Kurzy Termíny

„Člověk klidněji spí, když mu každý týden na LinkedInu chodí nabídky na práci. Jsem vděčný za ten určitý pocit jistoty, který mi IT dalo.“

Kdybychom měli tenhle příběh nějak shrnout, tak napíšeme, že Igor se prostě nebál. Věděl, že chce změnu a že pokud něco nezkusí, nic se nestane.

Před kurzem:

autodoprava

Absolvoval: Aktuálně:

Linux System Administrator v Currys CoE s.r.o.

Kdybychom měli tenhle příběh nějak shrnout, tak napíšeme, že Igor se prostě nebál. Věděl, že chce změnu a že pokud něco nezkusí, nic se nestane. A tak si zjistil, že velká pracovní poptávka je v IT a už za dva dny studoval naši Linux Akademii. Bylo to tak jednoduché, jak to zní? Zveme tě k přečtení celého příběhu. 🙂

Igore, asi klasická úvodní otázka – věděl jsi vždycky, že chceš být ajťák? Jak jsi začínal?

Moje cesta do IT byla trochu klikatější. Vystudoval jsem Řízení a ekonomika podniku, ale magisterské studium jsem ani nedokončil. Škola dá spoustu teorie, ale v praxi je to trochu jiné. Bylo zároveň složité skloubit práci, školu a rodinu s malým miminkem, a tak jsem šel rovnou do práce. V oboru jsem ale nezůstal. 

Podnikal jsem v mezinárodní autodopravě, dělal i na dílně a pomalu se dostal k obchodu. Moje poslední pozice před IT byla nabídkový inženýr na rozvaděče vysokého napětí. To nemá k IT moc blízko. 😀 Jak je ale vidět, technické věci mě vždycky bavily, jen obor jsem úplně netrefil. Člověk se často naučí něco o produktu a s tím dennodenně pracuje, beze změny. A mně chyběl nějaký drive. 

Pak přišel COVID-19 a já zůstal doma na home officu. Říkal si, že vlastně není vůbec špatný mít tuhle možnost standardně. Dlouhodobě jsem chtěl pracovní změnu, a tak jsem začal přemýšlet a hledat. Jedna věc je se něčím uživit, ale pro mě bylo důležité i to, aby mě to bavilo. A to jsem našel v IT. 

Jak jsi přišel zrovna na IT?

Zajímalo mě, v jakých oborech je poptávka. Podíval jsem se na nějaké pracovní portály a zadal parametry toho, co jsem v tu dobu dělal. Vyjelo mi asi 15 nabídek. Když jsem zadal Linux sysadmin, šlo to do stovek

Takže jsem měl docela jasno. Kamarád, který je programátor, už mi pak jen potvrdil, že v IT je neustálá poptávka. Řekl mi taky, že by bylo minimálně dobré vědět, jestli chci dělat weby, aplikace… A já vůbec netušil. 😀 Doporučil mi proto Linux s tím, že to je super základní stavební kámen, na který se dobře navazuje. Já věděl kulový, a tak jsem neodporoval, přihlásil se na Linux Akademii a za dva dny už studoval. 

Kde jsi vlastně objevil ENGETO?

Jednoduše jsem hledal na internetu. 🙂 Líbí se mi, že děláte nejen pro jednotlivce, ale spolupracujete i s firmami. Pročetl jsem si taky recenze a moc dlouho se nerozhodoval. Věděl jsem, že změnu chci a nemá cenu chodit kolem horké kaše. Než začala Akademie, volal jsem si ještě se studijní koordinátorkou, abych se ujistil, že vážně nevadí, když absolutně nic neumím. A opravdu nevadilo. Byl to trochu punk, ale dopadlo to dobře. 😀

To jsme moc rádi! Jak se ti u nás studovalo?

Mými lektory byli Michal a Erik. Moc jsem si cenil toho, že sám Michal začínal na úplně jiné pozici, ve skladu, a pak nám tu najednou přednáší a je vidět, kolik praxe a zkušeností má. To bylo hodně motivující. Bylo znát, že oba učí pravidelně. Vědí, jak informace podat, jak vše vysvětlit a čím nás zbytečně nezahlcovat. Informace z kurzu navíc vždy doplnili nějakýma domácíma úkolama nebo nám dali další podklady, abychom si mohli doma dál studovat. Opravdu – kdo chce a věnuje se tomu, tak si z kurzu odnese strašně moc.

Můj jediný problém byl v tom, že jsem potřeboval víc času. Tím, že jsem začínal úplně od nuly, tak jsem musel něco číst i několikrát. Lektoři ale byli vždy maximálně ochotní a pokaždé mi pomohli, s čím jsem potřeboval. Učil jsem se 6 dní v týdnu alespoň dvě hodinky denně. A vzhledem k tomu, že jsem k tomu měl zaměstnání a malé dítě, tak to bylo náročné. Ale stálo to za to a neměnil bych. Věděl jsem, že chci kurz dokončit a že se opravdu chci posunout, tak jsem se tomu poctivě věnoval. I když to bylo těžké, vyplatilo se. 

