+420 770 639 863 (pracovni dny, 9-17 hod.) info@engeto.com

Python seriál #2: Proč se vyplatí umět Python

Herní vývojář a datový analytik. Dva ajťáci, pomyslí si laik. Ehm… Nejen člověk z branže tuší, že tyto dvě osoby v jedné škatulce je jako míchání jablek s hruškami. Oba se věnují něčemu totálně odlišnému. Oba mají jiný IT background a každý je machr na něco jiného.
Takhle je to v IT se vším. Neexistuje univerzální kategorie ajťák. Naopak. V IT se můžeš věnovat desítkám unikátních činností, ke kterým potřebuješ nejrůznější znalosti, ať jde o myšlení, soft skills nebo programovací jazyky.

S Pythonem se dá dělat spousta věcí a v některých oblastech je skutečně volbou číslo jedna. V minulém díle našeho seriálu jsme psali o tom, proč je Python vhodný pro začátečníky. Nyní ti řekneme o Pythonu víc. Než si ale přečteš vyčerpávající seznam ve stylu “Kde je Python nejlepší”, zamysleme se, jaké typy programů ajťáci vytvářejí.

 

Existují (hodně zjednodušeně) 3 druhy aplikací:

 

1. Webové aplikace – přes webové rozhraní ovládáš nějakou aplikaci, například Google Documents. Jde o programy, které běží na webovém prohlížeči.
2. Mobilní aplikace – uživatelé si aplikace stahují do mobilů (Instagram, Spotify).
3. Desktopové aplikace – staré dobré programy, které každodenně spouští na počítačích miliony uživatelů aniž by k tomu potřebovali internetové připojení.

Co mají všechny tyto aplikace společného? Všechny se dají vytvořit v Pythonu.

Tihle velikáni používají Python. Možná vědí proč.

Vývojáři milují Python a vědí proč

 

Na vývoj webových aplikací, tedy toho, co běží na serveru, je Python skutečný machr. Proč? Nejenom, že přijímá požadavky z počítačů klientů, stará se o jejich zpracování, vyhledává informace v databázích, Python také odesílá odpovědi. A to vše v řádu mikrosekund.

Zní to příliš abstraktně? Představ si, že do vyhledávací lišty v prohlížeči napíšeš url webu, na který se chceš podívat. Stiskneš enter a v další sekundě už scrolluješ na své vybrané adrese. Veškeré procesy – rozhodováníjakou akci spustit, posuzování požadavku a pokyn serveru, které informace zobrazit uživateli – během té chvilky má na svědomí spolupráce web serveru a Pythonu. Jistě, tyto úkony by zvládly i jiné programovací jazyky, ale málokterý je tak efektivní jako Python.

Co mají společného Pinterest, YouTube, Bitbucket a Instagram? Všechny jsou napsané v Pythonu. Jistě k vývoji webů potřebuješ i další technologie. Například vizuální podobu stránek a to, jak s uživatelem interagují, má na starosti JavaScript a CSS. Ale bez Pythonu bys spoustu webů ani nerozjel.

Pokud tě zajímá vývoj webů, podívej se na náš Python Online Degree. Naučíme tě, jak se aplikace vyvíjí – od prvního návrhu až po konečný deployment.

Python učíme od samého začátku ENGETO Academy. Pro jeho milovníky jsme uspořádali i hackathon.

Python jde s dobou. A ty?

Machine learning, analýza dat, automatizované testování, robotizace. Moderní technologie posledních let, které mění celá odvětví. Pojmy, které se točí kolem průmyslu 4.0 a do různé míry pracují s Pythonem.

Analýza dat

Představ si, že pracuješ jako personalista ve firmě s tisícovkou pracovníků. Ze zákona musíš evidovat pracovní dobu svých zaměstnanců. Ruční kontrola docházkových knih ti dříve zabírala několik dnů. Šikovný Python specialista data zpracuje za jedno odpoledne.

Nejdřív si určí kritéria, podle kterých bude hledat data. Poté je porovná s předepsanými normami. A personalista pak ví, kolik přesčasů, nočních směn a pohotovostí měl v posledním kvartále Franta Vopička a jestli to bylo v souladu se zákonem.

Analýza dat je synonymum pro nižší náklady a efektivnější řízení institucí. Big data analysis se proto už dnes používá v mnoha firmách, od vládních úřadů přes dopravu až po zdravotnictví. V budoucnu bude tento trend sílit a programátorů v Pythonu bude potřeba ještě víc než dnes.

Deep learning a s ní související umělá intelingence už dávno není jen ve sci-fi filmech.

Machine learning

Machine learning umožňuje strojům učit se ze svých zkušeností. Jak to funguje?

Robot, který je naprogramovaný pomocí machine learningu, při prvním pokusu o zdolání překážky většinou spadne. Ale zapamatuje si, co pád způsobilo. Napodruhé se pokusí překážku zdolat jinou cestou.

Machine learning není jen abstraktní věda o robotechHlasový asistent v iPhonech Siri reaguje podobně jako lidská bytost. Při tagování obličejů na fotkách ti Facebook napovídá jména přátel a častokrát se trefí. Navigace v Google Maps vypočítává čas dojezdu do cíle s ohledem na dopravní zácpy. To všechno s pomocí technologie machine learning.

Podobné programy nezvládneš vytvořit bez dokonalé znalosti statistiky nebo teorie pravděpodobnosti.  Ale základ je Python. Využívá ho 57 % machine learning specialistů, což jej řadí na první příčku programovacích jazyků pro machine learning.

Díky Pythonu testeři netráví u jedné aplikace několik dní.

Automatizované testování

Softwaroví testeři dříve funkčnost svých aplikací ověřovali ručně. U aplikací, které přijímají data a dávají výstupy (což je vlastně téměř každá), může nastat tisíce různých situací. A testeři museli každý scénář ověřit. Jeden po jednom. Také vám to připomíná dobu kamennou?

Dnes jsme už naštěstí mnohem dál. Stačí napsat testovací aplikaci v Pythonu, která všechny možné scénáře prověří a vyhledá bugy místo vás. Testeři se často podílí na návrhu aplikací a jejich práce nekončí rozhodně releasem appky. Proto jsou testeři tak cenění.

Python má spoustu knihoven, které velmi usnadňují práci s testy, například pytest nebo unittest. Díky tomu je pro testování jako dělaný.  

 

Počítačové hry a mobilní aplikace? S Pythonem ne

Nechceme ti tu mazat med kolem huby. Python není mistr světa omeleta. Na počítačové hry, naprogramování výrobní linky v továrně nebo mobilní aplikace se hodí jiné jazyky.

To ale neznamená, že tyto programy v Pythonu nevytvoříš. Naopak. Python je opravdu flexibilní, můžeme s ním vytvořit prakticky cokoliv a navíc se ho naučíš mnohem dříve než jiné jazyky. Zkrátka je to výborný nástroj, které by neměl chybět v tvém portfoliu. Ať už jsi začínající ajťák, nebo ostřílený IT specialista.

Jestli stále nevíš, zda je pro tebe Python vhodný, přečti si předchozí díl našeho seriálu.

Martin Čupeľa

Martin Čupeľa

Má cesta do IT byla hodně klikatá. Nemám vystudovanou informatiku, ale psychologii. Po vysoké jsem hodně tápal a pracoval jako HR pracovník. To byl druhý velký fail. 


Chtěl jsem to změnit. Proto jsem se naučil programovat. Teď pracuju v ENGETO Academy a vyvíjím Python kurzy. Konečně job, který mi dává smysl. 

Související příspěvky

2200 útoků za den. Vítej ve světě plném hackerů

2200 útoků za den. Vítej ve světě plném hackerůNež dočteš tento článek, dojde k 3 - 4 kybernetickým útokům. Pořád si myslíš, že IT security se tě netýká a tvá data jsou v bezpečí?Pokud je pro tebe IT security španělská vesnice, jsi tu správně. Ve zkratce si přečteš o...

číst více

Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát

  Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát     Linux. Když s ním začínáš pracovat, některé příkazy jdou jako po másle. Ale u jiných strávíš věčnost a stejně je nezvládáš. No more. V tomto blogu najdeš detailní vysvětlení čtyř problémových příkazů z Linuxu....

číst více

Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT?

Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT? Skvělé vzdělání, různorodé pracovní zkušenosti, výborná doporučení. To jsou položky, které se skvěle vyjímají v každém životopise a potěší nejednoho personalistu na výběrovém řízení. Existuje spousta možností,...

číst více

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Přidej se k 300+ odběratelům

Přidej se k 300+ odběratelům

Naše blogy, tvůj mailbox.

Souhlasím se zpracovnáním osobních údajů v souladu s GDPR

Vítej v našem mailing listu :)

Chci být nahradník na Python Hackathon vol. 4

Pokud někdo vypadne, lístek je tvůj.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR

Děkujeme, ozveme se :)