Kurzy Termíny

Kurz byl jen rozehřívačka, denně pracuju až s miliardou záznamů

Kariéru operačního důstojníka u hasičů téměř po 13 letech vyměnil za perspektivní data science. Přečti si Jakubův příběh o tom, jak mu znalost SQL, Power BI, Excelu a Tableau pomohla k získání práce v České spořitelně na pozici datového specialisty.

Před kurzem:

Operační důstojník u hasičů

Absolvoval: Aktuálně:

Datový specialista v České spořitelně

K počítačům měl vždycky blízko

„Do IT mě to táhlo už od základní školy,“ začíná svoje vyprávění Jakub. „Celou střední školu jsem měl vizi, že budu skládat počítače, dokonce jsem si zkusil i programování v Pascalu. Bavilo mě to a celkem mi to šlo,“ vzpomíná. 

Nakonec Jakubova profesní dráha směřovala jinam. Nastoupil na hasičskou fakultu v Ostravě, kde vystudoval obor technika požární ochrany.

U hasičů vydržel 12,5 let. Směnný provoz – konkrétně dvě denní a dvě noční šichty následované čtyřdenním volnem – se na Jakubově zdraví začaly negativně podepisovat. „Po druhé noční jsem domů chodil jak zpráskaný pes.“ 

Posledních 5 let pracoval na operačním středisku – koordinoval záchranný tým a vysílal ho k odstranění následků řádění tornáda na jižní moravě, požárům nebo třeba zemětřesením i do zahraničí.

Další postup u hasičů ho nelákal, cítil, že by uvítal změnu a taky by nebylo od věci mít volné víkendy a „normální“ pracovní režim, který mu umožní trávit víc času s rodinou. V hlavě pomalu začínal střádat plán, kam povedou jeho další kroky.

Hledal útěk a našel ho v IT

„V létě 2021 jsem se dal do řeči se známým, který se živí jako vývojář Javy. A bylo vymalováno,“ směje se. Tehdy se v něm něco hnulo a byl skálopevně přesvědčený, že jeho další kariérní směřování povede právě do IT. 

Jako malý měl k technice blízko, byl tedy velký potenciál, že ho programování bude bavit a navíc je to dobře placený a perspektivní obor.

Známý mu poradil, aby začal s Javou. „Jedním z nějtěžších jazyků vůbec,“ směje se Jakub. 😅 „Docela jsem se spálil, samostudium Javy mi vůbec nešlo. Takže jsem zařadil zpátečku a chvíli přešlapoval na místě.“ 

První projekt s reálným využitím

Javu sice pověsil na hřebík, ale touha dostat se do světa IT ho ani na chvíli neopustila.

Jako samouk se rozhodl vyzkoušet si své dosavadní znalosti na praktickém projektu. Tou dobou ještě stále pracoval u hasičů. Jeho prvním projektem bylo vytvořit webovou aplikaci určenou k plánování směn, dovolených apod. Zkrátka online kalendář, který na první dobrou umožní sledovat, který kolega kdy pracuje.

Čerpal především z videí na YouTube. „Zjistil jsem, že v ENGETU učí David Šetek – jeho videa jsem s oblibou sledoval, protože dokázal vše srozumitelně vysvětlit. A předpokládal jsem, že zbytek lektorů bude stejně šikovných, což se mi později potvrdilo.“ 😉

„Představoval jsem si to strašně jednoduše. Jak náročné může být vytvořit online kalendář uzpůsobený našim potřebám? V průběhu se vynořila se hromada věcí, které jsem předem nedomyslel… 😀 Třeba, že se všechny informace musejí někam ukládat. Zpětně mi to přijde úsměvné, ale naučilo mě to strašně moc.“ 

Na projektu zjistil, jak spolu jednotlivé oblasti souvisí a postupem času si osahal vše možné – od JavaScriptu, HTML, CSS přes Python až po SQL. A protože ke zdárnému dokončení aplikace potřeboval do datové analýzy zabruslit trochu víc a zdokonalit se v ní, zapsal se do Datové Akademie od ENGETA. 

To ovšem nebyl jediný důvod ke studiu datové analytiky. Jakub věděl, že ho to netáhne směrem ke front-endu a na vývojářskou pozici by zase musel studovat delší dobu. „Data mě bavila a přišlo mi snazší se do IT dostat jako juniorní datový specialista než developer.“

Co se v kurzu naučil, si okamžitě procvičil

Z kurzu Datové Akademie byl nadšený. „Samostudia ani trochu nelituju, ale cítil jsem, že bych ocenil jasnou strukturu, certifikát a někoho, kdo mi kryje záda. Lektoři z Datovky byli opravdu zkušení a naučili mě toho strašně moc. Největší živel byl Pavel Fryblík – ten by zápal pro data probudil i v mrtvém, sálá z něj neskutečná energie.“ 

Jakub v rámci Datové Akademie nejvíc ocenil, že si teoretické znalosti ihned procvičil v praxi. Stejně tak byl vděčný za dobrovolné bonusové úkoly a projekty navíc, které poctivě vypracovával, aby měl eso v rukávu pro náboráře. „Chtěl jsem ukázat, co všechno mám za sebou a dostat z kurzu maximum.“ 

Skloubit kurz s prací ve směnném provozu a rodinou nebyla žádná legrace. „Je to hlavně o prioritách a time managementu. I když jsem se každou středu kvůli hektickým šichtám nemohl připojit online, bylo skvělé, že jsem se mohl na lekci kdykoliv podívat ze záznamu.“ 

Dobrovolný projekt pro hasiče šel na čas stranou, aby mohl Jakub co nejvíc pozornosti věnovat kurzu a co nejdřív naskočit do světa IT. Proto brzy po skončení kurzu dokončil všechny projekty, získal certifikaci a vrhl se do rozesílání životopisů.

Jakub_Boček_LinkedIn_IT_prace_ENGETO
Certifikátem z kurzu Datové Akademie se Jakub pochlubil na svém LinkedInu.
Jakub_Boček_LinkedIn_ENGETO

Hledání práce bylo náročnější, než čekal

„Na člověka ze všech stran útočí, že v IT chybí odborníci a jsou placení zlatem. Z mého pohledu musím říct, že sehnat práci nebyla taková sranda, jak se píše na internetu,“ vzpomíná na období zamítavých odpovědí a odeslaných žádostí bez odpovědi.

„Poslal jsem desítky životopisů a nakonec to vyšlo asi na dvacátý pokus. Každé odmítnutí mě srazilo dolů, ale nevzdal jsem to a zpětně jsem za to vděčný!“ 

Kurz sám o sobě není všechno, projekty řeknou víc

„Rozhodně to není jen o tom absolvovat kurz a odfajfknout si projekt, který vám někdo zadal. Firmy si lehce ověří, jestli tomu rozumíte. Absolvování kurzu je jen startovací lajna. Člověk si odnese přehled, ale dál je na něm, jestli na sobě a svých vědomostech bude dál pracovat.“ 

Úspěšný pohovor do České spořitelny

Pohovor o dvou kolech do České spořitelny zahrnoval klasický ústní pohovor zakončený krátkým testem. „Probírali jsme hlavně moji motivaci. Samotný test se skládal z otázek zaměřených na SQL a analytické myšlení.“ 

Druhé kolo spočívalo v přípravě a odprezentování případové studie. „Její zadání bylo poměrně vágní, což byl nejspíš záměr, aby viděli, jak se s ním daný uchazeč popere. Na vypracování jsem měl týden, příprava mi zabrala několik hodin.“

Pro Jakuba to byla úplně nová zkušenost. „Rozhodl jsem se, že case study vypracuju v Tableau, které jsem se po Datové Akademii sám naučil. Mým záměrem bylo nahnat si tím pár plusových bodů. Po osobním odprezentování jsem měl možnost potkat lidi z týmu a bavit se s nimi o konkrétně o pozici, týmu i firmě.“ 

Veškerá energie vynaložená do pohovorů, rozesílání CVček až po vypracování úkolu do České spořitelny se nakonec vyplatila. „Má prezentace se jim moc líbila, zanechal jsem dobrý dojem,“ popisuje Jakub, který místo Datového specialisty nadšeně přijal.

Jakub_Boček_ČS
Jakub v České spořitelně denně pracuje s obrovským množstvím záznamů. Měl kliku na skvělé kolegy a práce ho nesmírně naplňuje.

Jeden z nejrychlejších onboardingů v historii

Nástupní mzda nedorovnala částku, kterou pobíral po téměř 13leté praxi u hasičů. „Platově jsem šel dolů. Nastoupil jsem na novou pozici bez předchozích zkušeností, ale z finančního ohodnocení jsem nebyl nijak rozčarovaný. Měl jsem dobrou představu, v jakém rozmezí se nástupní mzdy zhruba pohybují. A očekávám, že to do budoucna poroste nahoru.“ 

Už během zkušební doby až neuvěřitelně rychle naskočil. „Údajně to byl jeden z nejrychlejších onboardingů. Tak doufám, že to takhle dobře půjde i dál,“ dodává Jakub, který v České spořitelně nedávno oslavil půlroční výročí.

Jel podle zaškolovacího plánu pro nováčky, vše konzultoval s mentorem a k ruce měl i celý tým, na který se mohl kdykoliv obrátit. „Jakmile jsem získal přístup do databáze, dostával jsem od kolegů úkoly na filtraci dat apod. Bylo to poměrně intenzivní a zhruba po měsíci jsem dostal na starosti první větší úkol, který jsem zmáknul a pak už to jen svištělo.“ 

Trochu větší tabulky, než jaké znal z kurzu

Každý datový specialista se věnuje jiné oblast – např. platbám nebo mobilnímu bankovnictví George. Jakub má na starosti účty. „Nejčastěji připravuju různé datové sestavy podle zadání, které slouží k vyhodnocování nebo k důležitým rozhodnutím.“ 

V praxi ho překvapilo množství zpracovávaných dat. Oproti kurzu, kde si vyzkoušel práci s tisíci dat, aktuálně spravuje miliony, někdy i miliardy záznamů v jedné tabulce. „Kurz byl jen rozehřívačka. Tabulky jsou obří i do počtu sloupců – mají jich klidně desítky – a vidět ten kontrast byl pro mě ze startu celkem šok.“

Kromě interních technologií a nástrojů, pracuje z 80–90% s SQL. Dál využívá Oracle, Tableau, Power BI a Excel.

Neustále se vzdělává, včetně bankovnictví

„Baví mě, že se každý den naučím něco nového. Nejen v datové analytice, ale i v oblasti bankovnictví.“

Kolegy si nemůže vynachválit. „Všichni tu táhneme za jeden provaz, neexistuje, že by si někdo hrabal na svém písečku. Sdílíme si informace, pomáháme si a v celém týmu panuje super atmosféra. Když se sejdeme v kanclu, chodíme spolu na obědy. Párkrát týdně využívám možnosti pracovat z domova,“ říká Jakub, který tím ušetří tím čas strávený na cestě. Čas je pro něj cenná komodita, takže v jiné dny do kanclu jezdí na skútru, aby se vyhnul stání v kolonách.

Nejvíc si cení, že jeho zaměstnavatel podporuje vzdělávání a rozvoj. „Výběr je fakt široký, kromě různých věcí spjatých s IT oborem můžu například studovat i angličtinu online. Já osobně využívám spíš IT kurzy a platím si soukromou lektorku, která mě učí IT angličtinu, abych byl v budoucnu schopný psát dokumentace k projektům.“

Jakuba práce extrémně baví a naplňuje

Volba datové analytiky byla u Jakuba trefou do černého. „Jsem nadšený a doufám, že mi ten zápal vydrží co nejdýl! Nová práce mi dala nový impuls a jiskru do života. A taky se konečně vyspím, což je prima bonus! 😅“

A kdyby přece jen Jakub chtěl po letech změnit zaměření, možnosti v IT jsou obrovské. „Pořád je se co učit a kam se posouvat, takže nehrozí, že bych na stejné pozici zůstal několik let. Kdybych cítil, že potřebuju změnu, mám na výběr – ať už v rámci data science nebo engineeringu.“

Nenechte se odradit a jděte si za svým

IT je podle slov Jakuba úplně jiný svět. Stačí, aby člověk chvíli usnul na vavřínech a už mu ujíždí vlak. „To mě na tom paradoxně baví, rád se vzdělávám. Někdo si možná ve 35 letech řekne, že je na změnu oboru pozdě, ale já jsem chodícím důkazem, že není. Stačí jen chtít.“

A jeho rada na závěr? „Nevzdávejte to! Dvacetkrát to nevyšlo? Vyjde to po dvacáté první a bude to stát za to!“ 💪 

Jedním dechem dodává: „IT má rozhodně co nabídnout. Ovšem mějte reálná očekávání, jinak přijde zklamání. Pokud se do IT ženete jen za obrovskými výdělky – vydělávat přes 130 tisíc měsíčně není utopie. K takovému ohodnocení se člověk ovšem dostane po pár letech, kdy na sobě tvrdě maká.“ 

———–

Líbil se ti příběh Jakuba?

Může tu být i ten tvůj! 🥳 Pomůžeme ti získat znalosti a dovednosti, se kterými se v IT světě uplatníš. Vyber si IT kurz a získej slušný základ, na kterém můžeš v praxi dál stavět. 
P. S.: Díky programu Jsem v kurzu nyní můžeš studovat se slevou až 82 %. 😉 A to nezní vůbec špatně, co říkáš?

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů