„ENGETO kurzy mi pomohly rozpustit obavy, že se na IT nehodím. Neztrácel jsem navíc čas rozhodováním, co a jak se naučit. Dostal jsem komplexní základ a první pozice mě čekala hned po dokončení kurzu.”
Student magistra v ekonomice a managementu, Akademie Sting
Absolvoval: Aktuálně:Datový Analytik v Deutsche Telekom
Adam přijel do Brna za studiem ekonomiky a managementu. I když ho ekonomika bavila, při stážích na magisterském studiu si začal uvědomovat, že to není přesně to, čím by se jednou chtěl živit. „Lákalo mě IT a věděl jsem, že je to obor se spoustou možností uplatnění. Vždycky jsem si ale říkal, že k tomu musí mít člověk vlohy, mít talent a směřovat k IT už od střední. A tak jsem to bral jako takovou pro mě nedostupnou věc, protože bych to už nedohnal.”
Naštěstí Adam začal pátrat po tom, jestli přece jen nějaká možnost není. „Narazil jsem na lidi, kteří taky začali později a tak jsem si našel nějaké online kurzy programování a začal to zkoušet. Přišlo mi ale, že ztrácím spoustu času špatným rozhodnutím, co se učit, kde, jakým tempem, aby to bylo udržitelné a dokončil jsem to.”
Adama potkalo to stejné, co spoustu samouků. Začal s kurzem, který pro něj nebyl vhodný a v půlce toho nechal, aby začal s nějakým jiným. A tak mu utíkal nejen čas, ale i peníze. „Vůbec jsem netušil, jestli jdu dobrým směrem. Nevěděl jsem, jaký z kurzů bude výstup a jestli to bude na práci v IT stačit. No a pak jsem narazil na recenze kurzů od ENGETA.“
Nejdříve se Adam přihlásil do Linux Akademie, dvanáctitýdenního prezenčního kurzu, pak pokračoval s Python Akademií. „I když jsem docházel jen jednou týdně na tři hodiny, bylo to pro mě mnohem více motivující než studovat sám doma. Samozřejmě jsem musel dělat úkoly a cvičení i sám přes týden, ale vždycky jsem se na středu večer těšil. Chodil jsem připravený a nemohl jsem si to prostě jen „nezapnout“, když jsem na to neměl náladu.“
Adam v průběhu Akademie využil kariérní konzultace a pomoci s hledáním zaměstnání. „V průběhu Akademie jsme měli neustále k dispozici feedback od lektora Filipa. Ten mi vždycky řekl, jak na tom jsem a co bych měl zlepšit. Přišlo mi to komplexní a dobře promyšlené. Byli kolem mě lidi na podobném levelu, takže jsme se vzájemně motivovali a pomáhali si. Ke konci studia mi kluci pomohli upravit životopis a postrčili mě k prvnímu pohovoru, na který mě doporučili. A ono to vyšlo. Teď pracuji už přes rok a půl v Deutsche Telekom jako datový analytik a moje práce mě moc baví.“
Adama baví řešit problémy a neustále zlepšovat věci kolem sebe. A teď jako Data analytik zlepšuje procesy, zpracování a vizualizaci dat. „Vyhovuje mi, že nesedím celý den za počítačem ale je to i o komunikaci. Je to různorodá a komplexní práce.“
A co tedy přesně Adam dělá? „Jako datový analytik se starám o to, aby firma měla k dispozici správná data a mohla s nimi efektivně pracovat. Používám i soft skills a to, co jsem se naučil za studia managementu a ekonomiky. Využívám SQL funkce, komunikuji s interními klienty, kteří vyžadují určitá data a informace. Je to zajímavé, protože napřed musím pochopit požadavek, vykomunikovat, co je možné a co není možné udělat a jak to udělat. Pak přichází na řadu technické řešení a vizualizace dat, kterou následně odprezentuji. Přicházím s kreativními řešeními, takže člověk musí být i trochu inovativní. Práce s daty je jako práce se zlatem. Data mají vysokou hodnotu a dokážou byznysu velmi pomoct. A proto je datová analýza důležitou a perspektivní prací. Dokážete díky nim zlepšit procesy a snížit náklady.“
Adam svoji cestu v IT touto pozicí rozhodně nekončí. Za pár let bych se chtěl vypracovat na pozici Data Scientist, na které už člověk potřebuje umět pokročilejší Python, Machine Learning a SQL.
„Ostatním bych rád vzkázal, aby se nebáli do toho jít a zkusit to. Nikdy nevíte, kde budete za rok!“