+420 773 087 597 (pracovní dny, 9-17 hod.) info@engeto.com

Hlavní stránka / Příběhy / Barbora a její příběh

Budoucnost patří datům a těm, kdo v nich umí číst

Příběh datové analytičky Báry slouží jako inspirace všem, kteří váhají se změnou kariéry. Už při studiu sociologie zjistila, že ji baví práce s daty, tak se rozhodla mít celý ten proces pod kontrolou.

Práce

Před: Project Manager
Aktuálně: Data Analyst v Deloitte

Absolvovala

barbora story

Jak ses dostala od sociologie k datové analytice?

To je jednoduché 🙂 Sociologie je sama o sobě práce s daty. Bavila mě statistika, a už na škole jsme používali různé programy, například analytický software SPSS. Při studiu na UK v Praze jsem byla na praxi ve výzkumné agentuře. Tam jsme sice interpretovali data, ale hodně technické práce pro nás dělali „ajťáci“. Časem jsem si řekla, že může být zajímavé mít pod kontrolou celý ten proces. Proto jsem si řekla, že se o analýze dat naučím víc. Manžel, který studuje IT, mi navrhl, abych vyzkoušela kurz programování. Prý zjistíme, jestli mě to bude bavit. Začali jsme hledat na internetu a váš kurz Pythonu vypadal nejlíp.

Takže ses vrhla do našeho kurzu celkem po hlavě. Jaké to bylo?

První lekce se zdály celkem jednoduché. Byla jsem nadšená, že mi programování opravdu jde. Pak to ale začalo být těžší a těžší… Časem jsem zjistila, jak moc je Python univerzální. Používá se na programování aplikací, pro práci s daty nebo vizualizaci. Najednou jsem si uvědomila, že jsem teprve na začátku. Že se toho musím naučit ještě hrozně moc, abych se vůbec mohla začít považovat za IT nováčka.

Jak se ti podařilo skloubit práci se začátky v programování?

Dá se to, když je člověk disciplinovaný a stanoví si priority. Ze začátku jsem úkoly zvládala snadno o víkendech, protože nebyly moc složité. Pak jsem v práci dostala na starost těžký projekt, a musela jsem hodně dělat přesčas. S tím se mi zkomplikovaly i domácí úkoly z kurzu. Přijít po dlouhém dni z práce domů a začít se učit bylo fakt náročné a vyžadovalo to většinu mojí vůle. Postupem času jsem si taky uvědomila, že v zaměstnání nechci pokračovat. Takže jsem podala výpověď, abych měla víc času na studium. Viděla jsem totiž svoji budoucnost v IT.

Do čeho ses po prvním kurzu pustila?

Na váš kurz mi hned navazovala digitální akademie v Czechitas. Taky jsme se učily programovat v Pythonu, ale nešly jsme tak do hloubky jako v ENGETO Academy. Po skončení akademie jsem si řekla, že za zkoušku nic nedám, a poslala jsem životopis do několika velkých firem. Myslela jsem, že tam bude začátek snazší, protože týmy jsou větší a nebudu na své pozici sama. Trochu jsem se bála, protože jsem byla v oboru nová a neměla žádné zkušenosti. Čekalo mě ale milé překvapení – zaměstnavatelé oceňují uchazeče, kteří se chtějí dál vzdělávat a jsou pro svoji kariéru nadšení.

Kam a na jakou pozici ses dostala?

Na programování jsem se moc necítila. O to víc jsem chtěla pracovat s daty, a proto jsem se hlásila na pozice datového analytika. Měla jsem tři pohovory, na kterých si firmy ověřily moje znalosti a dostala jsem i domácí úkoly. Díky vědomostem získaným v kurzech jsem v pohodě odpovídala na otázky, i úkoly jsem zvládla celkem v pohodě. Můj plán byl si pohovory jen vyzkoušet, hlavně kvůli praktické zkušenosti. O to víc mě překvapilo, že se mi ze dvou firem ozvali, že mě berou. Takže jsem si dokonce mohla zaměstnavatele vybrat, a rozhodla jsem se pro Deloitte.

Barbora aktuálně pracuje jako Data Analayst v Deloitte.

Jak se cítíš v IT?

Cítím se velice dobře. Dneska jsou ženy v IT týmech vítány, cení se například odlišný pohledu na danou problematiku. U nás konkrétně je moc příjemné pracovní prostředí a máme skvělou partu. Všechno řešíme hned s konkrétními lidmi a zatím jsem na nikoho neslyšela žádnou pomluvu. 🙂

Co tvoje plány do budoucna?

Momentálně jsem na své pozici spokojená. Deloitte je velká firma se spoustou možností. Vyhovuje mi, že mě podporují a můžu pracovat na různých projektech. Díky tomu mám čas zjistit, na co se chci specializovat. Mám v plánu pokračovat v analýze dat a vizualizaci, takže se dívám po dalších kurzech, které mě v tom posunou dál.

Jaké je tvoje doporučení všem, kteří se změnou kariéry váhají?

Neváhejte a pusťte se do toho! Python Akademie mi otevřela dveře do IT. A datová analýza je obor s obrovským potenciálem. Stále se vyvíjí a zasahuje do všech možných odvětví. Každý si tam najde svoje místo a uplatnění, musí jen chtít a vytrvat.

Líbil se ti Bářin příběh?

Začátky v IT nemusí být složité. V naší Python Akademii dostaneš solidní základy, na kterých lehce vybuduješ svoji novou kariéru.

Láká tě datová analytika? Chceš ovládnout obor, který je čím dál nepostradatelnější? Přihlas se na Datovou Akademii!

Ty můžeš uspět taky

Každý jednou začínal. Na našich kurzech vítáme zájemce, ktěří mají zkušenosti s IT, ale i totální začátečníky. Když se budeš snažit, třeba za půl roku skončíš v galerii našich úspěšných absolventů.

Je to jen na tobě.

Novinky

Zajímají tě novinky, blogové články a další?

Zanech nám tvůj e-mail a my ti dáme vědět!

Fakturační údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Tel.: +420 773 087 597

 

CodeBrew Hackathon

Jsme hrdým organizátorem největšího hackathonu na Moravě!

Přidej se i ty a začni budovat budoucnost IT.

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.