Hned po Akademii jsi zamířil na pohovory?

Přesně tak. Naprosto skvělý bylo, že Erik s Michalem si na mě udělali čas a po kurzu mě hodinu a půl „grilovali“ a v angličtině připravovovali na všechno, na co by se mě mohli na pohovoru zeptat. To bylo úžasný a jeden pohovor mi díky téhle přípravě připadal skoro snadný. Přitom jsem se upřímně bál, jestli se vůbec najde firma, která mě bude chtít. 

ENGETO mě poslalo celkem na tři pohovory, na dva jsem šel a v obou případech to vyšlo. Ani na jednom jsem neměl pocit, že bych v tom nějak plaval. Na všechno, na co se mě ptali, jsem dokázal odpovědět. Řekl jsem ale taky upřímně, že mám nulové praktické zkušenosti, ale chci se učit a posouvat. To je určitě hodně důležité, nejen v IT. 

Zvolil jsem si pak tu větší firmu, protože jsem si říkal, že to bude pro start vhodnější. A jsem víc než spokojený. Sranda je, že jsem se dostal do týmu, kterému šéfuje bývalý absolvent ENGETA – Karel Macháček.

Karla tímto zdravíme! 🙂 Co se dělo po tvém nástupu?

Currys má spoustu vzdělávacích videí a takových kuchařek na to, co a jak se dělá. Dostal jsem spoustu prostoru si všechno nastudovat, na cokoliv se zeptat. Líbí se mi i to, že když jsou nějaké větší úkoly, na kterých pracují zkušenější kolegové, můžeme jim koukat pod ruce – vždy vše okomentují a upozorní, na co je třeba si dát pozor. A tak jsem se do toho pomalu a jistě dostal. Mám pocit, že jsem v partě lidí, která mi sedí. Všichni jsou ochotní, vysvětlí, pomůžou. Mají drive, chtějí na sobě makat a mě to motivuje. Technologie se neustále vyvíjí, trh se mění a já jsem rád, že jsem součástí toho. 

Takže se tvoje očekávání naplnila?

Určitě. Chtěl jsem něco, kde se budu moct rozvíjet a nestát na jednom místě. Práce je pořád dost, nenudím se a hlavně se nestane, že bych každý den dělal to samé. Těch technologií je spousta a každou chvíli se dostanu k něčemu novému.

Jsem moc spokojený i s platem. Co jsem si řekl, to jsem dostal a z toho jsem byl vážně nadšený. Nakonec jsem nemusel jít ani na nižší plat, než který jsem měl v minulé práce, takže za mě přestup do IT nebyl ani nijak bolavý. Sám někdy nechápu, jak hladce všechno proběhlo. 

Možná mě trochu překvapilo jen to, jak moc se člověk musí v IT pořád učit. Něco si doma zkoušíte, do něčeho vrtáte a připadáte si jak king a pak přijdete do provozu a jste úplně maličcí. Je potřeba počítat s tím, že učení a zápřah po kurzu neskončí, ale to jsem věděl. Všichni k nám v ENGETU byli féroví a nejednou jsem slyšel, že to takhle bude.

K Linuxu jsi přišel tak trochu náhodou. Teď, když už se v IT pohybuješ, máš nějaký vysněný jazyk nebo technologii, kterou by ses chtěl dál naučit?

No… Po roce jsem zase na místě činu. 🙂 Firma mě poslala k vám na Python Akademii a i když teď nepracuju jako developer a Python moc nevyužiju, určitě se bude jednou hodit. Zatím ale kariéra developera není nic pro mě – koukat osm hodin do kódu by mě tolik nebavilo. Líbí se mi cloud, je to za mě technologie budoucnosti, tak uvidíme. A jsem rád, že firma mě v tom podporuje.

Změnil bys teď s odstupem času něco? Vynechal bys třeba takový kurz s lektorem?

Určitě ne. Jsem rád, že jsem do toho šel. Nevím ani, jak jinak bych pořádně zjistil, jestli mě to bude v praxi bavit. A ne všichni z našeho kurzu ho dokončili. Někdo asi zjistil v průběhu, že to není nic pro něj, což je za mě úplně v pořádku a mohlo se to stát i mě. Ale jsem rád, že nestalo. 🙂

Člověk má teď hezký pocit a klidněji spí, když ví, že mu každý týden na LinkedInu chodí nabídky na práci. V minulé práci se mi to nedělo, a tak jsem rád, že mám i určitý pocit jistoty. IT je tak široký obor s tolika možnostma, že se v něm může uplatnit opravdu spousta lidí s naprosto rozdílnýma cílema a dovednostma. Důležitý je chtít, jít za tím a vytrvat. Všem držím palce! 🙂

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů