+420 770 639 863 (pracovni dny, 9-17 hod.) info@engeto.com

ENGETO Academy a jeho 2. místo na IoT hackathonu

Jestli je nějaká akce, na které technický tým ENGETO Academy rozhodně nemůže chybět, pak je to IoT hackathon pořádaný firmou Honeywell. O víkendu, kdy se Česká republika volebními emocemi otřásala v základech, vyrazilo 5 statečných engeťáků do brněnského Impact Hubu. A jaká výzva na ně čekala?

Reálné a fungující projekty

Hlavním tématem hackathonu byl postupně nastupující trend IoT — Internet of Things. Jedná se o propojení senzorů a zařízení s internetem, což například z vašeho domu udělá jednu velkou inteligentní domácnost. Představte si, že ráno vstanete a už máte uvařenou kávu, vytažené rolety a ohřáté tousty. Přesně tak vypadá smart domácnost, a právě o tom byl IoT hackathon.

Úkolem ENGETO týmu bylo složit z předem neznámých kontrolérů a senzorů něco smysluplného a nejenom do šuplíku. Proof of concept a byznys plán nesměl chybět. Velká výzva pro žádné nováčky! Ale těmi naštěstí členové týmu PicoTuna, rozuměj ENGETO týmu, nejsou.

5 profi ajťáků a 1 projekt

Lukáš aktuálně pracuje v Kiwi.com jako Python vývojář a v ENGETO nám pomáhá tvořit výukový obsah. Palo je ostřílený backend vývojář v Dixons Carphone a u nás mu patří zásluhy za pořádný kus práce na ENGETO výukovém portále.

Nemohl chybět ani náš přední lektor Pythonu Martin, neohrožený backenďák Matúš a sám vedoucí technického týmu Filip. A jak si pánové rozdělili ne zrovna snadný úkol? Palo makal na hardwarové části, Lukáš se ujal frontendu, Martin s Matúšem si vzali na starost web a business analýzu a Filip zabojoval na frontě nastavení serverů a veškerého propojení.

Nebyli na to ale úplně sami. K ruce jim byl jeden ze 12 mentorů, kteří kromě technických znalostí dokázali odpovědět i na otázky týkající se byznysu a vývoje produktu. Díky tomu se PicoTuna cítil pevný v kramflecích a odvážně se pustil do práce.

A jdeme na to!

Po získání magického IoT boxu se tým přesunul do staré ENGETO kanceláře v Hubu, kde ihned začali brainstormovat nad nápady. Prvně chtěli měřit vibrace v autě, ale protože se jim nepodařilo vytvořit dostatečný byznysový model, nakonec tenhle nápad zavrhli.

Pak ale Lukáš vytasil masterplán, který ho už delší dobu někde v koutku duše ponoukal — vytvoření soběstačného prostředí pro pěstování květin v domácnosti. Hlavní ideou bylo simulované prostředí umožňující pěstování rostlin, které v našem podnebném páse běžně nerostou. Kluci jsou citlivé povahy a mají rádi koťátka a květiny, takže geniální plán!

Palo se ujal senzorů a Filip nakopl IoT Hub, který zaznamenával hodnoty ze senzorů. Martin začal pracovat na analýze na základě podkladů, které tým dostal od organizátorů a Matúš už mezitím bouchal web. Po několika hodinách světlo světa spatřil prototyp a tam nastal velký problém. PicoTuna nedokázal propojit hardware na IoT Hub.

To je ale nezastavilo a ostatní práce pokračovaly sebejistě dál. Paralelně tak vznikl web, management panel pro nastavení teploty a vlhkosti prostředí, několik návrhů samotného zařízení a analýza trhu. Nakonec se klukům podařilo vyřešit i problémy s hardwarem. Jenže to nejtěžší je teprve čekalo.

A vítězem se stává…

Prezentace. Tým PicoTuna nastoupil před všech 50 účastníků hackathonu a organizátory a měl přesně 7 minut na to, aby v angličtině vysvětlil, jak jejich produkt funguje a jak změní svět. Konkurence jim dýchala na záda s opravdu solidními nápady — monitoring včelích úlů, smart zámek, pomocná krabička se senzory pro hasiče nebo monitoring zaplnění kontejnerů. Punkové a futuristické prototypy se nakonec ve 22:30 dočkaly vyhlášení. A že PicoTuna nejsou žádní žabaři, potvrdilo celkové 2. místo. Obrovská radost střídala dojatá poplácání po zádech a nadšení.

Bez perfektní organizace, kterou Honeywell zajistil, by ale nic z toho nebylo takovou výzvou a zábavou. PicoTuna se už teď těší na další ročník!

Související příspěvky

2200 útoků za den. Vítej ve světě plném hackerů

2200 útoků za den. Vítej ve světě plném hackerůNež dočteš tento článek, dojde k 3 - 4 kybernetickým útokům. Pořád si myslíš, že IT security se tě netýká a tvá data jsou v bezpečí?Pokud je pro tebe IT security španělská vesnice, jsi tu správně. Ve zkratce si přečteš o...

číst více

Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát

  Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát     Linux. Když s ním začínáš pracovat, některé příkazy jdou jako po másle. Ale u jiných strávíš věčnost a stejně je nezvládáš. No more. V tomto blogu najdeš detailní vysvětlení čtyř problémových příkazů z Linuxu....

číst více

Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT?

Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT? Skvělé vzdělání, různorodé pracovní zkušenosti, výborná doporučení. To jsou položky, které se skvěle vyjímají v každém životopise a potěší nejednoho personalistu na výběrovém řízení. Existuje spousta možností,...

číst více

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Přidej se k 300+ odběratelům

Přidej se k 300+ odběratelům

Naše blogy, tvůj mailbox.

Souhlasím se zpracovnáním osobních údajů v souladu s GDPR

Vítej v našem mailing listu :)

Chci být nahradník na Python Hackathon vol. 4

Pokud někdo vypadne, lístek je tvůj.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR

Děkujeme, ozveme se :)