+420 773 087 597 (pracovní dny, 9-17 hod.) info@engeto.com

Hlavní stránka / Příběhy / Marek a jeho příběh

„V dnešním světě je téměř nemyslitelné řešit úlohy bez využití počítače. Proto ať už chcete dělat cokoli, základy programování se vám vždycky hodí. Jsem rád, že mi ENGETO ukázalo cestu.“

Práce

Před: Datový analytik, Home Credit
Aktuálně: Výzkumník strojového učení v Seznam.cz

Absolvoval

absolvent marek soukup

Marek se k ENGETO Academy kurzům dostal náhodou přes spolužáka, který díky nim získal práci v EmbedIT. „Vystudoval jsem kvantitativní ekonomii na ESF MU a jako mnoho dalších jsem po státnicích zjistil, že obsah vysokoškolského studia a požadavky trhu práce jsou dvě značně vzdálené planety,” říká Marek, který začal pracovat jako datový analytik ve společnosti Home Credit. „Z pěti let studia jsem k práci použil jedno cvičení z nepovinného předmětu. V podstatě všechno jsem se musel učit o začátku. Musím přiznat, že moje frustrace z let ztracených ve škole byla značná,” reflektuje Marek, který ovšem nerezignoval a začal hledat způsoby jak tuto ztrátu kompenzovat.

„Ze studia v zahraničí jsem věděl, že pro datovou analýzu na úrovni se používá programovací jazyk Python. Přihlásil jsem se na Python Akademii a po večerech a víkendech jsem místo popíjení piva nebo sledování seriálů začal řešit programovací úlohy.”

Absolvent Marek Soukup.

Vzdělávání v ENGETO je skvělé v tom, že od první minuty víte kam směřujete a k čemu je to dobré. Lektoři vám dají nástroje, díky kterým můžete tvořit něco, co se dá reálně využít. To je velký rozdíl oproti VŠ studiu, kde bylo třeba si zapamatovat nějaký materiál a potom z něho ve vhodnou chvíli co nejvíc zopakovat. Jen zřídka kdy jsem vytvořil něco, co bych později použil. Naopak díky kurzu Pythonu jsem po čtyřech týdnech mohl hrát Blackjack proti počítači a po šesti týdnech jsem vytvořil jednoduchý program na procvičování slovíček z angličtiny,” vzpomíná Marek.

V práci jsem tou dobou spravoval několik věčně nefunkčních excelových aplikací, které měly vytahovat klientská data z databáze a připravovat je pro další použití,” říká Marek, který začal hledat způsoby, jak aplikace sjednotit a zefektivnit. Měl jsem štěstí, že vedoucí týmu byla otevřena novým nápadům a nechala mi volnou ruku při tvorbě nové aplikace v Pythonu, ačkoli se tento jazyk v mém oddělení vůbec nepoužíval. Po pár měsících učení, testování, vylepšování a opravování chyb se povedlo sjednotit osm excelových maker do jedné, mnohem efektivnější aplikace v Pythonu. Ušetřilo se tím asi dvě člověkohodiny klikání v Excelu denně. A i když už v Home Creditu nepracuji, správu aplikace převzali moji bývalí kolegové a pokud vím, dosud ji používají a zlepšují. Z toho mám větší radost, než ze splnění jakékoli univerzitní zkoušky.”

Marek studuje PhD na pražském institutu CERGE-EI.

Marek nyní studuje PhD v ekonomii na pražském institutu CERGE-EI a Python používá k simulacím makroekonomických modelů, k matematickým a statistickým výpočtům a k analýze dat a jejich vizualizaci. Programování změnilo i můj pohled na školu. Dřív pro mě statistika a ekonometrie byla změť písmenek, kterým jsem moc nerozuměl a už vůbec jsem je nedokázal použít. Se znalostí Pythonu si můžu sám vytvářet modelyod nuly” a analyzovat data, která mě zrovna zajímají. Díky tomuto kreativnímu přístupu k učení se mi všechno lépe chápe a velká část z těch pěti let studia na VŠ mi najednou dává smysl.” O využitelnosti teoretických modelů se Marek přesvědčuje i ve své práci výzkumníka strojového učení ve společnosti Seznam.cz: V Seznamu vyvíjíme modely využívající big data pro predikci různých veličin, například v oblasti naceňování reklamy, nebo při doporučování článků uživatelům. Znalost matematiky a statistiky je nutností, zároveň je však potřeba dobře ovládat Python a Linux se také hodí. Díky ENGETU se mi tak podařilo najít práci v oboru, který jsem vystudoval a který mě zajímá.”

Python se dá využít v podstatě všude a když máte dobrý základ, je už jen na vás, kterým směrem se vydáte. Já bych se ajťákem nenazval a není ani mojí ambicí se jím stát,” říká Marek. “ENGETO Academy mi dala svobodu volby v tom, že se získanými znalostmi není problém doučit se ty nástroje, které potřebuji, a dělat to, co mi dává smysl. Smysluplná práce pro mě totiž znamená řešit úlohy, za jejichž vyřešení je někdo ochoten zaplatit. A v dnešním světě je téměř nemyslitelné řešit úlohy bez využití počítače. Proto ať už chcete dělat cokoli, základy programování se vám vždycky hodí. Jsem rád, že mi ENGETO ukázalo cestu,” uzavírá Marek.

Ty můžeš uspět taky

Každý jednou začínal. Na našich kurzech vítáme zájemce, ktěří mají zkušenosti s IT, ale i totální začátečníky. Když se budeš snažit, třeba za půl roku skončíš v galerii našich úspěšných absolventů.

Je to jen na tobě.

Novinky

Zajímají tě novinky, blogové články a další?

Zanech nám tvůj e-mail a my ti dáme vědět!

Fakturační údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Tel.: +420 773 087 597

 

CodeBrew Hackathon

Jsme hrdým organizátorem největšího hackathonu na Moravě!

Přidej se i ty a začni budovat budoucnost IT.

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.