Kurzy Termíny

Jít na to od lesa. Jak se z operátorky tísňové linky stala softwarová testerka

Od studia ekonomiky, práce v zahraničí a operátorky mezinárodní tísňové linky 112 až ke kariéře softwarové testerky v KBC. I takto vypadá definice radikálního životního restartu: po škole se místo teplého místa rozhodla zjistit, co by ji skutečně naplňovalo. Našla se v testingu a míří do oblasti kybernetické bezpečnosti, kde využije poznatky jak z testování, tak z datové analytiky. Na změnu kariéry není nikdy pozdě a příběh Marušky je toho důkazem. 🙌

Před kurzem:

operační důstojnice tísňové linky

Absolvovala: Aktuálně:

Software testerka v KBC Global Services

Maruško, věděla jsi odjakživa, že tě jednou bude živit IT?

Počítače ma fascinovaly od malička. Jsem Husákovo dítě (ročník 1977) a tehdy byly jen ve velkých fabrikách – třeba takový model IQ 151 dnešní generace vůbec nezná. 🙃😅 Fungoval na diskety a uměl jen pár základních příkazů. Jeden takový byl ve fabrice, kde pracoval můj táta. Společně s partou kluků jsme chodili zkoumat, co všechno dokáže a jako budoucí programátory nás tehdy učili třeba i letování (pájení).

Jenže pak přišla puberta a já z toho vyrostla. Daleko víc mě lákala dráha právničky, učitelky nebo policistky. Po gymplu jsem zamířila na univerzitu studovat ekonomii.

Kariéra v ekonomii ale nebyla nic pro mě, vydržela jsem u ní sotva 4 roky. Dařilo se mi, několikrát mě povýšili, ale vůbec mě to nebavilo. Být zavřená v kanclu 10–12 h denně 5 dní v týdnu byla děsná nuda. 🤯 A když k tomu přidám hromady papírování a nikdy nekončící telefonáty… 

Ve 29 letech jsem si nedokázala představit, že tohle dělám po zbytek života. A tak jsem si koupila lístky do Anglie, ať vypiluju angličtinu a zjistím, co by mě bavilo víc. 

A povedlo se?

Vystřídala jsem hned několik prací. Pár měsíců na to mi tehdejší šéf reklamní agentury řekl, že mám fakt skvělou angličtinu. Lepší než lidi, kteří byli ve firmě roky. A mně došlo, že mám splněno. Bylo na čase se posunout dál. 😊

Když jsi měla v kapse angličtinu, lákalo tě naučit se i další jazyk?

Moc! Jsem z jižních Čech, takže mám hodně blízko k němčině. Na Lipně je to samý Rakušan, Němec nebo Holanďan. Tentokrát jsem se vydala do Švýcarska, kde jsem se učila německy a pracovala v cestovním ruchu. Všechno šlo hladce až do roku 2008 – tehdy se do Evropy přelila finanční krize z USA. 

Ve Švýcarsku na to reagovali uzavřením pracovního trhu. Nadále tam mohli pracovat jen Němci a Francouzi. Všichni ostatní (včetně mě) jsme Švýcarsko museli opustit.

Takže tě po letech čekal návrat do Česka a znovu jsi hledala práci…

Přesně tak. Než jsem stačila rozeslat první CVčka, oslovila mě kamarádka, která pracovala u hasičů. Sháněli člověka na mezinárodní tísňovou linku 112. Na pozici operační důstojnice jsem strávila dalších 11 let, když nepočítám krátké pauzy po porodu dětí. 

Byla to nesmírně zajímavá práce. Ale zahrnovala noční, víkendy, práci o svátcích… A se 2 malými dětmi jsem postupem času narazila na svůj strop, toužila jsem po klidnějším režimu a novém impulsu.

Aktuálně pracuješ na pozici softwarové testerky v KBC. Prozradíš čtenářům, jak se to celé seběhlo? 🙂

Poté, co jsem dala výpověď, na mě začaly vyskakovat reklamy na vzdělávací kurzy v oblasti IT. Klikla jsem na první náhodnou reklamu vzdělávacího portálu a už se vezla. 😄 Algoritmy to na mě začaly chrlit každý den. A já si řekla: vlastně proč ne? Jako malá jsem k IT měla blízko.

Začala jsem samostudiem, pustila se do pár online kurzů na platformě Udemy a zakončila to mini kurzem testingu od ENGETA. Absolvovala jsem pohovor a skončila v KBC!

Jak zmiňovaný kurz testování od ENGETA hodnotíš?

ENGETO tehdy nemělo v nabídce tak obsáhlý a komplexní kurz testování softwaru, jako už má právě teď. Byl to spíš úvod do testování na 4 týdny. 

Lekce probíhaly online po večerech, ale mohla jsem si je přehrát i ze záznamu. Účel splnil – zjistila jsem, o čem v testování jde, k čemu slouží, jak v reálu vypadají testy, jak se nahlašují bugy a poznala prostředí Jiry. Všechno na sebe logicky navazovalo.

Druhá polovina kurzu byla víc prakticky zaměřená – lektor vždy načrtnul testovací problém, zkoušeli jsme si ho v hlavě sesumírovat a rozvrhnout v Excelu. Proběhli jsme všechny možné scénáře, abychom pokryli vše. Moc mě to bavilo a tušila jsem, že je to oblast, kterou bych se ráda vydala. 

Co následovalo po kurzu? Rovnou ses vrhnula do posílání životopisů (mimo jiné i do KBC)?

Končila mi prodloužená rodičovská a já si během léta chtěla začít hledat práci. Respektive jsem spíš chtěla zjistit, co všechno se musím doučit. Nevěřila jsem, že moje znalosti stačí k tomu, aby mě rovnou zaměstnali. 😮

V e-mailu mi přistála nabídka na vývojář automatizovaných testů napsaných v JavaScriptu. Požadovali HTML, CSS a JavaScript – vším jsem si prošla. Pozvali mě na hodinový online pohovor v angličtině a v rámci něj si ověřili, jestli zvládnu vyšvihnout kratší kód. 

Pak ale došlo na lámání chleba u nástupu do práce. Kdybych doma oznámila, že v červnu nastupuju do práce, děti by byly zklamané. Chtěla jsem si s nimi užít poslední letní prázdniny. A tím jsem se o místo definitivně připravila.

Týden na to mi volala personalistka z KBC, že jsem je opravdu zaujala a má pro mě nabídku na jinou pozici – test engineer. 

Měla jsi obavy, jestli to zvládneš?

No jasně! 🙈 Praktické věci jsem si vůbec nestihla osahat – měla jsem za sebou jen rychlokurz testingu od ENGETA a pak rozsáhlejší kurzy front-endu a analytiky. Team leaderka při pohovoru zjišťovala hlavně moji motivaci a detailněji mi představila náplň práce.

Myslím, že když náboráři vidí člověka, který má širší záběr, má za sebou pár kurzů a o IT se opravdu zajímá, ví, že ho dokáží naučit cokoliv.

Ostatně testování není žádná raketová věda. 🙌 Pomocí promakaného onboardingu jsem do praxe poměrně rychle naskočila. Dovedu si představit, že developerské začátky jsou jiné, ale v testingu opravdu není se čeho bát.

Jaké pro tebe byly první týdny v nové práci?

Nastoupila jsem v říjnu, kdy práce v našem týmu vrcholí a je hodně rušno. Na mé zaučování nikdo z týmu neměl moc času, takže jsem si sama procházela „studnici moudrosti“, kde má KBC perfektně zpracované všechny materiály. A to včetně výukových videí, jak se kterou aplikací pracovat.

Kolegyně z týmu se mnou vždycky odpoledne krátce spojila, zadala mi úkoly a zodpověděla mé dotazy. Ležela jsem v tom každý den, až byli kolegové překvapení, jak rychle jsem naskočila a stala se plnohodnotným členem týmu.

Myslím, že to tak má spoustu lidí, kteří se do IT vrhnou. Nečekáme, že nás někdo bude vodit za ruku. Jsme jako houby, všechno nasáváme a jsme proaktivní.

Zaměřovala ses od začátku tvého samostudia na oblast testingu, nebo jsi prozkoumala i jiné oblasti IT?

Vůbec ne! Vzala jsem to od lesa, někdy stylem pokus-omyl. Ale i to člověku pomůže si ujasnit, co by chtěl v rámci tak širokého oboru, jako je IT, dělat. 

Začala jsem učením front–endu a stavěla webovky. Přišlo mi úžasné, co všechno se dá vytvořit! Zkoušela jsem si osahat i jiné oblasti IT a šla víc do šířky. Díky tomu jsem zjistila, že mě vlastně baví něco úplně jiného.

No bezva! K jakému závěru jsi tehdy došla?

Že stavět něco úplně od nuly na zelené louce není nic pro mě. Na to asi nemám dostatečnou trpělivost. Kdyby mi šlo o život, zvládla bych vytvořit malou appku nebo webovku, ale srdce mě táhlo k datové analýze a testování.

Když se můžu ponořit do už hotových věcí – analyzovat je, vidět je z větší dálky, obrátit vzhůru nohama, rozebrat celek na menší části, všechno prozkoumat, otestovat a zase to všechno složit zpátky… to je přesně pro mě! 😃 Je to jako skládat puzzle. 

Právě jsi skvěle vystihla popis manuálního testera. Pracuješ v KBC i s automatizovanými testy?

Začínáme se posouvat k poloautomatizovaným testům. Záměrně neříkám automatizovaným.

Automatizace má smysl u testů, které jsou jednoduché na vstupu, jejich flow se nemění, je jednoduchá a opakující se. A konkrétně testy, se kterými v KBC pracuju, jsou opravdu složité a nestabilní. 

V KBC pracujeme na straně klienta s různým věkem, produkty, jazyky a v tuto chvíli se rozhodně nevyplatí testy plně automatizovat. Firmu by to stálo spoustu peněz. Ostatně i když automat zachytí bugy, je tam od toho člověk, který testy předělá. 

Takže i kdybychom se bavili o velké robotizaci a automatizaci, myslíš, že vždy skončíme u poloautomatu?

Ano. Nehledě na to, že naházet testy třeba do Javy se taky neobejde bez lidské síly. A kontrola výstupů (alespoň prozatím) taky ne. I proto si myslím, že manuální testeři budou stále žádaní a je to obor, který budoucnost má. Důležitá bude spolupráce manuálních testerů s automatem.

Přiblížíš nám, na čem v KBC pracuješ?

Máme 9 skupin testerů, ta naše má 4 lidi a zabývá se testováním chatbota Kate v angličtině, francouzštině, němčině a holandštině. Žádný z jazyků ale nemusím umět dokonale, od toho jsou tady copywriteři a náš interní překladač.

Bankovnictví je sektor, který jde extrémně kupředu. Takže v období releasů (4× ročně), kdy vychází nové produkty nebo dochází k větším aktualizacím, si v týmu pořádně mákneme. 

Jen za poslední 2 týdny jsme napsali a spustili asi 300 testů. Základních testů je třeba 30, ale nabobtná to, protože je nutné je rozhodit na různá zařízení, operační systémy apod.

Máš pocit, že je tvá práce někdy rutinní? 

Vůbec ne! Je to přesně naopak. Jak už jsem zmínila – banky a pojišťovny nemůžou usnout na vavřínech. Každý měsíc chrlí nové produkty a vylepšováky, aby držely krok s konkurencí. Tím pádem se neustále vyvíjí a mění i naše práce.

Rozhodně to není o tom, že bych 8 hodin v kuse porovnávala 2 screeny. U práce testera člověk střídá několik různých činností a nástrojů, což je prima.

Marie pracuje převážně z domova. Vyhovuje jí klid na práci i čas, který ušetří dojížděním.

Ke KBC ses připojila před 1,5 rokem. Čeho si nejvíc vážíš?

Kromě samotné náplně práce a aktivního používání angličtiny si na KBC nesmírně cením lidského přístupu. Možná to zní jako klišé, ale když jsem pracovala pro německý korporát, zaměstnanec byl jen účetní položka. 

V KBC je to jiné – starají se o náš wellbeing a respektují, že každý pracuje svým vlastním tempem i způsobem. Poprvé cítím obrovskou míru svobody i flexibility v tom, co a jak dělám. Nikdo se nikoho nesnaží nacpat do zajetých kolejí, důležité je, že se dopracujeme ke stejnému výsledku. U developerů je to asi striktnější, hlavně kvůli čitelnosti kódu, ale testing tak sešroubovaný není.

V týmu máme úžasné lidi, vzájemně si pomáháme a i kolegové z Holandska a Belgie jsou skvělí. Kromě toho nám pravidelně zvyšují mzdy a hodně nám vrací i v podobě benefitů. Máme třeba k dispozici LinkedIn Learning, což aktivně využívám (zvlášť během dlouhých zimních večerů) a nemůžu si vynachválit. 

Máš nějakou vizi, kam by ses výhledově v rámci KBC ráda posunula?

Směřuju k penetračním testům, což je součást cyber security. Projíždím si teď automaty v Javě a konečně tomu začínám rozumět, mám z toho fakt radost! 😀 Zároveň vím, že je přede mnou ještě dlouhá cesta, člověk musí být tak trochu 3v1 – tester, analytik a sekuriťák.

Co bys vzkázala lidem, kteří uvažují o profesní změně a pokukují po IT?

Jestli právě sedíte v kanceláři a říkáte si, že tohle není ono, ocenili byste větší míru svobody a home office, neexistuje lepší obor než IT. 

Pokud to máte podobně jako já – pracujete rádi samostatně, oceníte při práci klid, možná žijete na vesnici, nepotřebujete se tolik potkávat s lidmi a jste spíš introvertní, IT je pro vás ideální. Mně i celé mojí rodině to radikálně změnilo biorytmus a kvalitu života. Nedovedu si už představit ráno za tmy vstát a vrátit se v 7 večer. Do práce nemusím denně dojíždět a když skončím, mám spoustu energie něco podniknout nebo se věnovat dětem. 

IT je opravdu komplexní obor a vím, že na začátku je náročné do něj proniknout a zorientovat se. Moje rada zní: zkuste na to jít postupně a po malých krůčcích zjišťovat, co by vás bavilo. Když to netrefíte správně napoprvé, nenechte se tím odradit! Existuje spoustu oborů – od UX až po složitější development. 

Myslím, že s covidem skončila éra: bez IT vzdělání si člověk ani neškrtne. Hlavní je nebát se a zkusit to! Jednou to klapne.

Když jsem získala práci já jen po absolvování minikurzu testování, myslím, že absolventi aktuální Testing Akademie se vůbec nemusí bát přijít na pohovor. Podle osnovy kurzu jde o komplexní vzdělání, kdy za sebou máte reálné výsledky v podobě projektů. A náboráři to dokáží ocenit. 🙏

———–

Líbil se ti Maruščin příběh?

Může tu být i ten tvůj! 🥳 Přidej se do naší Testing Akademie. Testování je jeden z nejoblíbenějších oborů pro nováčky, kteří se chtějí dostat do světa IT. Po absolvování Akademie získáš přehled o manuálním i automatizovaném testování a připravíme tě na roli juniorního QA testera. 

P. S.: Díky programu Jsem v kurzu nyní můžeš studovat se slevou až 82 %. 😉 A pokud tě láká jiná oblast, podívej se na naše další IT kurzy. Pomůžeme ti získat znalosti a dovednosti, se kterými se neztratíš.

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů