+420 607 676 760 (Po-Pá 9–17)
,

„V AIS Servis věříme, že agilita není jen metoda práce, ale způsob myšlení.“

Jak vypadá přechod na agilní přístupy v korporátním prostředí? Čtěte zkušenosti přímo z praxe.

Poslední aktualizace: 06. listopadu 2024, 6 min. čtení
agility_B2B blog

Zkušenosti s přechodem na agilní přístupy ve firmě AIS Servis, která se specializuje na vývoj softwarových řešení pro pojišťovny, sdílí Václav Žárský, HR partner pro rozvoj a vzdělávání. Nahlédněte do zákulisí zavádění agilních týmů v korporátním prostředí a inspirujte se, jak agilní principy fungují v praxi.

Dnes slyšíme slovo agilní na každém kroku. Ale kdy opravdu jde o agilitu v pravém slova smyslu a kdy je to jen buzzword, který se používá bez hlubšího pochopení? 

Máte agilní týmy? A mohli bychom je vidět?

Agilita se zrodila ve světě vývoje softwaru jako reakce na potřebu rychlejšího a flexibilnějšího přístupu k řízení projektů. Ale dnes? Už prosákla i do oblastí, kde bychom ji možná nečekali. 

Zhmotnění principů agility má jasné pilíře v podobě Agilního manifestu. Otázka ale zní: je každý tým, který funguje ve Scrumu, opravdu agilní? V AIS Servis věříme, že agilita není jen o procesech, ale o stylu myšlení a hodnotách. 

Agilní Akademie – cesta k otevřené mysli

ENGETO pro nás připravilo interní školení – Agilní Akademii – pod vedením Pepy Holána z IRESOFTu. A co jsme si z něj odnesli?

Klíčové je vytvořit bezpečné prostředí, kde se lidé nebojí experimentovat a zkoušet nové věci. A právě to bylo základem naší transformace. Navíc u nás agilita našla podporu přímo u vedení, což hrálo zásadní roli.

Malé kroky vedou k velkým změnám

Nepotřebujete revoluci, aby se ve firmě něco změnilo. Naši věrozvěsti (průkopníci) agility začali krok za krokem implementovat nové principy – ať už šlo o transparentnější komunikaci s interními zákazníky nebo o řízení očekávání v rámci sprintů. 

A co víc, do hry jsme zapojili i vývojáře, kteří se chopili moderování statusů, čímž se posílila jejich zodpovědnost za vlastní část dodávky a došlo i ke zlepšení zpětné vazby.

Podpora externích koučů

Někdy je potřeba čerstvý a nezaujatý pohled zvenčí. Proto jsme nabídli týmům možnost individuálních konzultací s Pepou Holánem, který funguje jako externí agilní kouč a dlouhá léta spolupracuje s ENGETEM. Díky tomu se kolegové mohou poradit, když narazí na slepou uličku, a dokáží snáz propojit poznatky ze školení s reálnou praxí.

Agilita v korporátní džungli

AIS Servis je součástí Vienna Insurance Group a podílí se na projektu Neuron, kde společně s Kooperativou a ČPP přetváříme digitální DNA světa pojišťoven. I tady zkoušíme zavádět agilní principy, a to i na úrovni retrospektiv:

Externí kouči (se zkušenostmi s agilní kulturní transformací ve velkých bankách) nám v rámci rozjezdu retrospektiv pomohli identifikovat letité zvyklosti, které často agilitě stojí v cestě. Tento nezaujatý pohled odborníků zvenčí nám poskytl vícero aha-momentů.

Rovněž se v roli facilitátorů účastnili zástupci projektové kanceláře a HR, protože tyto aktivity nelze řešit izolovaně.

Lessons learned aneb jak retrospektivy dělat správně

Co jsme se naučili? Dostat agilitu pod kůži není jen tak – jen centrální pokyny, facilitace a koordinace nestačí. Agilita musí vycházet z týmu. 

Retrospektivy nejsou jen „meetingy o zpětné vazbě“. Jde o intimní prostředí, kde týmy otevřeně sdílejí, co se povedlo a co ne, a zároveň hledají způsoby, jak se zlepšit. 

Na základě našich zkušeností jsme vytvořili vlastní interní kuchařku, která pomáhá týmům retrospektivy nejen plánovat, ale hlavně z nich dostat maximum. Kompetence za plánování, vedení a vyhodnocování retrospektiv tak jde přímo za týmy.

A co dál?

Agilita není jednorázová změna – je to cesta. 

Cíl je jasný: vytvořit prostředí, kde agilní myšlení není jen metodikou, ale kompasem pro každodenní interakce a rozhodování. Když se agilita dostane do každého týmu a stane se přirozenou součástí firemní kultury, dosáhneme skutečné angažovanosti, reflexe a inovace v souladu s myšlenkami agility. 

Třeba se tak povede navždy vymýtit týmové porady, které sice byly „retro“, ale v žádném případu nebyly retrospektivou.  🙂

Pokud chcete získat inspiraci pro své retrospektivy, doporučujeme vyzkoušet volně dostupný Spotify Retro Kit. Je sice z roku 2017, ale stále nabízí užitečné nápady, jak udržet retrospektivy živé a zajímavé.

_______

Líbil se vám článek o zavádění a každodenním fungování agilních týmů v AIS Servis? Sdílejte ho s kolegy nebo svojí sítí kontaktů na LinkedInu. 

A pokud byste se zaváděním agility ve vaší firmě potřebovali pomoct – ať už formou školení na míru nebo doporučením agilních konzultantů, ozvěte se Kláře na klara.minarikova@engeto.com. Připravíme pro vás řešení přesně podle individuálních požadavků.


Array

Amálie Kučerová

Ami je součástí marketingového týmu ENGETA a stojí za velkou částí našich aktivit v online i offline světě. Narazíš na ni třeba na Instagramu, v blogových článcích nebo newsletterech.
Dáme vám vědět o každé novince