovětkem, že neočekávají, že vyplním vše. Přestože to tehdy nevyšlo, zkušební zadání mi rozšířilo obzory a byl to skvělý studijní podklad.

Dostudovala jsem si takhle třeba datové sklady. Ne že bych s nimi teď pracovala do takové hloubky, ale jejich znalost mi teď přijde užitečná. 

Pamatuješ si, kolik pohovorů jsi absolvovala? Kam jsi nakonec nastoupila?

Celkem jsem absolvovala asi 5 nebo 6 pohovorů. Téměř všude se mě ptali na základy SQL, ale nešli jsme nijak do hloubky – zajímaly je základní selecty a joiny. A koukali na portfolio.

Hlásila jsem se na velmi podobné pozice, co se týče náplně práce, ale do různých oborů. Top 3 zahrnovaly bankovnictví, pivovarnictví a telekomunikace. A nakonec zvítězila právě ta poslední – přijala jsem nabídku pro Tesco Mobile na pozici datové analytičky.

V práci jsi teď oslavila půlroční výročí. Prozradíš nám o tvé aktuální pozici víc? 

Na úvod ještě upřesním, že pracuju pro Tesco Mobile (virtuálního operátora), ale oficiálně jsem zaměstnaná pro O2. Tesco Mobile totiž vzniklo jako 50/50 joint venture právě mezi O2 a Tescem.

Základní reporty, statistiky a analýzy si kolegové umí připravit sami z předdefinovaných šablon. Mě využijí na složitější věci, např. na týdenní bázi připravuju pravidelné a detailní reporty. Zajímá nás, jaké služby si naši zákazníci nejvíce aktivují, za co utrácí, kolik a jak často si dobíjejí kredit atd. Kromě toho připravuju i různé ad hoc analýzy, třeba při vydání nového produktu nebo nacenění. Tohle mi v součtu zabere cca 80 % času.

Zbylých 20 % věnuju čištění a úpravě dat, aby se v nich dalo dobře číst a dávala smysl. Jedno z největších úskalí mojí práce je, že tyhle dva odlišné světy dat – Tesco a O2 – spolu vůbec nekomunikují. A spojit je v jeden je občas velká výzva…

Můj předchůdce pracoval s Excelem a stále v tom pokračujeme. Pavel Fryblík (lektor datovky) by měl určitě obrovskou radost. 😀 Power BI sice máme, ale spravuje ho datový tým z O2 a já mám dost omezené možnosti/práva v něm cokoli editovat. A tak ho zatím ho využívám jen k prohlížení, ne ke tvorbě.

Jak probíhal onboarding? A co říkáš na kolegy?

Náš tým je maličký, je nás jen 8 a já jsem jediný člověk, který pracuje s daty. Všichni v týmu jsou bezva a navíc mám super nadřízeného. Myslím, že fajn kolektiv dělá hodně a já měla neuvěřitelnou kliku.

No a začátky v nové práci jsou celkem vtipná historka. 😅 Můj onboarding plán byl rozvržený na 2,5 měsíce a zaučoval mě kolega na zkráceném úvazku. Jenže si přivodil zranění a místo týdnů intenzivního zaškolování jsme se stihli potkat jen párkrát. Pak už to bylo na mě a kolega fungoval jen jako občasný přítel na telefonu.

Poměrně divoké začátky! Takové vhození do vody… 

Vhození do vody, se kterým nepočítal nikdo z nás. Hlavně já ne. 😀 Od září do prosince to bylo krušné, pak se to zlomilo a otočilo k lepšímu.

Podzim byl obecně divoký i v tom, že syn začal chodit do školky a nosil domů virózy. 🙄 Můj manžel naštěstí pracuje pro firmu, která podporuje rodinný život i dbá na duševní zdraví svých zaměstnanců a u nemocného syna se vždy prostřídáme na home office. Kdyby manžel nedělal, co dělá, bylo by mnohem náročnější vše skloubit.

A teď to nejdůležitější – baví tě to?

Baví mě to moc! Předčilo to má očekávání. Miluju hrabat se v datech, psát skripty v SQL a dokonce mě i baví, když něco nefunguje. Respektive baví mě ten pocit zadostiučinění hned poté, co problém vyřeším. S trochou nadsázky mám pocit, že luštím sudoku a ještě mi za to platí! 😀

Jsem taky mile překvapená, jak moc mě chytil obor telekomunikací. 

Tím nám nahráváš na další otázku. 😎 Překvapilo tě v praxi něco?

Když jsem dokončovala kurz, představovala jsem si, že v práci dostanu zadání projektu, 14 dní budu pracovat na analýze a následně vedení předložím výsledky. Realita je ale úplně jiná. 

Jsou dny, kde se do jednoho tématu ponořím do hloubky. Většinu dní ale skáču od jedné věci ke druhé, projekty se vzájemně prolínají. 

Taky pracuju hodně samostatně a sama si určuju priority – to je určitě dané i tím, že jsem v našem týmu na data jediná. A to má pochopitelně svoje výhody i nevýhody. 

Přímo v Tesco Mobile nemám zkušenější kolegy, od kterých bych se učila. Na druhou stranu jsem od začátku samostatná jednotka, mám volnou ruku v tom, jak si vše rozplánuju i jak si data připravím. A to mi opravdu vyhovuje. Naštěstí v O2 se můžu obrátit na tým, který se vyloženě zabývá datovým skladem a reportingem a dokáže mi poradit.

Na vše jsem musela přijít sama a to mě obrovsky posunulo. Naučila jsem se víc, než kdyby mi vše připravili na stříbrném podnose.

Máš nějaké plány, co se týče dalšího vzdělávání a směřování?

Chtěla bych se určitě víc ponořit do vizualizací. Těm se v práci věnuju jen okrajově, přitom mě v kurzu datovky fakt bavily. A hlavně si chci oprášit Power BI, ať nezapomenu, jak se v něm pracuje.

Zajímají mě i datové sklady. Ohledně datových skladů jsem v kontaktu s kolegyní z O2 a občas mi napíše e-mail, kde se tolik nechytám a narážím na spoustu věcí a pojmů, které ještě neznám. 😜 Takže je pořád co dohánět! Za pár let by se mi tahle znalost mohla hodit a myslím, že by mi otevřela zajímavé příležitosti třeba i v rámci O2. To je ale hudba budoucnosti, zatím jsem moc spokojená tam, kde jsem. Na datové analýze je každopádně super, že existuje spousta možností, kam se posunout dál.

A taky se chci naučit Python! Takže plánů je hodně, teď se do toho jen opřít! 😎 Dlouhé zimní večery to jistí. 😬

Když teď s odstupem času srovnáš pozici personalistky a datové analytičky, v čem vnímáš největší rozdíl? 

Největší rozdíl vidím ve work-life balance. Stávalo se, že mi lidé psali a volali ve večerních hodinách nebo o víkendech. Práce a komunikace s lidmi pro mě byla po tolika letech fakt vyčerpávající, toužila jsem po méně intenzivním lidském kontaktu a možnosti pracovat víc „v hlavě“. 

V současné práci stres prakticky nepociťuju. Pracuju svým tempem a ostatní moji práci respektují – nikdo po mně nechce okamžitou reakci, nenahání mě po pracovní době atd. A pokud někdy pracuju po večerech, je to moje volba, protože jsem ten den třeba vyzvedávala dítě ze školky. Nevyužívám tu sice tolik angličtinu, ale to mi nijak nevadí, protože můj manžel je cizinec, a tak si to vynahradím doma. 🙌

Šla bys do toho znovu? 

Rozhodně ano! 😍 Vše, co jsem vložila do studia na začátku, se mi strašně rychle vrátilo zpátky. A teď sklízím ovoce.

Když tvoji rekvalifikaci do IT světa zasadíš do časové osy, jak dlouho ti všeho všudy zabralo sehnat si práci?

Přesně půl roku. 

Samotný kurz datové analýzy trval 3 měsíce. Červen jsem věnovala přípravě portfolia a úpravě CV. Během léta jsem se ještě vzdělávala, dovolenkovala a právě na dovolené absolvovala první pohovory. Do nové práce jsem nastoupila v září. 

Co bys vzkázala lidem, kteří pokukují po změně a chtějí naskočit do IT světa? 

Jděte do toho! 😊 IT je sexy obor a má rozhodně co nabídnout. 

Ze začátku je to dřina, ale dočasně se to dá hecnout. Záleží samozřejmě, jaké máte cíle a jaká je vaše vysněná pozice. Jakmile se ocitnete v praxi, pohltí vás to a požene kupředu skoro samo. Každopádně musíte počítat s tím, že vzdělávání k IT 100% patří a nové věci se budete učit neustále. 

Tak udělejte první krok ke změně a nenechte se odradit, když se po cestě u něčeho zaseknete. Jakákoliv změna je náročná, ale časem to bude snazší. Držím palce!

———–

Líbil se ti Míšin příběh?

Může tu být i ten tvůj! 🥳 Přidej se do naší Datové Akademie. Datová Akademie je jeden z našich nejoblíbenějších kurzů a je ideální pro úplné začátečníky, kteří se chtějí dostat do světa IT. Během 3 měsíců se naučíš data čistit, pracovat s nimi a vyhodnocovat je. Porozumíš jim a zároveň je dokážeš vizualizovat v nástrojích jako Excel a Power BI.

Případně se můžeš rovnou zapsat do komplexního 6měsíčního kurzu Datový analytik s Pythonem. Díky téhle kombinaci dokážeš s daty pracovat opravdu efektivně a na trhu práce se staneš žádaným odborníkem.

P. S.: Díky programu Jsem v kurzu nyní můžeš studovat se slevou až 82 %. 😉

A pokud tě láká jiná oblast, podívej se na naše další kurzy programování. Pomůžeme ti získat znalosti a dovednosti, se kterými se uplatníš.

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů