Kurzy Termíny

Letectví miluju natolik, že jsem na něm postavil svoji IT kariéru

Kdo říká, že při změně kariéry musíš začít od nuly s programováním a ještě v úplně neznámém odvětví? Rybníček IT firem je obrovský. David využil příležitosti a svoje celoživotní know-how z letectví uplatnil ve firmě, která vytváří aplikace a informační systémy pro řízení aerolinek. Přečti si jeho příběh.

Před kurzem:

Projektový manažer na dotačních projektech v letovém provozu

Absolvoval: Aktuálně:

Software Developer ve společnosti engine2 s.r.o.

Práce v leteckém prostředí byla můj splněný sen, ten ale nezahrnoval papírování

od dětství mě to táhlo k letadlům. Kouzlu lítání jsem nikdy nepodlehl, zajímalo mě spíš letectví komplexně. Při výběru VŠ jsem se hlásil i na výpočetní techniku, ale nakonec zvítězilo právě letectví. 

Jenže práce jako taková mě po 11 letech už tolik nenaplňovala. Staral jsem se o dodávání a správu znalostních vstupů od kolegů do dotačních projektů, což zahrnovalo spoustu papírování. A kdyby předmětem dotací byly místo letadel třeba rohlíky, ani bych si toho nevšiml. Měl jsem pocit, že stagnuju a každou neděli jsem byl zpruzelý z představy, že jdu další den do práce.

Do toho přišel covid a lockdown, který se letectví zásadně dotkl a ve většině oborů se hromadně propouštělo. To naštěstí nebyl můj případ, ale týkalo se mě snižování platu.

A právě tahle zjištění mě donutila přehodnotit moje další kariérní směřování…

Nejvyšší čas na změnu

Když jsem přemýšlel, jaké mám vlohy a v jakém oboru vidím největší potenciál… Volba padla na IT, konkrétně na datovou analýzu. Mám docela slušné analytické schopnosti, šťourat se v datech v Excelu mě vždycky bavilo a věděl jsem, že data mají budoucnost. 

Ostatně kdyby na začátku nevyšlo letectví, nejspíš bych na VŠ studoval právě výpočetní techniku.

Krátce předtím jsem ještě experimentoval s jazykem Sharp, ale tam to na rozdíl od letectví nebyla láska na první pohled. Ani druhý. 😀

Začal jsem Pythonem a k datové analýze se už nepropracoval

Chvíli jsem zkoušel samostudium na YouTube a poměrně brzy pochopil, že bych ocenil strukturu a vedení. Vrhl jsem se do výběru kurzu, který odstartuje moji IT kariéru. Tehdy jsem poprvé narazil na Datovou Akademii od ENGETA. 

Líbila se mi osnova kurzu a cena mi – na rozdíl od konkurence – přišla adekvátní. Nad cenou jsem uvažoval asi takto: kdyby to nevyšlo, nezruinuje mě to. A zároveň částka není zanedbatelná, takže mě bude motivovat a držet dál od flákání se. 😁

Těsně před odesláním přihlášky do Datovky jsem se v propozicích ale dočetl, že se mi může hodit znalost Pythonu. Takže jsem zařadil zpátečku a zapsal se do Python Akademie.

A právě Python mě nadchl takovým způsobem, že jsem dokonce lekce kurzu studoval dopředu. Co k tomu dodat – byl jsem nedočkavý student. 🙈 Taky jsem si ujasnil, kam v IT skutečně mířím – netoužím po tom, aby mě někdo plácal po rameni za pěkné rozhraní na straně front-endu. Baví mě vymýšlet, jak algoritmy a kódy fungují na pozadí. 

Kurz od ENGETA mě nadchl, v back-endu jsem se našel

Všechna praktická cvičení v kurzu mi přišla dobře strukturovaná a Python Akademie mi dala slušný základ, na kterém šlo dál stavět. 

Skloubit studium s prací na plný úvazek ale bylo poměrně náročné. Kromě 3 hodin studia online po večerech bylo fajn, když jsem si v týdnu našel pár hodin na zopakování látky (typicky když jsem narazil na složitější téma, vrátil jsem se k němu ze záznamu) a splnění všech úkolů. 

Zpětně mi to přijde úsměvné, teď by mi úkoly přišly triviální a vyřešil bych je za pár minut. 😎 Tehdy jsem nad nimi strávil půl dne, ale o to větší radost jsem měl, když jsem je rozlousknul! Tahle radost mi vlastně zůstala doteď. S tím rozdílem, že teď řeším složitější výzvy. 

David Langr 2

David se našel v back-endu. Zkoumat a vymýšlet, jak kód funguje na pozadí, je pro něj mnohem atraktivnější než vytvářet hezké vizuály aplikací.

Vyhlédl jsem si IT firmu, která má co dočinění s letadly

Začínat od nuly s programováním na hranici čtyřicítky a ještě v úplně novém odvětví musí být fakt náročné. 🤯 Sám jsem po skončení ENGETO kurzu byl pořád jen nadšený nováček bez zkušeností. 

Takže můj plán byl od začátku uhrát to na znalostech z letectví, kde jsem si jistý v kramflecích. Přece jenom se v tomto odvětví pohybuju už od 15 let.

Neuměl jsem sice tolik programovat, ale byl ochotný se vše doučit a můj přesah do letectví mi hrál do karet. Poslal jsem životopis a motivační dopis (který jsem poprvé v životě napsal od srdce) na pozici, která zněla jako práce snů. 💙 A ono to vyšlo! 

V srpnu 2021 jsem nastoupil jako software vývojář do firmy engine2, která poskytuje komplexní informační systémy, webové a mobilní appky především pro aerolinky. Naším největším klientem je letecká společnost Smartwings.

Mé dosavadní IT znalosti byly jen špičkou ledovce

Na kurzu jsem pochopil základ, ale v praxi jsem zjistil, že jsem viděl jen úzký výsek programování.

Každá firma má nastavený vlastní framework, běží na vlastním pozadí a používá své databáze a metody, které pomáhají vývoji. Do hry zkrátka vstupuje hodně proměnných, na které kurz člověka nepřipraví a ani nemůže. 

Tím chci jen říct, že nových informací je strašně moc a začátky pro juniorního vývojáře v každé firmě budou bouřlivé. A ani u mě to nebylo jinak.

První měsíce jsem se trápil s kódem, ale ne s komoditou

Prvním měsícům v novém zaměstnání pracovně přezdívám období smutku. Bylo to fakt náročné – ze všech novinek jsem měl hlavu jako balon. Taky jsem byl překvapený, že programování není jen o znalosti kódu (který jsem, jak se ukázalo, taky neovládal na 100 %). 

Zhruba po roce jsem získal pocit, že tomu začínám přicházet na kloub. Poctivě jsem makal a světe div se – sedlo si to.

Pomohl čas, vytrvalost a můj přesah do letectví

Nejdůležitější je se nevzdat a dát tomu čas. ⏰ Pořád dokola jsem si zkoušel psát a číst kódy. Taky jsem se hodně ptal mých seniornějších kolegů, sám si hledal odpovědi a zajímal se. A moje zkušenosti z letectví byly obrovskou výhodou. 

Kolegové od počátku byli (a pořád jsou) extrémně nápomocní. Ne každý den se mi mohli dlouze věnovat a zodpovídat mé dotazy, ale už jen to, že mě nasměrovali nebo mi poslali článek, který mi pomůže problém pochopit, bylo super. 

První rok jsem si na interních projektech osahával kód. Druhý rok jsem se už dostal do kontaktu se zákazníky na menších i větších projektech a věnoval se vývoji.

Když jsem se na něčem zasekl, šel jsem dál, nakonec to seplo

Doteď mám chvíle, kdy si říkám: zase tomu nerozumím! Občas v něčem ležím 3 hodiny a k ničemu to nevede. Jindy to pochopím za 5 minut. A obráceně. 

Takových aha momentů zažívám celkem hodně. Stávalo se, že jsem daný problém absolutně nepobral… V tom případě jsem to nechal plavat a šel řešit jiná témata. A když jsem se k tomu po půl roce vrátil, najednou to kliklo a všechno do sebe zapadlo. 🧩

Na kolegy i firmu jsem měl neuvěřitelnou kliku

Že jsem obklopený seniorními kolegy, kteří mají 20+ let zkušeností, je většinu času k nezaplacení a jsem za to moc vděčný. Jsou úplně jinde než já, jen tak je nedoženu. A i proto se s nimi raději neporovnávám. 

Rozšiřuju si obzory svým vlastním tempem a beru to postupně. A taky se hodně ptám. Nejhorší je předstírat, že člověk všemu rozumí. Pak v tom zbytečně plave.

Výhoda malé firmy je, že si vyzkouším od všeho něco

Pro naše klienty tvoříme software na zakázku. Nejsme obří korporát, právě naopak – jsme malý úzký tým, kde mám možnost si vyzkoušet hromadu zajímavých věcí a často jsem u řešení zakázky od začátku až do konce. To považuju za obrovské plus. 👍

Zrovna dělám na projektu, který se týká objednávek hotelů a letištních transportů pro posádky. Původní systém klientovi nedostačoval, proto jsme v engine2 vyvinuli nový, který podstatně zrychlil práci. Umí porovnat tisíce stávajících a nových objednávek a upozornit na změny v provozu. Plánovači tím získávají okamžitý přehled a mají práci ještě přehlednější.

Náplň práce tak rozhodně není stereotypní – neustále zkouším něco nového a hledám cesty, jak vše poskládat a propojit, aby to dávalo hlavu a patu. 

Home office není problém, stejně tak práce v noci

Do kanclu chodím celkem pravidelně, protože máme super vztahy a je podle mě fajn udržovat sociální vazby. Když chci zůstat doma, není problém. 

Dokonce je úplně jedno, v jakou denní dobu pracuju. Jsem spíš noční sova, a tak jsem před narozením syna často pracoval od půlnoci do osmi. S jeho příchodem na svět se snažím začít pracovat brzy ráno, ať jsem co nejdřív doma.

Rozhodně teď vnímám větší flexibilitu a volnost. V předchozím zaměstnání jsem v kanclu trčel od rána 8 hodin v kuse, přes to nejel vlak.

V srpnu oslavím 3leté výročí, lákají mě GISovské aplikace

Chtěl bych se víc ponořit do GIS aplikací. Jednak mě opravdu nadchly a jednak je fajn, když občas naopak já můžu poradit starším kolegům, protože GIS je u nás moje specializace. 😅

Vytvořil jsem kupu nástrojů v GISU, což mi zabralo moře času. Ale teď už jen stačí zvolit si ty správné, což mi naopak čas strašně urychlí. 

Jeden z nedávných projektů, kterému jsem se věnoval, se týkal kvalifikace pilotů. Získávají kvalifikace za různé trasy, takže například když přeletí Atlantik, prodlouží si kvalifikaci. Postavili jsme GIS řešení, které porovnává letové trasy s oblastmi světa a umí vyhodnocovat tisíce letů, jestli má pilot splněno a tím pádem má nárok na prodloužení kvalifikace. A podobných geografických využití se v letectví najde celá řada. 

Programování má nejblíž ke kouzlům

Jasně, že i teď zažívám dny, kdy se mi do práce moc nechce. Většinou je to tím, že už dlouho ležím v problému, který se mi nedaří rozlousknout. Ale nakonec to vždycky dobře dopadne.

Celkově mě ale práce developera neskutečně baví. Někde jsem četl, že k magii má nejblíž právě programování. 💫 A opravdu to tak je. Ten pocit zadostiučinění, když něco vyřeším a ono to funguje, je boží. Nezmizel ani po 3 letech. 

Je super za sebou vidět kus práce a reálné výsledky. To mi v předchozí práci chybělo. A že se v IT točí pěkné peníze, je už jen třešničkou na dortu. Když jsem nastupoval, dostal jsem víc peněz, než kolik jsem si řekl. A oproti předchozí práci jsem si finančně opravdu výrazně polepšil.

Letectví je pro mě láska na celý život

Pokud se celý život pohybujete v jednom odvětví nebo se intenzivně věnujete koníčku, o kterém víte první poslední, využijte toho. Budete se tak moc soustředit na zdokonalování vašich programovacích znalostí a nebudete tříštit pozornost.

Dostat se do IT není snadné, ale rozhodně ne nemožné. Stačí jen chtít, poctivě se učit a brzy se vám to vrátí zpátky v plné parádě. Tak na nic nečekejte a udělejte první krok ke změně. U mě to rozhodně stálo za to a šel bych do toho znovu. 🙏

———–

Líbil se ti Davidův příběh?

Může tu být i ten tvůj! 🥳 Mrkni na seznam našich IT kurzů. Pomůžeme ti získat znalosti a dovednosti, se kterými se uplatníš. A díky programu Jsem v kurzu nyní můžeš studovat se slevou až 82 %, což nezní vůbec špatně, co říkáš? 😉

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů