Kurzy Termíny

„Nikdy by mě nenapadlo, že se budu po skončení školy v pátek večer učit.“

Tomáš, absolvent Hotelové Akademie, dřív působil jako provozní dvou kaváren. Po kurzu Linux od ENGETA pracuje jako Mainframe IT Specialist ve firmě IBM. „Cvičení z Linuxu jsem si nosil i do práce, byla to fuška. Ale už nástupní plat v IBM byl nadprůměrný. Nemůžu si stěžovat.“

Před kurzem:

Provozní kavárny

Absolvoval: Aktuálně:

Mainframe IT Specialist, IBM

Tomáš se třetím rokem živil jako provozní dvou kaváren, ale nebylo to ono. Potřeboval změnu, chtěl se profesně posunout a naučit se něco nového. A tak se stal second level IT specialistou na Mainframu v IBM. A jak že se mu ale povedlo práci provozního kaváren vyměnit za IT? Tomášova cesta vedla přes ENGETO kurzy.

„K IT mě to táhlo už docela dlouho. Věděl jsem, že jde o perspektivní obor, kde si člověk dost vydělá. Když jsem na Facebooku viděl Marianův post ohledně nových Linux kurzů, neváhal jsem,“ říká Tomáš.

Linux kurz absolvoval v létě 2019. A chytlo ho to. „Na prezenčních hodinách nám kluci všechno vysvětlili a dostali jsme mraky úloh na domácí procvičování. Já jsem musel zlepšit i angličtinu, takže jsem se kurzům věnoval tak 15–20 hodin týdně,“ vzpomíná Tomáš, který při studiu dál pracoval. „Cvičení z Linuxu jsem si nosil i do práce, byla to celkem fuška. Nikdy by mě nenapadlo, že po skončení školy budu trávit páteční večery dalším učením,“ směje se.

Jedním z benefitů IBM je i příjemné pracovní prostředí.

Tomáš se opravdu snažil a toho si lektoři v ENGETO vždycky cení. Proto mu neváhali pomoct najít práci v IT. „Bylo to snadné. Marianovi jsem poslal své údaje a on mi napsal životopis. Filip mi před pohovorem dal tipy, na co se mě můžou v IBM ptát,“ říká Tomáš.

A vyšlo to. Aktuálně pracuje v IBM na platformě Mainframe, která neběží přímo na Linuxu, ale její operační systém je podobný. Proto byl Linux dobrý základ. Tomáš má na starosti aplikace, které se starají o plynulý chod jedné banky.

Tomáš pracuje na Mainframu – supervýkonném serveru, jehož cena může přesáhnout i 500 milónů korun.

„Když jsem do práce nastupoval, řekl jsem si, že se první rok vůbec nebudu ohlížet na výplatu. IT jsem nestudoval, pořád se učím, byl jsem za přijetí do IBM vděčný. Ale už nástupní plat byl nadprůměrný. Nemůžu si stěžovat,“ říká Tomáš.

Kurzy doporučuje všemi deseti. Líbila se mu propracovaná výuka, trpěliví lektoři a úlohy z praxe. „Kdo si ale myslí, že si zaplatí kurz a za tři měsíce z něj bude ajťák, ten se plete. Musíš tomu věnovat čas doma, procvičovat, zkoušet si to. Kluci ti všechno vysvětlí, ale do hlavy ti to nikdo nenaleje,“ uzavírá Tomáš.

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů