Linux a Python jsou skvělý základ pro kariéru programátora
Martin si řekl, že se naučí programovat. A pustil se do toho opravdu po hlavě. Před několika lety ještě zpracovával faktury v jedné britské firmě, teď už roky dělá Backend programátora pro Seznam. K tomu mu stačily dva kurzy, které se perfektně doplňují. Tím jeho cesta ale nekončí, má v plánu se neustále vzdělávat, aby byl vždycky o krok napřed.
Zpracování faktur v Edwards
Absolvoval: Aktuálně:Backend programátor v Seznam.cz
Víme, že jsi vždycky nebyl v IT. Jak tvoje kariéra programátora začala?
Začnu od konce. Od února 2019 pracuju v Seznamu jako programátor. Předtím jsem byl skoro pět let v britské firmě Edwards. Dva roky jsem zpracovával faktury, a protože jsem se neustále snažil zlepšovat interní procesy, tak jsem se pak dostal k reportingu a analýze dat. To mě donutilo se pořádně naučit Excel. A protože mě to bavilo a chtěl jsem umět víc, začal jsem se učit programovací jazyk Visual Basic for Applications. Sám jsem se taky pustil do SQL, abych mohl s daty líp pracovat. Musím ještě dodat, že jsem vystudoval ekonomku. *smích*
A kdy ses rozhodl, že se naučíš programovat?
V práci jsem začal automatizovat procesy a zjistil jsem, že musím umět programovat. Tak jsem se do toho pustil. Nebyl jsem na to naštěstí úplně sám, měl jsem skvělého a zkušeného kolegu, který mi v začátcích ohromně pomohl. Když jsem v Edwards začal být zodpovědný za zlepšování procesů, tak mi dělal mentora – a byl to právě on, od koho jsem se toho spoustu naučil a kdo mě posunul k programování. Taky mi ukázal, jak efektivně pracovat s daty. Teď momentálně ho můžete najít i v ENGETU, kde spolupracuje na Datové Akademii.
Takže ses naučil základy a chtěl jsi vědět víc? Jak ses dostal k ENGETU?
Přemýšleli jsme s tím kolegou, co dál. A on pak narazil na partu lidí v Brně, která díky kurzům programování pomáhá lidem začít pracovat v IT. Věděli jsme, že jim to dobře funguje, a tak jsme se přihlásili na Linux Akademii. Přišlo mi to jako dobrý začátek v IT. Už tehdy jsem Linux používal, ale nikdy jsem se mu nepodíval pod kapotu. Hned nato jsem zvládnul Python Akademii – a asi za půl roku jsem se ještě přihlásil na kurz objektově-orientovaného programování.
Python pro mě byl hlavní motivace, abych se do toho všeho pustil. Věděl jsem, že se používá pro datovou analýzu, proto jsem se na tento kurz programování přihlásil ještě na bývalé pozici. A rozumět Linuxu pro mě byla nutnost, dalo mi to vhled do celé infrastruktury a vývojového prostředí.
Tomu se říká programátorský vývoj. Co se ti na kurzech líbilo?
Nejlepší bylo, že se nám všem lektoři pořádně věnovali. Ten osobní kontakt v nás podněcoval chuť se učit a odstraňoval překážky v našich hlavách. Člověk se nebál, jestli kurzem projde, jestli na to vůbec má. Jako žáci jsme všichni byli v podobné situaci. Neměli jsme žádné zkušenosti z IT a chtěli jsme se to naučit. Na kurzu se nám vytvořila boží skupina a skvělá atmosféra, což bylo samo o sobě motivující pro každého z nás. Taky jste mi dali skvělé základy – bez těch bych se nikam nepohnul. Člověk se může učit sám, ale opravdu není vůbec jednoduché se do toho dostat.
Jak tě všechny ty nové vědomosti pracovně posunuly?
Po absolvování vašich kurzů programování jsem pokračoval s analýzou dat v mojí tehdejší práci. Postupem času jsem dělal víc a víc osobních projektů, třeba webové stránky, aplikace nebo různé hry. Vytvářel jsem konkrétní věci, které se dají rychle použít v praxi. To mě strašně bavilo! Právě proto jsem se časem rozhodl, že budu programátorem. Pak jsem se dostal na pohovor do Seznamu – a vyšlo to. Momentálně tam pracuju jako Backend Developer v divizi reklamních systémů. Vyvíjím komponenty pro bezpečný kontakt uživatelů s databází – jednoduše řečeno, mám na starost tu část mezi webem, klientem a databází.
Řekni nám víc o projektech, které jsi dělal ve volném čase.
Vytvořil jsem třeba aplikaci, kterou jsem používal i v mojí bývalé práci. Potřeboval jsem způsob, jakým by se asi 300 lidí mohlo přihlašovat na školení Excelu. Nechtěl jsem ale používat sdílený Excel ani e-maily. Místo toho jsem si napsal jednoduchou webovou appku, která vypisovala termíny školení v kalendáři. Uživatelé si je mohli rozkliknout, přečíst si podrobnější informace o každém školení – a taky se na ně přihlásit.
A na jakých projektech děláš v práci?
Nejvíc spolupracuju s produktovým oddělením. Od nich přichází požadavky, taky dělají prostředníka mezi programátory a zákazníky. Moje práce je dost různorodá – sami si zajišťujeme testování a někdy i spolupracujeme na přípravě zadání, aby byl výsledný produkt co nejlepší. Když dostaneme nějaký úkol, tak ho musíme analyticky rozsekat na takové části, se kterými jsme schopni pracovat, a které se dají převést do kódu. Co se týká infrastruktury, jsme dost napřed a máme taky výborné automatizované testy. Jako programátoři se můžeme podílet na tvorbě infrastruktury i na provozování komponent. Díky tomu jsme na projektu od návrhu řešení, až po testování a automatizaci celého procesu. Je to zábavná a pestrá práce.
Co další vzdělávání, učíš se stále něčemu novému?
Jasně, učím se hlavně z online kurzů. Pokud si programátor chce udržet přehled, tak se musí pořád vzdělávat. Nemůžeš jen hodit nohy na stůl… To je důvod, proč to člověka musí opravdu bavit, jinak se prostě nedonutíš furt se učit. Dělat to pro peníze je sice silná motivace, ale je neudržitelná. Ta správná, dlouhodobá motivace, vychází pouze z člověka samotného.
Chceš si taky najít práci v IT, ale nevíš, kde začít? Přihlas se do naší Linux Akademie – získáš skvělý základ, který pak snadno rozšíříš o další znalosti a dovednosti v Python Akademii. Zkombinuj tyto dva kurzy a kariéra v IT na sebe nenechá dlouho čekat. 😉
A pokud by tě zajímala spíš analýza dat, mrkni na Datovou Akademii – na ní se potkáš i s Martinem.