Kurzy Termíny

„Pokud chceš mít dobrý work-life balanc, jdi do IT. Je neuvěřitelný, že ještě nedávno jsem učila děti angličtinu a dneska jsem úplně jinde.“

Přečti si Zuzčin příběh o tom, jak jí znalost HTML a CSS pomohla změnit kariéru.

Před kurzem:

učitelka angličtiny na ZŠ

Absolvovala: Aktuálně:

UX specialistka v Mibcon a.s.

Od učení angličtiny k tvorbě webů

Ráda o sobě říkám, že z profesního hlediska jsem tak trochu chameleon. Vystudovala jsem sociologii, ale protože jsem měla dlouholeté zkušenosti s doučováním a prací s dětmi, nakonec jsem svou první full-time práci sehnala v oboru pedagogiky. Nějakou dobu mě to naplňovalo, ale zhruba po roce jsem zjistila, že je to práce emočně vyčerpávající. A když učíte v obrovské škole s 1 000 dětmi, tak se i hodně naběháte. 😀

Ke konci roku 2021 jsem tedy začala vážně uvažovat, že se profesně posunu někam jinam. S manželem (programátorem) jsme začali vymýšlet, co by mi mohlo jít a bavit mě. Na sociologii jsem pracovala s daty, takže jsem chvíli uvažovala o nějaké pozici datového analytika. Po účasti na krátkém online semináři na dané téma jsem ale zjistila, že analýza dat by pro mě asi byla trochu nezáživná.

Pak nám došlo, že jsme v pubertě hodně času trávila ve Photoshopu tvorbou designů na „blogísky“ –⁠ mileniálové si vzpomenou, o co šlo, ostatní si vygooglí nebo přečtou zde. 😀 Dodnes občas na dobrovolné úrovni vytvářím různé bannery, plakáty na akce a hodně mě to baví. V mládí jsem uvažovala, že bych se tím živila, jenže všichni okolo mi tehdy tvrdili, jak je těžké se takto uměleckým oborem uživit. Manžel mi však poradil, že když se k té grafice naučím trochu kódit, budu najednou mnohem lépe zaměstnatelná.

Hledala jsem kurz, který zvládnu i při práci

Začali jsme tedy hledat kurz, který bych byla schopná dělat i při plném úvazku. Stále jsem totiž pracovala ve škole a chtěla dokončit školní rok. Když jsem našla ENGETO Webovou Akademii (dnes Front-end Developer Akademii), která měla probíhat jednou týdně online a během 12 týdnů mi dát základy tvorby webu, byla to jasná volba!

S kurzem jsem byla velmi spokojená. Bylo sice někdy náročné udržet pozornost tři hodiny každé pondělí večer, ale lektoři vždy prokládali výklad praktickými cvičeními a ukázkami. Bylo vidět, že to nejsou jen teoretici, ale že vědí velmi dobře, jak to funguje v praxi. Ukázali nám, že cílem není vše napsat perfektně na první dobrou. Občas i jim samotným něco nefungovalo tak, jak plánovali, ale díky tomu jsme se naučili, že kodér tráví hodně času opravováním chyb a přepisováním vlastního kódu, a že narozdíl od testů ve škole je tohle úplně v pohodě. Také nám zdůrazňovali, že si nemusíme všechno pamatovat, ale musíme si ty informace umět vyhledat – Google a StackOverflow jsou největší kámoši. 🙂

Velmi přínosné pro mě byly dobrovolné úkoly, které jsme na každý týden dostávali a které mi zabraly v průměru 2–4 hodinky. Také jsme během kurzu měli dva větší projekty, na kterých jsem strávila o dost víc než čtyři hodinky, ale které mi strašně moc daly a pomohly. Lektoři nám také poslali na oba projekty důkladnou zpětnu vazbu ve formě videa, kde podrobně rozebrali, co jsme udělali dobře a co naopak šlo udělat lépe.

Po kurzu jsem začala rozesílat životopisy

Kurz jsem úspěšně dokončila v květnu a poté si zavolala s engetí kariérní poradkyní, abych věděla, jak nejlépe postupovat dál. Na základě její rady jsem si sehnala melouch v podobě vytvoření webovky pro jednu začínající podnikatelku. Web byl ve WordPressu, takže jsem sice nepsala kód přímo, ale znalosti z kurzu mi ohromně pomohly – jinak bych se v těch paddingách a marginech vůbec nevyznala. 😀 Web jsem dokončila v závěru června (paní podnikatelka byla velmi spokojená) a začala rozesílat životopisy.

Sehnání práce zabralo trochu námahy, jelikož tehdy se v kurzu učilo pouze HTML a CSS, zatímco na většině front-end pozicích je potřeba i nějaký programovací jazyk typu JavaScript (ten už teď součástí nové Front-end Developer Akademie je). Bez toho jsem byla v podstatě na úrovni trainee, tedy níže než junior. Životopis jsem rozeslala asi na 20 firem, z čehož mi odpověděly čtyři. U tří jsme se poměrně rychle oboustranně shodli, že pozice není pro mě, ale u jedné jsem se na pohovoru cítila skvěle a nakonec mi tu pozici dali, přestože mi chyběl ten JavaScript.

I když zdaleka nevím všechno, kluci nikdy nekoulí očima

V Mibconu jsem teď dva měsíce na pozici UX specialista a je to super! Konkrétně u nás v týmu je UX designér pojatý jako hodně pestrá pozice: navrhuju grafiku ve Figmě, pomáhám opravovat drobné chyby v kódu, tvořím ikonky v Illustratoru, píšu dokumentaci pro design systém a další věci. 

Práce grafika/UX designéra mě hodně baví i v tom, že velmi rychle vidím výsledky svojí práce – někdy doslova na jeden klik. 🙂 Jasně, zdaleka neumím všechno, často se musím ptát nebo dělám jeden primitivní úkon tři hodiny a moji kolegové se mnou občas musí být fakt trpěliví, ale cítím se tam hrozně dobře. Jsou na mě hodní a nikdy na mě nekoulí očima, když zase něco nevím – a to jsem tam jediná holka! 😀 Ačkoliv mají spoustu příležitostí, kde by šlo si do mě rýpnout, tak to nedělají. A pro mě je po letech ve školství plném žen příjemná změna být v kanclu s kluky, kteří mají zase jiný druh humoru, naštěstí mně velmi blízký. 🙂

Je neuvěřitelný, kde po třech měsících kurzu jsem

Je neuvěřitelný, že ještě před rokem jsem chodila po třídě a donekonečna opravovala dětem „He have got“ na „He has got“ a dneska jsem úplně jinde. Bez engetího kurzu bych to vůbec nedala a jsem strašně vděčná za to, že jsem na něj narazila.

Chci všechny váhavé povzbudit: IT obor má kromě spousty benefitů i tu výhodu, že se to může naučit fakt každý, když chce. Taky se to dá velmi dobře skloubit s rodinou, protože můžete pracovat v podstatě kdykoliv a kdekoliv – flexibilní nebo částečné úvazky a home office jsou naprostou samozřejmostí. Takže pokud chcete mít dobrý work-life balance, jděte do toho! 🙂

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů