Kurzy Termíny

Co je to Proměnná (Variable)?

Proměnná (Variable) je základním konceptem v programování a v Pythonu je klíčovým prvkem. Představ si proměnnou jako označení pro místo v paměti počítače, kde můžeš uchovávat hodnoty. Je to jakási krabička, do které můžeš dávat různé věci a kdykoliv je vytáhnout a použít.

V Pythonu vytváříme proměnné pomocí přiřazení. To znamená, že určíme název proměnné a přiřadíme jí hodnotu. Název proměnné může být téměř cokoliv, ale je dobré si vybrat výstižný a popisný název, který napoví, co proměnná uchovává. Představ si, že si vytváříš štítek pro krabici, abys věděl/a, co v ní máš.

Například – pokud chceš vytvořit proměnnou pro uchování tvého jména, můžeš napsat:

jmeno = „Adam“

Tady jsme vytvořili proměnnou s názvem jmeno a přiřadili jsme jí hodnotu „Adam“. Tečka je symbolem pro přiřazení hodnoty do proměnné.

Proměnná může uchovávat různé typy hodnot, jako jsou čísla, řetězce (text) nebo logické hodnoty. Python je dynamicky typovaný jazyk, což znamená, že nemusíš explicitně specifikovat typ proměnné při jejím vytváření. Python automaticky pozná, jaký typ hodnoty do proměnné vložíš.

Proměnné jsou užitečné, protože ti umožňují uchovávat a manipulovat s hodnotami. Můžeš je použít k ukládání vstupů od uživatele, výsledků výpočtů, mezivýsledků a mnoho dalšího.

Chceš se o proměnných dozvědět víc? 🙂 Rádi tě uvidíme na naší Python Akademii!


Tereza Hurtová

Terka patří do marketingového týmu ENGETA, a tak se s ní „setkáš“ opravdu často – na sociálních sítích, v e-mailech, na webu, webinářích... Je to ta hybná síla za velkou částí našich aktivit.

Cesta k novým znalostem začíná tady

Objev celou nabídku ENGETO kurzů Přehled kurzů