Python seriál #1: Jak začít s programováním

26

ÚNOR, 2018

Často se nás ptáte, jak začít programovat v Pythonu. Proto jsme se rozhodli napsat sérii blogových příspěvků o programování v Pythonu. První díl našeho seriálu je o tom, proč si myslíme, že programování v Pythonu má velkou budoucnost. V dalších dílech ti přiblížíme, co všechno se dá v Pythonu dělat nebo jak nepřestat programovat. Sleduj náš blog a nic podstatného ti neuteče. 

Jak mám začít s programováním?

Jaký má být první krok?

Který programovací jazyk?

Když přemýšlíš o kariéře ajťáka, podobné otázky se ti určitě honí hlavou.  Ani u mě to nebylo jinak. IT jsem nestudoval, neměl jsem kamaráda z branže, který by mě do IT přivedl. Stroje mě nefascinovaly a nezajímalo mě, jak fungují.

Můj příběh je vlastně jednoduchý. Chtěl jsem si zjednodušit práci, která spočívala v neustálém opakování několika rutinních kroků za obrazovkou počítače. Byl jsem na začátku své kariéry, ale jedno jsem věděl naprosto přesně. Když budu takto pokračovat ještě několik let, nic nového se nenaučím, práce mě semele a já se asi zblázním.

Někdy je programování nevyhnutelné. Třeba pokud se nechceš uklikat k smrti.

Naštěstí se něco změnilo. V práci jsem postupem času musel zpracovávat velké objemy informací. Kdybych měl s daty pracovat ručně, musel bych v kanceláři přespávat, práce bylo víc než dost. Nejlepší možnost byla automatizace.

V okolí ale nebyl nikdo, kdo by tomu rozuměl, a tak jsem se do toho pustil sám. Začal jsem s programováním ve Visual Basic for Applications (VBA), jazyce, ve kterém se píší makra v programech Microsoft Office, v mém případě Excel.

 

Programování by v ideálním případě mělo řešit nějaký problém. To byla má cesta do IT. Naučil jsem se programovat, abych si usnadnil práci a ušetřil čas. Na mé pozici dříve pracovala fůra lidí a nikdo programovat nezačal. Nikomu z nich nevadila práce spočívající v opakování nudných klikání.

Mě rutinní práce ubíjí. Proč bych měl věnovat čas něčemu nezáživnému? Přemýšlel jsem, jak se této nudné a opakující práce zbavit. Myslím si, že ten, kdo se chce stát programátorem, by se měl sám sebe ptát: jak zlepšit, zefektivnit, zautomatizovat úlohy, které mi každý den otravují práci?Každý člověk chce vést snadnější život a programování snadnější život nabízí.

 

V práci trávíš třetinu života. Buď spokojený!

Python, Javascript, React... který jazyk si vybrat?

První jazyk, který jsem se naučil, byl  Visual Basic for Applications. Díky tomuto jsem přišel na důležitý poznatek začínajícího programátora – první jazyk, který se naučíš, často není zrovna nejperspektivnější. Na ulici nepotkáš programátora, který se k hrdě hlásí k VBA a ani na LinkedInu se s ním nepochlubíš. VBA opravdu není žádná hvězda mezi programovacími jazyky. 

V dnešní době je takovým jazykem Python. Stoupá v žebříčcích používání, podle reportu Hackerrank je nejoblíbenějším jazykem vývojářů napříč věkem a patří mezi 3 nejžádanější jazyky ze strany zaměstnavatelů společně s Javascriptem a Javou.

Moment. Populární jsou i Javascript a Java. Proč mám začít s programováním zrovna v Pythonu?

Důvodů je několik:

  • Jako začátečník se Python naučíš mnohem rychleji. Velká výhoda je, že se nemusíš učit teorii objektově-orientovaného programování, známý strašák většiny začínajících programátorů.
  • Python má, na rozdíl od Javascriptu, za roky svého působení rozsáhlou dokumentaci. Až budeš kódovat, můžeš využít spoustu existujících knihoven snad na cokoliv.
  • Python není primárně jazykem webu jako JavaScript. Právě proto se používá v mnoha dalších oblastech, například machine learningtvora webůanalýza dattesting, umělá inteligence nebo deep learning. 
  • Zápis kódu v Pythonu je velmi podobný lidskému zápisu. Jako začátečníkovi ti kód v Pythonu nebude připadat jako směs hieroglyfů a esperanta.

Kódění v Pythonu není žádná věda.

Jazyk sem si vybral... co teď?

Stačí umět tři akordy na kytaru a může z tebe být punker. Ten samý princip (skoro) platí pro začátek programování. Nepotřebuješ nic speciálního.

Stačí ti levný notebook, na který si nainstaluješ program – editor kódu – , ve kterém budeš psát svůj Python kód. Na internetu je spousta známých editorů, které jsou zdarma – například Sublime Text nebo Atom.

Teď už máš notebook a potřebný program – můžeš být mistr v Pythonu. Ehm.. ale co vlastně programátor dělá?

Je to jednoduché jako facka. Ajťáci dnes a denně řeší problémy. Ať je to kódování nového weburozšiřování funkcionality firemní aplikace nebo správa databáze.

Jako začátečníkovi ti předchozí věta nedávala smysl? To je naprosto v pořádku. Nikdo po tobě nemůže chtít, abys po hodině programování vysypal z rukávu deset problémů, které chceš programováním vyřešit. Právě na to se v našem začátečnickém kurzu Pythonu zaměřujeme. Studenti musí vyřešit desítky úloh. Netrénují pouze samotný jazyk, ale hlavně své myšlení. Učíme je, jak myslet jako programátoři. 

Začít programovat není složité. Jen se nesmíš vzdávat při prvním problému. Musíš to pořád zkoušet. Nečekej, že budeš expert za měsíc nebo dva. Ale pamatuj – s  každým vyřešeným problémem se tvé schopnosti zlepší a posuneš se na novou úroveň. A to za to stojí, nemyslíš?

Související příspěvky

Představujeme Python Online Degree

  Představujeme Python Online Degree 23     DUBEN, 2018 Když se budu dívat na fotbal jen v televizi, pravděpodobně se ze mě nestane prvotřídní hráč. Pokud ale vyběhnu na hřiště, kde budu s trenérem trávit každý den, určitě se výrazně posunu dál. V programování je to...

číst více

Linux seriál #1: Proč začít s Linuxem?

Linux seriál #1: Proč začít s Linuxem? 2 DUBEN, 2018 Linux je trend. Každý hledá Linux talenty. Recruiteři volají a píšou každému s linuxovými zkušenostmi, protože na trhu jsou tisíce neobsazených, ale přitom dobře placených pozic. Potřebuješ znát další důvody, proč...

číst více

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.