Kurzy Termíny

Když ovládáš Linux, rapidně zvyšuješ svoje možnosti uplatnit se v IT

Lukáš studoval Aplikovanou informatiku v Brně, ale studium bylo jiné, než si představoval. Proto se začal učit sám. Nejprve pomocí online kurzů a poté v ENGETU. Aktuálně Lukáš pracuje jako Python developer v Kiwi.com. Přečti si jeho příběh!

Před kurzem:

Student VŠ

Absolvoval: Aktuálně:

Senior Python Developer, Kiwi.com

Lukáš je cílevědomý člověk, který umí vzít věci do svých rukou. Už při studiu Aplikované informatiky na Masarykově univerzitě vyvíjel vlastní projekty. Od A do Z, od počátečního nápadu až po release. Studium ale bylo o něčem jiném. „Na vysoké jsme probírali to nejdůležitější z computer science, ale přiklánělo se to spíš k heuristice, matematice a teorii. Zkrátka jsme se učili nutný základ pro další výzkum. Po pěti semestrech jsem odešel, měl jsem pocit, že to není pro mě,“ říká Lukáš.

„To, že nemusím nahánět kredity a učím se vlastním tempem, mě hodně motivovalo a projevilo se to i na mé produktivitě,“ vypráví Lukáš, který po odchodu ze školy trávil spoustu hodin s e-booky, videi na YouTube a hlavně online kurzy. „Začínal jsem s kurzy za pět dolarů a naučil se úplné základy v Pythonu a Ruby. Ale 90 % takových online kurzů je k ničemu. Mám jich hodně za sebou, vím, o čem mluvím,“ vzpomíná Lukáš. Po čase zjistil, že mu nejvíce vyhovuje Python, a proto se na tento programovací jazyk zaměřil.

Python Wrapper pro forecast aplikaci Dark Sky
Pro forecast aplikaci Dark Sky vytvořil Lukáš Python Wrapper.

Během několikaměsíčního samostudia začal Lukáš pracovat i na menších open-source projektech. „Byla to šance, jak se prezentovat jako vývojář-začátečník a zjistit, jestli se ve vývoji zlepšuju. První věc, kterou jsem vypustil na svůj GitHub, byl Python wrapper pro forecast aplikaci Dark Sky. Její tvůrci můj projekt po pár týdnech referovali jako preferovanou API knihovnu,“ říká Lukáš.

Časem programoval stále náročnější věci a hledal obtížnější kurzy. Tehdy narazil na ENGETO. „Potřeboval jsem si doplnit znalosti o linuxové administraci. V té době jsem už věděl, že se chci věnovat vývoji profesionálně, ale kdyby to nevyšlo, zkusil bych systémovou administraci. Linux je používaný všude v IT. Když ho ovládáš, rapidně tím zvyšuješ šanci na uplatnění v mnohem širším odvětví než jen softwarový vývoj. Proto jsem si vybral ENGETO a dobře jsem udělal.

Lukáš jako mentor na ENGETO hackatonu
Lukáš působil i jako mentor na ENGETO Python hackathonu.
Lukáš, absolvent naší Python Akademie, ve společnosti Kiwi.com
Teď Lukáš pracuje v Kiwi.com. Společnost Kiwi.com je naším hlavním partnerem na Python výuku a hackathony.

Lukáš prošel desítkami kurzů, ale ENGETO bylo jiné. „Když přijdeš mezi lidi, komunikuješ a dáváš pozor, stimuluješ mozek mnohem víc než online kurz, který děláš o samotě. Zapamatuješ si daleko víc věcí.“ S kurzem neměl velký problém, stavěl na dobrých základech ze školy, nepotřeboval výklad k tomu, jak co funguje. „Chtěl jsem vědět, co všechno můžu s Linuxem dělat, jak můžu svoje znalosti využít. A to jsem se v kurzu dozvěděl. Kurzy programování v ENGETU jsou totiž zaměřené na praxi.“

Nyní Lukáš pracuje v úspěšné firmě Kiwi.com. Splnil si svůj cíl, živí se jako Python vývojář a navíc ve společnosti, kde je spokojený. „Kiwi.com jsem znal už dříve, mají výborné reference a jako start-up neuvěřitelně vyrostli. Šel jsem do pořádně rozjeté společnosti, neriskoval jsem,“ říká Lukáš.

„Ze začátku jsem byl zdravě skeptický k přechodu z úplné samostatnosti k týmové práci, ale v Kiwi.com jsou skvělí lidé a bylo to v pohodě. Máme ve firmě spoustu teambuildingových akcí nebo interní a komunitní události jako workshopy a hackathony,“ popisuje.

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů