Kurzy Termíny

Jít do IT bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem kdy udělal

Po vystudování ekonomie nastoupil Pavel do práce, ve které nemohl naplno rozvinout svůj potenciál. V současnosti se živí jako Senior ServiceNow konzultant. Polepšil si ve všech ohledech a konečně má práci, která ho naplňuje. Jakou roli v jeho příběhu sehrály ENGETO kurzy? Přečti si Pavlův příběh!

Před kurzem:

Projektový manažer ve státní agentuře

Absolvoval: Aktuálně:

Senior ServiceNow konzultant ve společnosti GuideVision

Pavle, nasvědčovaly tvoje záliby v dospívání budoucí kariéře v IT?

Vyrůstal jsem v době, kdy počítače teprve začínaly být cool. S kámošema jsem pařil počítačové hry jako Age of Empires nebo World of Warcraft. S bráchou pro změnu FIFU. Měli jsme doma dva kompy a hráli jsme proti sobě. To byly časy! 🤭

Počítače mě bavily, ale nebral jsem je jako něco, čím se jednou budu živit.

Na střední jsem šel na gympl. Odtud jsem pokračoval na Ekonomickou fakultu VŠB v Ostravě, odkud jsem si odnesl titul bakaláře. Pak přišla krize a já se odstěhoval do Prahy, kde bylo víc pracovních příležitostí.

Do jaké práce jsi po škole nastoupil? 

Nastoupil jsem do státní agentury na podporu podnikání a investic Czechinvest. Nejdřív jsem působil na finančním oddělení. Vůbec mě to nebavilo, většinu času jsem vyplňoval opakující se tabulky. 😒 Později jsem přešel na oddělení podnikatelských nemovitostí a připravoval nabídky pro investory. I tak jsem ale pořád v hloubi duše věděl, že mám na víc. A že bych byl v práci rád naplněný i po intelektuální stránce

A to ti ve tvojí tehdejší práci chybělo… Proč jsi nakonec dospěl k rozhodnutí, že IT bude správnou volbou?

Byla to kombinace více věcí. Jak už zaznělo – hledal jsem hlavně smysluplnou práci, ve které se budu moct realizovat a zaměstnat mozek. Lákaly mě taky benefity – třeba možnost pracovat z domu před COVID-19 nebyla zdaleka tak rozšířená, ale IT v tomhle ohledu bylo o krok napřed.

Co se týče platů – v IT je reálné si po 3 až 4 letech vydělávat přes 100 000 Kč měsíčně. V některých jiných oborech je to naprostá utopie a lidé na takový plat nedosáhnou ani po desítkách let praxe. Je to smutné, ale musíme žít v realitě. Takže já sám jsem tomu šel naproti a vybral si perspektivní obor, který je na trhu žádaný. 

Taky se mi líbilo, že moje introvertní povaha nebude v IT na přítěž. Což se u jiných pozic s mým vystudovaným ekonomickým zaměřením říct nedalo – typicky v salesu je to celkem problém. 😅 Tahle kariéra mě nikdy nelákala, nerad prodávám věci studeným kontaktům nebo lidem z ulice, se kterými nemám vybudovaný žádný vztah.

Kam vedly tvoje další kroky? Pustil ses do samostudia nebo se rovnou zapsal do IT kurzu?

Díval jsem se spíš na programování a řešil jsem, který programovací jazyk se naučit. Z pozice člověka, který do té doby neměl s IT nic společného, nebylo úplně jednoduché se v tom zorientovat. Nicméně Google tvrdil, že Python je pro začátečníky nejjednodušší. 

Samostudium jsem bez váhání rovnou zavrhl. Netvrdím, že se Python nedá naučit z materiálů dostupných online. Narážím na to, že nikdy jsem nepatřil k nejlepším studentům a do učení jsem vždycky potřeboval dotlačit. 

Takže jsem se rozhodl si zaplatit kurz, který mě „donutí“. Kdybych se učil jen tak z vlastní vůle sám po práci, dovedu si představit, jak by to dopadlo. Stačí vynechat jednou, dvakrát a už se to s člověkem veze. 🙃 Bez kurzu bych teď nebyl tam, kde jsem teď. 

Rozumím, nechtěl jsi na to být sám a ocenil jsi vedení. Tehdy jsi kurz Pythonu studoval prezenčně v Praze, pokud se nepletu?

Přesně tak. Psal se rok 2019 a ENGETO kurz Pythonu probíhal jednou týdně večer v Praze a osobní účast mě motivovala se na to nevykašlat. Už jenom proto, že se nám věnoval lektor, jsem se snažil o to víc. Měl s námi svatou trpělivost, ochotně zodpovídal všechny dotazy, občas s námi zašel po kurzu i na pivko. Sešla se tam skvělá parta lidí, s některými jsem doteď v kontaktu na LinkedInu a Facebooku.

Kromě toho se mi moc líbilo zpracování výukového ENGETO portálu. Umožňuje psát kódy přímo v rozhraní prohlížeče, takže si je člověk rovnou mohl i vyzkoušet. UI hodnotím na jedničku.

Co tě přimělo ke studiu právě u ENGETA? 

Líbil se mi váš přátelský a uvolněný přístup a taky to, že se do kurzu Pythonu mohli přihlásit i naprostí začátečníci, kteří s programováním nemají žádné zkušenosti. ENGETO navíc splnilo všechna moje kritéria: kurz byl onsite v Praze, v češtině a za rozumnou cenu. 

Krátce na to jsi u nás vystudoval i online Linux Akademii. Která forma kurzu u tebe vede – distanční nebo prezenční?

Musím říct, že mi o chlup víc vyhovovalo prezenční studium, bylo to víc osobní. Na druhou stranu v době, kdy jsem studoval Linux Akademii, jsem bydlel zpátky v Ostravě. A nebýt distanční formy studia, nemohl bych se kurzu vůbec zúčastnit. Takže pro lidi z menších měst je to super volba a určitě uvítají možnost se na lekci mrknout zpětně ze záznamu. To bych při studiu Pythonu taky ocenil.

Narážíš tím na náročnost Python lekcí, ke kterým by ses mohl zpětně vrátit?

Přesně tak. Tempo studia bylo poměrně vysoké, občas jsem nestíhal vše pobrat. V té době jsem neměl žádné zkušenosti s programováním, dokonce ani ve škole jsme neměli informatiku. Někteří účastníci kurzu za sebou už něco málo měli, a tak to pro ně bylo o něco snazší.

Nejnáročnější bylo jednoznačně nastartování logického myšlení – jak v daném programovacím jazyce logicky přemýšlet. Jakmile tomu člověk přijde na kloub, každý další jazyk je pro něj snazší k pochopení.

Při studiu Pythonu jsem ve státní agentuře pracoval na full-time a navíc se nám narodil syn. Takže doma bylo veselo. Přijít unavený z práce domů, starat se o novorozence a studovat po večerech bylo poměrně náročné, ale dalo se to zvládnout. 💪

Pavel nyní pracuje jako seniorní ServiceNow konzultant pro firmu Enverus.

Proč ses vůbec po Pythonu rozhodl pro studium Linuxu?

Po přesunu z Prahy do Ostravy v březnu 2020 jsem sháněl práci, ale juniory tehdy nikdo nenabíral. Celý svět zasáhl COVID-19 a nejistota se dala krájet. Nikdo nevěděl, co bude.

Psal jsem do několika firem, projížděl inzeráty na jobs.cz, zkoušel obepisovat náboráře na LinkedInu. Nakonec se ozvali z jedné lokální firmy, že sháňku po vývojářích s Pythonem aktuálně nemají, ale možná otevřou pozici pro Linux administrátora. Nic ovšem nebylo jisté a firma nakonec místo Linuxáka vůbec nevypsala.

V té době jsem byl na úřadu práce a řekl si, že nemám co ztratit. Kromě toho se kombinace Pythonu s Linuxem dobře doplňuje, protože v Linuxu se k programování využívá právě Python. Znalost obou technologií jsem vnímal jako výhodu, která mi v budoucnu může připsat plusové body při shánění práce.

Nakonec jsem přijal práci na pozici Technical Specialist ve firmě Devoteam, která se zabývala ServiceNow. Jde o cloudovou platformu, která je založená na umělé inteligenci a pomáhá podnikům automatizovat a řídit podnikové procesy. Během mého působení ve firmě jsem zvládl úspěšně dokončit 2 certifikáty a věnoval se klientským projektům.

Na pohovoru mě zkoušeli z jednoduchého programování a základů Linuxu. Takže jsem nakonec využil znalosti z obou kurzů! 😁

Aktuálně působíš v jiné firmě, ale se ServiceNow pracuješ každý den. Čím tě tolik okouzlilo? 😀

Moc se mi líbí, že je to platforma, která se vyvíjí směrem low-code/no-code. ServiceNow přechází do tzv. citizen development, což znamená, že uživatelé nemusejí umět programovat, aby si platformu dokázali přizpůsobit a nastavit podle potřeb. 

Povíš nám teď víc o tvojí současné práci? Vezmi to klidně pěkně z gruntu od onboardingu…

Před 3 lety mě přijali na pozici Service Now Konzultanta do firmy GuideVision – jsou tzv. vendoři – prodávají svoje služby dalším firmám a specializují se právě na zmiňovanou technologii ServiceNow. Jedná se o ITSM software, který je postavený na metodice ITIL. Zkrátka monstrózní a komplexní platformu, která obsahuje spoustu dat, umí hromadu věcí a zjednodušuje fungování firmám z různých odvětví. ServiceNow každým rokem brutálně roste a pokud už není jedničkou na trhu, brzo se jí stane.

Konkurenční SAP byl svého času velmi rozšířený, je ovšem mnohem náročnější v něm cokoliv editovat. 

První 2 měsíce jsem podstoupil tzv. adaptační plán, který obsahoval byznys stories napříč platformou ServiceNow. Od těch nejjednodušších až po složitější. Osahal jsem si tak všechny části platformy, úspěšně složil zkoušku a byl připravený začít pracovat na projektech. Tedy implementaci ServiceNow podle specifických požadavků do firem našich zákazníků.

Python Akademie mi dala solidní základ v programování, který jsem si ve firmě zdokonalil. 

V rámci onboardingu jsem potřeboval nadrtit hlavně tzv. GlideRecordy – ServiceNow totiž využívá vlastní API pro SQL. A taky jsem se zaměřil na základy JavaScriptu, HTML a CSS. Část programování sice probíhá na serveru (back-endu), ale zbylá a pro uživatele viditelná na front-endu

Zabýval ses v rámci klientských projektů jedním úzkým výsekem? Nebo jsi měl širší záběr?

Pokaždé jsem řešil něco jiného, což bylo nesmírně obohacující. Měl jsem tak možnost ServiceNow vidět uceleně, o což se pokouší i onboarding. Ale tenhle holistický přístup k reálným projektům mě obrovsky posunul kupředu.

Co tě na tvojí práci nejvíc baví?

Mám rád, když můžu komunikovat přímo se zákazníkem. Vyslechnout si, k čemu všemu bude ServiceNow využívat a pak mu platformu upravit na míru přesně podle jeho představ. Ne všechny nápady jsou ale dobré uskutečnit – od toho jsem tu já, abych klienta usměrnil a aby vše dávalo hlavu a patu. To zahrnuje hodně zjišťování a doptávání se. Často existuje víc způsobů řešení a baví mě zkoumat, které je to nejvhodnější pro mého klienta.

Zhruba před rokem GuideVision otevřel pobočku v Ostravě, do té doby jsme všichni pracovali full-remote. Aktuálně do kanclu nejčastěji chodím jednou nebo dvakrát týdně a tenhle režim mi extrémně vyhovuje. Prohodit pár slov s kolegy v kanclu a zajít na společný oběd je super zpestření.

Začínal jsi na pozici řadového ServiceNow konzultanta. Jaká byla tvoje kariérní cesta během posledních 3 let?

Během 2 let působení ve firmě jsem si vyzkoušel práci až na 6 projektech a získával zkušenosti. Poté mě firma navrhla do tzv. FastTrack programu určený pro Tech Lead pozici. Takový člověk u nás dělá analýzu požadavků zákazníka, připravuje stories pro juniorní konzultanty, dělá code review apod. V září 2023 jsem byl oficiálně jmenovaný Tech Leadem. Jako Tech Lead jsem částečně i mentorem pro juniorní kolegy. Procházíme společně, jaké jsou best practices a jak daný problém co nejefektivněji vyřešit. 

A od února 2024 jsem už dokonce Senior ServiceNow konzultant. Z povýšení mám radost – těší mě, že firma ocenila moji práci, znalosti a cestu, kterou jsem ušel. Přesto mám ale občas pocit, že toho nevím dost. 😬 Ve firmě pracuje hromada nadupaných profesionálů, kteří mají roky praxe a ode mě náskok několik let. GuideVision funguje jako elitní klub, firma je hodně zaměřená na kvalitu práce (odtud motto: „Quality is king“) a má perfektně zpracované Best Practices, což v jiných firmách není standardem. 

Šel bys do toho znovu? Jsi spokojený tam, kde teď jsi a kam směřuješ?

100%! Rekvalifikace do IT právě u ENGETA bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě. Fakt mě to strašně baví a naplňuje. Mám skvělé kolegy a platově jsem vyrostl hodně nahoru.

Dělám si další certifikace a zvažuju posun na Certified Technical Architect. Pro tuto funkci by mě ale firma musela nominovat, takže se necháme překvapit. 🤞

Máš na závěr nějakou radu pro všechny, kteří uvažují o změně kariéry do IT? 😊

Ať na nic nečekají a jdou do toho! Nejhorší je nad změnou jen přemýšlet a nic nedělat. První krok je zapsat se na kurz. 🚀 Pak co nejdřív naskočit do práce, která ze začátku možná nebude tak dobře placená, ale do budoucna nabízí příslib mnohem vyšších výdělků. 

V IT žádné bariéry neexistují, není nutný žádný diplom. Stačí se naučit základy programování. Pokud na sobě má člověk chuť makat a vzdělávat se, v práci na to krásně naváže a seniorní kolegové ho povedou.

———–

Líbil se ti Pavlův příběh?

Může tu být i ten tvůj! 🥳 Zapiš se do jednoho z našich IT online kurzů. Díky programu Jsem v kurzu navíc můžeš studovat se slevou až 82 %. 😉

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů