+420 773 087 597 (pracovní dny, 9-17 hod.) info@engeto.com
Hlavní stránka / Blog / Stockholmské syndromy Git a GitHub

Stockholmské syndromy Git a GitHub

Autor: Silvia Mišáková  |  Kategorie: Kariéra

git github header 3

Když se informatiků zeptáte na první dojmy z Gitu a GitHubu, pravděpodobně vám odpoví, že v životě nic horšího nepoznali. A přece jsou z nich nejlepší kamarádi. Jak se něco takového může stát?

Co je vlastně Git?

Každý, kdo vstoupí do světa informatiky, se spíš dřív než později setká s nepsaným pravidlem zálohovat, zálohovat, zálohovat. A právě záloha představuje jednu ze dvou nejdůležitějších funkcí Gitu.

Git je volně dostupný open-source systém, který slouží primárně k verzování. Používá se jak při malých, tak i velkých projektech. Jeho další nespornou výhodou je, že na jednom projektu může pracovat více programátorů zároveň a jejich práce se pak snadno spojí.

Ze začátku ti může dělat  problém i orientace v základních příkazech. Někdy totiž k provedení jedné drobné změny musíš napsat i padesát příkazů – a nedej bože, když se někde zmýlíš. Pak se ti to celé rozbije. Ale když máš na začátku trpělivost, časem se to naučíš. Od té chvíle už si svůj informatický život bez Gitu nedokážeš ani představit, věř nám.

git

Git vs. GitHub

Pro některé je i po mnoha letech téměř nadlidský výkon smysluplně popsat rozdíl. A přitom je to tak snadné. GitHub je vzdálené úložiště s uživatelským rozhraním, které ke své funkcionalitě využívá právě Git a další funkce. Git se používá hlavně přes terminál, zatímco GitHub je spíš jen webové rozhraní. A základní funkcionalita GitHubu je zdarma, stejně jako Git.

github

Kouzlo GitHubu

A jaké jsou teda hlavní vymoženosti GitHubu? Můžeš si sem uložit vlastní repozitář a nastavit soukromou nebo veřejnou viditelnost. Každý, kdo se k tomuto repozitáři dostane a má taky účet na GitHubu může reportovat jakékoliv chyby nebo nesrovnalosti, které v něm najde.

Další výhodou GitHubu je automatické nasazení na server. Uděláš v něm celou práci na projektu – od návrhu, přes organizaci z pohledu softwarového inženýrství, správu a vytvoření úkolů, až po úpravy.

K nezaplacení je pak funkce vytváření dokumentace, případně wiki stránek k projektům. Další užitečnou zajímavostí je třeba fakt, že tvůrci GitHubu dbají o tvoji bezpečnost, proto implementovali funkcionalitu, která kontroluje zabezpečení. V praxi to znamená, že hlídají zveřejňování věcí jako různé klíče, které pravděpodobně zveřejnit nemáš nebo nechceš.

Pro milovníky čísel v GitHubu existuje spousta statistik, jako například kdo a kolik toho v repozitáři upravil, kolik lidí ho vidělo nebo stáhlo. GitHub má skutečně spoustu vymožeností, vývojáři na něm pořád něco nového vymýšlí a mění. Občas podle mého názoru i k horšímu, ale to se přece někdy stává u všeho.

Proč mít GitHub veřejný?

Když se v dnešní internetové době ucházíš o práci, tvůj potenciální zaměstnavatel si tě jednoduše vygooglí. A samozřejmě je ideální, když o tobě najde jen to pozitivní – tvoje úspěchy a působivé práce. Pro informatika jsou to hlavně dokončené projekty, případně info, s jakými technologiemi a jazyky má zkušenosti. A právě proto potřebuješ dobře vedený GitHub, který zaměstnavateli všechny tyto data poskytne.

Dej si ale pozor, ať na GitHubu prezentuješ jen opravdu kvalitní práci. Dobře okomentovaný kód, dokumentaci, rozumně pojmenované změny a podobně. Určitě nepublikuj polovičaté narychlo splácané portfolio. Pak se totiž nediv, pokud pro tebe bude mít GitHub opačný efekt a spíš zaměstnavatele odradíš.

career

Co ti můžeme v tomhle směru nabídnout my?

V rámci ENGETO Akademií naši studenti vypracovávají projekty pod dohledem lektora. Snažíme se je usměrňovat a poradit jim. Tímto způsobem ti taky pomůžeme založit GitHub portfolio a společně ho vyladíme. Vytvoříme prezentaci, která ukáže tvou dobrou práci a pomůže ti zazářit na pohovoru. Zní to dobře? Vyber si z našich Akademií nebo vyzkoušej e-learningový kurz Git: Základy pro uživatele.

Silvia Mišáková

Silvia Mišáková

Silvia je studentkou FIT VUT, kde studuje program Informační technologie a zajímá se o oblast bioinformatiky. Zde se setkala s velkým množstvím programovacích jazyků, ale nejvíc jí učaroval Python, který se snaží propojovat s JavaScriptem.

Přidej se k 8 500+ odběratelům

Tvůj e-mail za zprávu o nových článcích. Pojď do toho!

Novinky

Zajímají tě novinky, blogové články a další?

Zanech nám tvůj e-mail a my ti dáme vědět!

Fakturační údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Tel.: +420 773 087 597

 

CodeBrew Hackathon

Jsme hrdým organizátorem největšího hackathonu na Moravě!

Přidej se i ty a začni budovat budoucnost IT.

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.