Kurzy Termíny

„Roky jsem se hledal a našel až v IT“

Lukáš se po třicítce znovu vrátil do dětství. S tím rozdílem, že na počítači už nehraje hry, ale věnuje se testování připojení Apple zařízení do BMW, Rolls-Royce a Mini Cooperu, kde spolupracuje s kolegy z celého světa.

Před kurzem:

svářeč nerezu

Absolvoval: Aktuálně:

Tester ve společnosti Allgeier Engineering GmbH

Než Lukáš zakotvil v IT, dělal potápěče u speciálních policejních jednotek, manažera pobočky, kurýra, šéfa logistiky i svářeče. Po třicítce se znovu vrátil do dětství. S tím rozdílem, že na počítači už nehraje hry, ale věnuje se testování připojení Apple zařízení do BMW, Rolls-Royce a Mini Cooperu, kde spolupracuje s kolegy z celého světa. Přečti si jeho inspirativní příběh, který doslova nezná hranic. 🙂

Tvoje cesta k vysněné práci v IT vedla oklikou. Prozradíš nám, co jsi vystudoval?

Výběr střední školy padl na podnikatelku – účetnictví mě celkem bavilo, zatímco matika mi nikdy extra nešla. Nemyslím si ale nutně, že to bylo mnou. Tehdejší učitelka mi nesedla, a tak jsem zaostával ve všech předmětech, které nás učila. Na výšce jsem pokračoval v tom, co jsem už znal – v ekonomii. Dodělal jsem bakaláře a pak nastoupil do čtvrťáku na navazující studium. Spousta mých spolužáků tehdy začala pracovat, třeba na úřadu za 13 000 korun měsíčně. 🙃 A to bylo žalostně málo i před 12 lety.

A ty jsi to tak mít nechtěl…

Přesně tak. Tehdy mi došlo, že jsem přece nestrávil tolik let života ve škole, abych vydělával mizerný peníze v ještě mizernější práci. Studium mi přestalo dávat smysl, inženýra jsem nedokončil.

Co bylo potom?

Nastoupil jsem k policii ke speciálním jednotkám s vidinou toho, že skloubím moji potápěčskou vášeň s prací. Co víc si přát! Jenže mé nadšení skončilo ruku v ruce s migrační krizí. Místo potápění jsem najednou chytal migranty, sepisoval dokumenty a to nebylo nic pro mě. Chtěl jsem dělat něco smysluplnějšího.

Vyhrál jsem tehdy náročné výběrko na pozici manažera v Lidlu a pod sebou měl jeden čas až 6 filiálek. Neměl jsem se tehdy vůbec špatně, ale s mojí ženou – stavební inženýrkou – jsme se téměř nevídali, protože jsme oba často cestovali. A já pracoval i o víkendech.

Dělali jsme, co jsme vystudovali, ale ani jeden z nás nebyl šťastný. Na popud kamaráda jsme se rozhodli odjet do Německa. Chtělo to změnu.

Vyšlo to?

Začátky byly náročné! Žijeme v Bavorsku a místní dialekt je fakt příšerný. Někdy mu nerozumí ani rodilí Němci. 🙂 Začínal jsem na poště, později se vypracoval a dělal šéfa pro logistiku a skladové zásoby jednomu online e-shopu.

Pak jsme se kvůli koupi nemovitosti přestěhovali 130 km daleko, narodily se nám 2 malé dcery a pandemie koronaviru byla v plné síle. A mně nezbývalo nic jiného, než získat v krátkém čase dobře placenou práci poblíž nového domova. Přihlásil jsem se tehdy na měsíční kurz sváření nerezu – s výhledem, že bych se jednou vrátil k potápění a sváření pod vodou. Práci jsem sehnal ihned a měl ji doslova za rohem, což bylo super! Ovšem práce samotná byla extrémně fyzicky náročná. Domů jsem chodil špinavý, utahaný a psychicky na dně. Věděl jsem, že takhle to dál nejde.

A tak ses zapsal do naší Front-end Developer Akademie. Co tě k tomu vedlo?

Jako malý jsem strávil u počítače moře času. Hrál jsem hry, instaloval programy, co byly k dispozici zdarma… A tak mě napadlo, že se k tomu vrátím. Kámoš mi doporučil front-end, protože je jednoduchý k naučení a dobře placený. Začal jsem studium HTML, CSS, hrál si s tvorbou webovek.

Z jakých zdrojů jsi čerpal?

Všude možně na internetu. A pak jsem narazil na videa od Davida Šetka, který shodou okolností dělá lektora v ENGETU. Chtěl jsem to pozvednout na vyšší úroveň, a tak jsem se zapsal na kurz Front-End Developer Akademie. Srovnával jsem i jiné školy, ale styl Davida mi seděl. A recenze i příběhy od absolventů kurzů mi dodaly jistotu. Doufal jsem, že se rekvalifikuju a do půl roku seženu práci v IT.

Jak kurz a studium zpětně hodnotíš?

Za mě to byla nejlepší investice, kterou jsem kdy udělal. 🙂 Bez legrace. Kromě TOP učitelů jsme dostali i perfektně zpracované materiály. Jde vidět, že lektorům na studentech fakt záleží, což považuju za obrovské plus ENGETA. David tehdy z vlastní iniciativy uspořádal dobrovolné setkání v Plzni, kde nám ukázal zkratky pro rychlejší psaní kódu a byl fakt neuvěřitelně ochotný. 

V říjnu dostudoval Front-End Developer Akademii a v prosinci odstartoval kariéru v IT.

V říjnu dostudoval Front-End Developer Akademii a v prosinci odstartoval kariéru v IT.

Byla pro tebe Akademie náročná?

Bylo to poměrně intenzivní – 3hodinová online přednáška, týden na to cvičení a úkoly a šup na novou látku. A to nepočítám samostudium. Skoro vždy jsem si po online lekci ještě hledal další materiály na YouTube a trénoval, abych šel opravdu do hloubky, a jen tak si hrál.

Celé to bylo umocněné tím, že jsme se během kurzu stěhovali (vrátili jsme se z Německa zpět do Čech, ale vydrželi jsme tu přesně měsíc 😀). Takže odevzdávání projektů tehdy byla celkem divočina. Nicméně kdybych byl mladší a neměl rodinu, je to snazší.
Studium nebylo náročné ve smyslu obtížnosti, spíš tomu člověk musí věnovat dostatek času. Žádné zkratky tady neexistují – až na Chat GPT, který jsem využíval poměrně často. 🤓

Super! Plynule jsi pak navázal Reactem, je to tak?

Ano. Postupně jsem při studiu front-endu získával sebevědomí. Můžu říct, že JavaScript už chápu, přestože je to pořád složitý. Dalo mi to ale slušný základ, na kterém jsem mohl dál stavět. React je z mého pohledu oblíbená knihovna, která má vypsaných spoustu pracovních nabídek, ve kterých lítají vysoký cifry.

Po Front-end Akademii se Lukáš ponořil do studia Reactu – javascriptové knihovny.

Po Front-end Developer Akademii se Lukáš ponořil do studia Reactu – javascriptové knihovny.

Co se dělo po dokončení obou kurzů? Začal jsi posílat CV?

Šel jsem na to trochu jinak. Když jsme se vrátili do Německa, navštívil jsem pracovní veletrh, abych zjistil, jaké jsou tu možnosti. Trochu jsem se bál – přece jenom jsem nevystudoval žádnou prestižní výšku zaměřenou na IT a i po několika letech aktivního používání němčiny jsem cítil handicap v podobě jazykové bariéry. 

K mému velkému zklamání jsem domů odjížděl s informací, že v Německu frčí hlavně Java a C++ (z mého pohledu dva těžké jazyky), zatímco front-end outsourcují převážně z Řecka a Portugalska a dalších zemí. 

Padla mi tam ale do oka jedna firma. Zaujala mě svým vystupováním i zaměřením na vývoj a testing pro automobilový průmysl. Vyměnili jsme si kontakty a pak bylo ticho po pěšině.

Jak to dopadlo? 

Za necelý měsíc mi volali, že shánějí někoho na testing. Byl jsem ochotný zkusit cokoliv, hlavně, že se zbavím fyzicky náročné práce a skočím do IT. 

Absolvoval jsem hodinový pohovor. Samozřejmě v němčině. Byl jsem tak nervózní, že jsem se předem posilnil skleničkou vína, abych mluvil přirozeněji. 😅 Vtipné bylo, že pohovor vedl Chorvat, který má ženu Češku. 

Myslím, že největší dojem na něj udělalo, když jsem řekl, že do práce budu dojíždět – abych poznal tým, naučil se od kolegů co nejvíc a vychytal postupy v praxi. Dělá desítky pohovorů denně a tohle mu prý ještě nikdo neřekl. I já sám vnímám, že generace a doba se změnila, všichni chtějí zůstávat doma. 

Druhé kolo pak proběhlo přímo u nich ve firmě, kde mi ukázali, co budu dělat a rovnou jsem se seznámil s kolegy. A ono to vyšlo, plácli jsme si! 

Takže ze studia front-endu jsi skončil u testingu na základě jediného poslaného životopisu. Prověřovali si tvoje znalosti?

Ano, je to tak. Pořád tomu nemůžu uvěřit! 🙏 Svědčí to o tom, že když jsou studenti v kurzu průbojný a komunikativní, ENGETO je neuvěřitelně posune a otevře jim obrovské možnosti. Myslím, že jsem na veletrhu udělal dobrý první dojem, pouhý kus papíru (životopisu) to často nedokáže.

Žádné testy jsem neabsolvoval. Pohovor byl založený čistě na tom, že zjišťovali moji motivaci. Bylo potřeba ukázat charisma a nadšení do práce, což se mi podařilo. Všechno ostatní se dá naučit. Navíc studium a praxe jsou dvě odlišné věci. Každá firma si to dělá po svém, má osvědčené postupy, programy apod.

Lukáš Knap

Lukáš aktuálně pracuje jako Tester ve společnosti Allgeier Engineering GmbH.

Mohl bys popsat, co je tvojí náplní práce? A s jakými technologiemi pracuješ?

Naše firma se zabývá vývojem a testováním digitálních a telematických (GSP) modulů pro BMW, Mini Cooper a Rolls-Royce. Hned po nástupu jsem absolvoval nalejvárnu v podobě kurzů od BMW, abych získal přístup do dalších systémů.

Aktuálně se věnuju hlavně manuálnímu testování, ale mám možnost se dostat k další analýze. Pracuju v sekci pro CarPlay – testuju konektivitu připojení pro Apple zařízení do těchto vozů. To v praxi znamená, že přímo od BMW dostanu soubor testovacích otázek a následně zkouším, jak jednotka reaguje. Cílem je, aby vše fungovalo na 110 %. Zjišťuju, jestli nemá výpadky, nečerná obrazovka apod. Součástí mojí práce jsou i pravidelné schůzky s BMW, kde komunikujeme výhradně v angličtině. Takže jsem musel oprášit i angličtinu. 😀

Pracuju v softwaru Jira v kombinaci s Alm Octane. Z dalších jazyků jsou u nás ve firmě populární Python plus framework Django, Java, Angular, Vue nebo C++.

To zní jako dreamjob pro všechny nadšence aut a moderních technologií! Považuješ se za jednoho z nich? A řídíš bavorák? 😀

Musím říct, že je to neskutečně zajímavá práce. Nikdy mě nezajímal motor, ale auta mě baví z pohledu digitálního světa. Výrobky Applu používám už roky a ano – řídím bavorák – takže je mi to dost blízké. Z první ruky se dostanu k nejnovějším projektům a modelům aut.

Zrovna teď makáme na testech pro model auta, které mění barvy pomocí appky v mobilu a na silnicích se objeví už příští rok. Je fakt úlet, jak jdou technologie kupředu! A je skvělý být toho součástí. Konečně mám pocit, že jsem objevil, co jsem chtěl celý život dělat. 

Jediné trochu náročnější je dojíždění. Denně cestou do Mnichova strávím 2 hodiny v autě. Časem to ale nebude tak horké – budu moct částečně čerpat home office a taky začnu věci testovat přímo v testovacím autě od BMW. Budu s ním moct jezdit i po  Evropě, ale nejdřív si musím dodělat speciální řidičák na okruhu v Salzburgu, kde se testuje třeba i jízda ve smyku. Vůbec jsem netušil, že něco takového existuje! 

To zní fakt úžasně! Do nové práce jsi nastoupil před 2 měsíci. Jak ji zatím hodnotíš?

Každý den se tu učím nové věci, neuvěřitelně se posouvám v němčině i angličtině a rozšiřuji si obzory. Ve firmě je velmi dobrá atmosféra a všichni jsou vstřícní a nápomocní. Během půlroční náročné zkušebky teď sice domů jezdím později, ale jsem plný energie. Nechodím do práce jen z povinnosti, najednou mi dává smysl. 

Navíc si myslím, že kdybychom se opět zbláznili a za 2–3 roky se chtěli vrátit do Čech, neměl bych problém se uplatnit třeba ve Škodovce.

Co bys vzkázal budoucím IT talentům?

V dnešní době je úplně jedno, co má člověk vystudovaný. Když uděláte školu, neznamená, že vás to bude bavit. Mnohem důležitější je chuť to změnit. Za posledního půl roku jsem se naučil víc jak za 3 roky na výšce.

Prací stráví strávíme třetinu života, tak proč si to neudělat hezký? Využijte toho, že IT je takový svět ve světě a všem, kteří chtějí, otevírá neomezené možnosti. Je to obor jako každý jiný, začátky jsou náročné, ale to platí všude. A vy do něj můžete skočit taky, stačí udělat první krok! 🙂

———–

Líbil se ti Lukášův příběh?

Přihlas se do naší Testing Akademie! Získáš v ní ucelený přehled o manuálním i automatizovaném testování a připravíme tě na roli juniorního QA testera. Jakmile dokončíš kurz (nyní levnější o 82 % díky dotaci Jsem v kurzu), tvoje kariéra v IT může nabrat zajímavé otáčky! 😉

A pokud by tě zajímala jakákoliv jiná oblast, mrkni na přehled všech našich kurzů

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů