+420 770 639 863 (pracovni dny, 9-17 hod.) info@engeto.com

Python seriál #1: Jak začít s programováním

Jak mám začít s programováním?

Jaký má být první krok?

Který programovací jazyk si vybrat?

Když člověk přemýšlí o kariéře ajťáka, podobným otázkám se nevyhne. Ani u mě to nebylo jinak. Nemám diplom z technické výšky ani kamaráda z branže, který by můj start v IT usnadnil. Stroje mě nefascinovaly a nezajímalo mě, jak fungují.

Proč jsem začal programovat? Je to prosté. Chtěl jsem si zjednodušit práci, která spočívala v opakování rutinních kroků za obrazovkou počítače. Byl jsem na začátku své kariéry, ale jedno jsem věděl naprosto přesně. Když budu takto pokračovat ještě několik let, nic nového se nenaučím, práce mě semele a já se zblázním.

Aby toho nebylo málo, začal jsem pracovat s pořádným rancem dat. Kdybych je měl zpracovávat ručně, musel bych v kanceláři přespávat nebo se do ní přestěhovat. Bylo toho nad hlavu. Nejlepší možnost? Automatizace.

V mém okolí nebyl nikdo, kdo by měl tušení, jak se automatizuje. A tak jsem se do toho pustil sám. Začal jsem s programováním ve Visual Basic for Applications (VBA), jazyce, ve kterém se píší makra v programech Microsoft Office, v mém případě Excel. Nyní vyvíjím Python kurzy a jsem lektorem ENGETO Academy.

 

Programování v ideálním případě (vy)řeší problém(y)

Netoužil jsem po kariéře, nadprůměrném platu nebo benefitech. Naučil jsem se programovat, abych si usnadnil tehdejší práci a ušetřil čas. To byla má cesta do IT.

Měl jsem problém: rutinní a nezáživný job. Problém se stupňoval: přidali mi kupu práce s daty.  Našel jsem řešení: programování.

Mohl jsem je zpracovávat ručně, jako desítky lidí přede mnou. Ale za pár let by mě z kanclu odvezli nohama napřed. Člověk tráví v práci třetinu života a chce dobrou výplatu, pocit smysluplnosti a spokojenost. Ne žaludeční vředy, frustrace a deprese.

Já jsem spokojený nebyl. Díky tomu ale vím, že programování může práci zrychlit a vylepšit. Každý člověk chce vést snadnější život a kde jinde začít než u práce?

V práci trávíš třetinu života. Buď spokojený!

Python, Javascript, React… který jazyk si vybrat?

Já zvolil Visual Basic for Applications. Kromě principů programování jsem díky němu přišel na důležitý poznatek začínajícího programátora – první jazyk často není ten nejperspektivnější. Na ulici nepotkáš programátora, který se hrdě hlásí k VBA a ani na Linkedinu se s ním nepochlubíš. VBA opravdu není žádná hvězda mezi programovacími jazyky.

V dnešní době je takovým jazykem Python. Stoupá v žebříčcích používání i poptávky. Podle reportu Hackerrank je nejoblíbenějším jazykem vývojářů napříč věkem a patří mezi 3 nejžádanější jazyky ze strany zaměstnavatelů společně s Javascriptem a Javou.

Alespoň to tvrdí Stack OverFlow Survey 2018.

Moment. Populární jsou i Javascript a Java. Proč mám začít s programováním zrovna v Pythonu?

Důvodů je několik:

– Jako začátečník se Python naučíš mnohem rychleji. Nemusíš se učit objektově-orientované programovánípostrach většiny začínajících programátorů.

– Python má, na rozdíl od Javascriptu, rozsáhlou dokumentaci. Až budeš kódovat, můžeš využít spoustu existujících knihoven a nebudeš psát kód od začátku.

– Python není primárně jazykem webu jako JavaScript. Právě proto se používá v mnoha dalších oblastech, například machine learning, tvora webů, analýza dat, testing, umělá inteligence nebo deep learning. Zajímají tě tato témata víc? Přečti si druhý díl našeho Python seriálu.

– Zápis kódu v Pythonu je velmi podobný lidskému psaní. Syntaxe Pythonu ti nebude připadat jako směs hieroglyfů a esperanta.

Kódění v Pythonu není žádná věda.

Jazyk sem si vybral… co teď?

Stačí umět tři akordy na kytaru a může z tebe být punker. Ten samý princip (skoro) platí pro začátek programování. Nepotřebuješ nic speciálního.

Stačí ti levný notebook, na který si nainstaluješ program – editor kódu – , ve kterém budeš kódit – psát svůj Python kód. Na internetu je spousta známých editorů, například Sublime Text nebo Atom, které stáhneš zdarma.

Teď už máš notebook a potřebný program – můžeš být mistr v Pythonu. Ehm.. ale co vlastně programátor dělá?

Je to jednoduché jako facka. Ajťáci dnes a denně řeší problémy. Ať je to kódování nového webu, rozšiřování funkcionality firemní aplikace nebo správa databáze.  V Pythonu naprogramuješ spousty věcí.

Začít programovat není složité. Jen se nesmíš vzdát při prvním problému, ale zkoušet to pořád dokola. Nečekej, že budeš expert za měsíc nebo dva. Ale pamatuj – s  každým vyřešeným problémem se tvé schopnosti zlepší a posuneš se na novou úroveň. A to za to stojí, nemyslíš?

Jakub Šustr

Jakub Šustr

V ENGETO Academy mám na starosti psaní blogů a veškerých dalších textů, které od nás můžeš kdekoliv přečíst. Když se budeš válet smíchy (doufám) nebo se mračit (doufám, že ne) nad našimi FacebookovýmiInstagramovými posty, věř, že v tom mám prsty.

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.