Kurzy Termíny

Od DJing přes brigádu na Novém Zélandu až k práci v DevOps

Olda Šafář seděl pod stromem na Novém Zélandu a přemýšlel, co dál se životem. Vždycky ho bavily počítače, ale myslel si, že bude hrozně těžké se do IT dostat. Pak narazil na online kurzy programování od ENGETA.

Před kurzem:

DJ

Absolvoval: Aktuálně:

AWS DevOps Engineer, ŠKODA Auto a.s.

Proč ses rozhodl opustit DJing?

Po letech jsem usoudil, že je čas na změnu. Práce DJe mě už nikam neposouvala a probdělé noci se začaly podepisovat na mém zdraví.

Co jsi dělal pak, jakou práci jsi hledal?

Neměl jsem tušení, kterým směrem se vydat. Zkusil jsem si udělat rekvalifikační kurz na online marketing, ale na pracovním trhu bylo tolik markeťáků, že nešlo najít místo v oboru. Začal jsem rozvážet dodávkou balíčky, ale vydržel jsem to jen pár měsíců. Pak jsme s přítelkyní naštěstí získali Working Holiday víza na Nový Zéland. Odjeli jsme na necelý rok a já měl prostor přemýšlet, co dál se životem.

Jak jsi došel k tomu, že se chceš věnovat zrovna IT?

Uvědomil jsem si, že už od dětství vlastně denně sedím u počítače. Baví mě nové technologie, řešit problémy, učit se nové věci. Říkal jsem si ale, že když nemám potřebné vzdělání, tak se do IT nedostanu. Samozřejmě, že se mě lákalo i platové ohodnocení a fakt, že jako IT specialista si práci najdeš snadno.

Pamatuješ si na své začátky?

Nejdřív jsem zkoušel kódování stránek v HTML a CSS. Taky jsem si osahal programování iOS aplikací. Nejvíc mě ale oslovil Linux a práce s příkazovým řádkem. Narozdíl od programování máš v Linuxu jasně dané příkazy a konfigurace, které máš nastavit. Hledal jsem nějaký vhodný kurz Linuxu a náhodou jsem objevil online kurz od ENGETA. Vypadal dobře a narozdíl od jiných kurzů byl v češtině. Zaplatil jsem si roční předplatné na online výukovém portálu a začal studovat na dálku.

Jaké to bylo, studovat na našem portálu z Nového Zélandu?

Učil jsem se ve volných chvílích po práci na sadu. Bylo super, že váš kurz spojuje teorii a praxi, takže jsem mohl do IT skočit po hlavě. Snažil jsem se studovat každý den a už po pár měsících jsem rozeslal první životopisy.

Olda studoval naše online kurzy při brigádě na Nového Zélandu.

Reagovaly firmy na tvoji žádost o práci?

Ano, až mě to překvapilo. Skoro okamžitě mi začaly chodit e-maily a nabídky k pohovorům. Některé jsem absolvoval už vzdáleně přes Skype na Novém Zélandu nebo cestou v Číně a na Bali. Tam jsem se bavil taky s Marianem z ENGETA, pomohl mi s životopisem a dal užitečné tipy.

Co ti přišlo na celém studiu nejužitečnější?

Nejvíc jsem ocenil virtuální stáž, přes kterou jsem mohl získat praxi. Na to firmy hodně slyší. Taky mi pomohla podpora ENGETA při hledání práce a přípravě na pohovory. To mi přijde, že váš kurz hodně odlišuje od ostatních. Ve firmách mi často říkali, že jsou překvapení, kolik toho po vašem kurzu vím.

Jak se ti daří teď, co vlastně děláš?

Aktuálně pracuji na projektech pro Škoda Auto jako AWS DevOps Engineer. Specializuji se na AWS cloud, kde máme většinu infrastruktury v kódu. Běh aplikací nám zajišťuje Kubernetes a pro jejich automatické nasazení používáme Gitlab CI/CD pipeliny. Získal jsem i certifikace pro AWS, Kubernetes a Linux. Práce mě opravdu baví, je to pestré, rozmanité, denně se učím nové věci. Nebojím se říct, že mi váš kurz splnil sen – a ten teď žiju.

A co plánuješ dál?

Chtěl bych začít více programovat v Pythonu a vidím to jako další výzvu. Je super, že pokud chceš, tak v IT můžeš pořád někam růst a posouvat se.

Vzkázal bys něco našim čtenářům?

Vy všichni, kdo se rozhodujete, co dál se životem. Nevíte co dělat nebo chcete změnu? Baví vás technologie? Tak zkuste kurz Linuxu od ENGETA a změňte si život, jako jsem to udělal já. Jasně, zadarmo to není, ale když pár měsíců vydržíte, tak se vám to brzo vrátí. A stojí to za to.

Zaujal tě Oldův příběh a chceš se posunout v IT stejně jako on? Podívej se na naše kurzy programování a dalších technologií – jediné kurzy na trhu, které kombinují vzdělávání s lektorem, online portál k samostudiu a jsou zakončené certifikací.

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů