„Po kurzu jsem šla na pohovor do tří firem a hned ze dvou dostala pracovní nabídku.“
Jak sama Eliška říká – hlavní je se nebát a prostě do toho jít. Přečti si její inspirativní příběh o tom, jak změnila obor, učila se ve volných chvílích mezi prací a školou a jak se jí povedlo najít její první práci v IT.
IT Delivery Consultant v QuickSource
Absolvovala: Aktuálně:BI Analyst v Komerční bance
Jak jsem se od překladatelství dostala k IT
Na vysoké škole jsem studovala překlad a tlumočení francouzštiny. Poté jsem začala pracovat v korporátech – nejdřív v ADP, pak v Amazonu a vždy v rámci francouzských týmů. V podstatě jsem „jen“ mluvila a psala francouzsky a řešila různé (primárně HR) záležitosti se zaměstnanci ve Francii. Zároveň jsem si bokem přivydělávala občasnými překlady – třeba nějakých webovek nebo titulků pro Netflix.
Přemýšlela jsem ale, co dál. Nechtěla jsem pracovat jen na klientském servisu nebo ve francouzském call centru, zároveň jsem se neviděla ani jako učitelka a překladem se člověk zas tak snadno neuživí.
Francouzština musela na čas stranou
Byla jsem trochu na rozcestí a přemýšlela, kam dál. Chtěla jsem se něco nového naučit a začít se víc specializovat. Při výběru oboru jsem zvažovala vícero stránek – chtěla jsem samozřejmě, aby mě to bavilo a šlo mi to, zároveň jsem se ale dívala i na finanční výhled do budoucna.
Pracuji teď na HR pozici a nabírám ajťáky, takže mi IT není úplně cizí a ve výsledku mě lákalo asi nejvíc. Je tu obrovská škála možností, v čem se dál rozvíjet a co nového se učit. A určitě mě láká i možnost pracovní flexibility, která se v určitých fázích života může hodit. 🙂
Narazila jsem na jednodenní kurzy, které jsem si vyzkoušela, a navíc přítel dělá BI analytika, takže jsem do dat občas měla vhled i díky němu. Bylo pro mě samozřejmě těžké si říct, že se tím minimálně na nějakou dobu vzdávám francouzštiny. I okolí mi říkalo, jestli „to není to škoda, když jsem vystudovala tak krásný jazyk.“ Bez toho kroku bych se ale nikam dál neposunula.
Rozmýšlela jsem se mezi frontendem a datovou analýzou. Nakonec zvítězila datová analýza, a to z vícero důvodů. Fronted je krásný obor, ale přišel mi pro mě jako začátečníka příliš úzce zaměřený. Brala jsem to tak, že když se naučím HTML, CSS a JavaScript, tak budu opravdu „jen“ tvořit webovky, kdežto SQL a Python mají daleko širší využití. Zároveň se teď data a datová analýza skloňují na sto způsobů, takže jsem v tom viděla (a vidím) obrovský potenciál dalšího rozvoje a kariérních možností. Celkově mi práce s daty přijde zajímavá a hodně užitečná.
Zbývalo vybrat si kurz
S IT kurzy se v poslední době protrhl pytel. První selekt byl proto poměrně náročný, než jsem se v těch všech možnostech zorientovala. Ve výsledku jsem pak už vybírala jen ze dvou možností. Velkou roli hrála cena, která byla u obou velmi příznivá. A nakonec zvítězila Datová Akademie od ENGETA.
Datová Akademie mi vyhovovala jak náplní, tak i časovým rozložením. Mohla jsem u toho pracovat i dodělávat školu. Bylo to samozřejmě náročné, protože to byl to velmi intenzivní a pro úplnou začátečnici i dost náročný kurz. Vyžadoval hodně samostudia a příprav, ale s tím jsem do kurzu šla a s volbou jsem spokojená. 🙂 V průměru jsem se kurzem zabývala tak 8 hodin týdně. Někdy to bylo i více, někdy naopak méně. Záleží na každém. A to je právě další věc, která mi na kurzu hodně vyhovovala – byl jeden fixní blok lekce, na který se člověk mohl (ale nemusel – vše bylo i na záznamu) připojit. Všechno ostatní jsem si mohla dělat jakkoliv ve svém volném čase a kdykoliv mohla napsat lektorům, kteří byli ochotni s čímkoliv pomoct a rychle reagovali. 🙂
Výstupem kurzu jsou i dva projekty – jeden v SQL, druhý v Pythonu. První jsem zvládla odevzdat ještě během kurzu, ten v Pythonu dodělávám. Každopádně jsem si říkala, že se začnu pomalu hlásit na nějaké juniorní analytické pozice už po konci kurzu. A to i proto, abych si vyzkoušela, jak pohovory probíhají, co tak obecně po juniorech chtějí atd.
Na kurzu (a četla jsem to ve vícero článcích) nám totiž říkali, ať se nenecháme odradit tím, že bude nějakou dobu trvat, než se na některou z pozic dostaneme. V jednom článku jsem se dokonce dočetla, že průměrná statistika pro lidi začínající v IT je 15 pohovorů, než nějaký vyjde. A s tím jsem k tomu vlastně i přistupovala.
A nakonec to dopadlo úplně jinak
Chvíli po skončení kurzu jsem byla na pohovorech do 3 firem, z toho ve 2 jsem prošla do druhého kola a od obou jsem následně dostala pracovní nabídku. Nejen, že jsem si mohla takhle rychle vybírat (a bylo to těžké, obě pozice mě hodně lákaly), ale jedna z pozic navíc vyžaduje (respektive je to hodně veliké plus) aktivní francouzštinu. Taková nabídka se v mém případě neodmítá. 😀
Nastoupila jsem do Komerční banky na pozici BI Analyst. Jedná se o projekt, ve kterém budeme úzce spolupracovat s frankofonními zeměmi.
A to jsem ještě ani nedodělala druhý projekt, takže na oficiální certifikát z kurzu stále čekám. 😀 Až taková je asi díra na trhu… 🙂 Samozřejmě vím, že zdaleka nejsem „hotová“ analytička (jestli to vůbec jde :)) a mám před sebou ještě spoustu práce. Kurz je za mě naprosto skvělá příležitost, jak si otevřít dveře. A pak už je to na vás. 🙂
Takže, kdo přemýšlí o snad jakémkoliv oboru v IT – za mě je hlavní se nebát a prostě do toho jít. Ono to půjde. Všem držím moc palce! 🙂