Kurzy Termíny

„Nejdřív jsem IT bral jako skvělý doplněk k práci projektanta. Pak mě programování naprosto pohltilo a nebylo cesty zpět. A můj věk nebyl problém –⁠ ke změně kariéry mě spíš o to víc motivoval.“

Před kurzem:

Projektant vodohospodářských staveb

Absolvoval: Aktuálně:

Vývojář procesní automatizace v ČEZ Prodej, a.s.

V roce 2018 jsem prošel Python Akademií, která mi otevřela bránu do IT světa. Moje cesta ale začala o rok dřív, kdy jsem se přihlásil na dálkové studium oboru Výpočetní technika a informatika na jedné vysoké škole. Co mě k tomu vedlo? 

Už patnáct let jsem dělal projektanta a ajťařinu vnímal jako dobrý doplněk a příležitostný únik od rutinní práce. Ale nečekal jsem, že začnu programovat. Všude jsem totiž četl, že s programováním se musí začít před dvacátým rokem života. A mně už bylo 40.

Tento mýtus (a moje mylná představa) vzal za své chvíli po začátku vysokoškolského studia. Hned jsem zjistil, že mě sítě a hardware moc neberou. Zato předměty zabývající se programováním a logikou mě od první hodiny ohromně bavily. 

Bohužel jsem taky rychle pochopil, že programovat mě toto dálkové studium nenaučí. Distanční výuka se prakticky rovná samostudiu a ve všech předmětech víceméně předpokládali, že programovat už umíme. Proto jsem začal hledat jiné možnosti, jak svoje znalosti co nejrychleji a hlavně nejefektivněji rozšířit. A jelikož se říká, že Python je ta správná volba pro úplné začátečníky, vybral jsem si engetí Python Akademii.

Absolvent Radek Hřivňacký.

Jak jsem začal opravdu programovat

Než jsem se do Akademie přihlásil, prošel jsem pár online kurzů programování. Měl jsem z nich často pocit, že tomu opravdu rozumím, i když jsem si nikdy nezkusil napsat vlastní kód. 

V ENGETU se to hned obrátilo, protože jsme od první hodiny aktivně psali skripty a řešili úkoly z reálné praxe. A pokud jsem něčemu nerozuměl nebo mi nešel kód a já nemohl zjistit proč, hned mi lektor pomohl a všechno vysvětlil. Už jenom díky aktivnímu přístupu lektorů a možnosti okamžité zpětné vazby jsou vedené kurzy programování mnohem lepší než samostudium.

Po několika lekcích jsem si ověřil, že mám na programování hlavu a že mě to baví. Uvědomoval jsem si, že mám poslední šanci ke změně kariéry, a proto jsem ke každé hodině a domácím úkolům přistupoval s maximálním nasazením – prošel jsem snad všechna cvičení, které jsme měli k dispozici online. Díky tomu jsem se cítil jako nejlepší student z naší skupiny. A tento pocit mi zase dodal sebevědomí, že na to mám i ve svých čtyřiceti letech. Z programování jsem udělal svoji prioritu – a to se vyplatilo.

Časem se mi taky potvrdilo, že začít Pythonem jako prvním jazykem byla ideální volba. Dneska mě totiž zajímá datová analytika a umělá inteligence a Python se v těchto oblastech používá stále víc a víc. Obecně bych se bez absolvování Python Akademie neodvážil hlásit na otevřené pozice v IT. Musím však říct, že z pohledu zaměstnavatele bylo důležité i moje probíhající studium na VŠ. Bylo vidět, že pro změnu kariéry mám zápal i odhodlání.

Start mojí IT kariéry

Jak si dokážeš odvodit, práci v IT jsem našel. A můžu říct, že bez větších problémů. Už rok dělám vývojáře procesní automatizace ve firmě ČEZ Prodej, a.s. Vyvíjíme a provozujeme softwarové roboty, kteří automatizují obchodní a zákaznické procesy. I když Python momentálně moc nepoužívám, tak mi dal skvělý základ –⁠ principy algoritmizace jsou totiž univerzální pro všechny jazyky a nové postupy se s těmito základy učí mnohem líp.

Naučit se programovat a změnit kariéru jsem zvládnul i po čtyřicítce. Pokud si odneseš jen jednu věc z mého příběhu, tak doufám, že to bude toto: nezáleží na tvém věku ani na tom, co momentálně umíš. To nejdůležitější je se rozhoupat, přihlásit se a jít do toho s nadšením a zápalem. ENGETO se už postará o zbytek.

Inspiruj se dalšími příběhy. Stojí za to!

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů