Kurzy Termíny

„Znalosti z Akademie využívám jako dobrovolník při tvorbě webů pro neziskové organizace, i když jsem zpět ve školství.“

Přečti si Zuzčin příběh o tom, jak jí znalost HTML a CSS pomohla dostat se ke tvorbě webů.

Před kurzem:

učitelka angličtiny na ZŠ

Absolvovala: Aktuálně:

rok na pozici UX specialistka v Mibcon a.s., nyní zpět ve školství + tvorba webů na dobrovolné bázi

Od učení angličtiny k tvorbě webů

Ráda o sobě říkám, že z profesního hlediska jsem tak trochu chameleon. Vystudovala jsem sociologii, ale protože jsem měla dlouholeté zkušenosti s doučováním a prací s dětmi, nakonec jsem svou první full-time práci sehnala v oboru pedagogiky. Nějakou dobu mě to naplňovalo, ale zhruba po roce jsem zjistila, že je to pro mě hodně vyčerpávající, asi i díky velikosti mé tehdejší školy (doslova tisíc žáků 😃) a výrazně dynamické povaze zaměstnání.

Ke konci roku 2021 jsem tedy začala vážně uvažovat, že se profesně posunu někam jinam. S manželem (programátorem) jsme začali vymýšlet, co by mi mohlo jít a bavit mě. Pak jsem si vzpomněla, že jsem v pubertě hodně času trávila ve Photoshopu tvorbou designů na „blogísky“ –⁠ mileniálové si vzpomenou, o co šlo, ostatní si vygooglí nebo přečtou zde. 😀 V mládí jsem uvažovala, že bych se tím živila, jenže všichni okolo mi tehdy tvrdili, jak je těžké se takto uměleckým oborem uživit. Manžel mi však poradil, že když se k té grafice naučím trochu kódit, budu najednou mnohem lépe zaměstnatelná.

Hledala jsem kurz, který zvládnu i při práci

Začali jsme tedy hledat kurz, který bych byla schopná dělat i při plném úvazku. Stále jsem totiž pracovala ve škole a chtěla dokončit školní rok. Když jsem našla ENGETO Webovou Akademii (dnes Front-end Developer Akademii), která měla probíhat jednou týdně online a během 12 týdnů mi dát základy tvorby webu, byla to jasná volba!

S kurzem jsem byla velmi spokojená. Bylo sice někdy náročné udržet pozornost tři hodiny každé pondělí večer, ale lektoři vždy prokládali výklad praktickými cvičeními a ukázkami. Bylo vidět, že to nejsou jen teoretici, ale že vědí velmi dobře, jak to funguje v praxi. Ukázali nám, že cílem není vše napsat perfektně na první dobrou. Občas i jim samotným něco nefungovalo tak, jak plánovali, ale díky tomu jsme se naučili, že kodér tráví hodně času opravováním chyb a přepisováním vlastního kódu, a že narozdíl od testů ve škole je tohle úplně v pohodě. Také nám zdůrazňovali, že si nemusíme všechno pamatovat, ale musíme si ty informace umět vyhledat – Google a StackOverflow jsou největší kámoši. 🙂

Velmi přínosné pro mě byly dobrovolné úkoly, které jsme na každý týden dostávali a které mi zabraly v průměru 2–4 hodinky. Také jsme během kurzu měli dva větší projekty, na kterých jsem strávila o dost víc než čtyři hodinky, ale které mi strašně moc daly a pomohly. Lektoři nám také poslali na oba projekty důkladnou zpětnu vazbu ve formě videa, kde podrobně rozebrali, co jsme udělali dobře a co naopak šlo udělat lépe.

Po kurzu jsem začala rozesílat životopisy

Kurz jsem úspěšně dokončila v květnu a poté si zavolala s engetí kariérní poradkyní, abych věděla, jak nejlépe postupovat dál. Na základě její rady jsem si sehnala melouch v podobě vytvoření webovky pro jednu začínající podnikatelku. Web byl ve WordPressu, takže jsem sice nepsala kód přímo, ale znalosti z kurzu mi ohromně pomohly – jinak bych se v těch paddingách a marginech vůbec nevyznala. 😀 Web jsem dokončila v závěru června (paní podnikatelka byla velmi spokojená) a začala rozesílat životopisy.

Sehnání práce zabralo trochu námahy, jelikož jsem opravdu uměla pouze základy a neměla skoro žádnou praxi. V srpnu jsem však získala místo na pozici UX specialista ve firmě Mibconu a strávila tam velmi přínosný rok, kdy jsem se toho spoustu naučila o webdesignu, o sobě i o tom, jak funguje pracovní život mimo školství. Navrhovala jsem grafiku ve Figmě, opravovala drobné chyby v kódu, tvořila ikonky v Illustratoru, psala dokumentaci pro design systém a dokonce natočila jedno propagační video, které bylo vedením velmi oceněné.

Bohatství, které mi inflace nevezme

Ve finále jsem se vrátila k pedagogice a našla svoje místo v malé škole za Prahou, kde jsem velmi spokojená. Znalosti z Webové Akademie (dnes Front-end Developer Akademie) ale využívám stále – vytvářím jednoduché weby pomocí Elementoru jako dobrovolník pro neziskové organizace.

Díky ENGETO kurzu jsem si mohla zkusit i ten rok v úplně jiném prostředí, než kde jsem se do té doby pohybovala, a můžu tak svým studentům lépe pomoci se připravit na jejich budoucí zaměstnání. A taky si umím představit, že se k práci grafika vrátím během mateřské, na nějaký částečný úvazek. Dovednost tvorby webu je vlastně takové bohatství, které mi žádná inflace nevezme. 🙂

Přestože jsem se sama nakonec rozhodla pro jiné odvětví, chci všechny váhavé povzbudit: IT obor má kromě spousty benefitů i tu výhodu, že se to může naučit fakt každý, když chce. Taky se to dá velmi dobře skloubit s rodinou, protože můžete pracovat v podstatě kdykoliv a kdekoliv – flexibilní nebo částečné úvazky a home office jsou naprostou samozřejmostí. Takže určitě jděte do toho! 🙂

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů