+420 770 639 863 (pracovní dny, 9-17 hod.) info@engeto.com
Hlavní stránka / Blog / ENGETO Academy a 2. místo na IoT hackathonu

ENGETO Academy a 2. místo na IoT hackathonu

Autor: Jakub Šustr  |  Kategorie: Novinky  |  Publikováno: 7.11.2017

Jestli je nějaká akce, na které technický tým ENGETO Academy rozhodně nemůže chybět, pak je to IoT hackathon pořádaný firmou Honeywell. O víkendu, kdy se Česká republika volebními emocemi otřásala v základech, vyrazilo 5 statečných engeťáků do brněnského Impact Hubu. A jaká výzva na ně čekala?

Reálné a fungující projekty

Hlavním tématem hackathonu byl postupně nastupující trend IoT — Internet of Things. Jedná se o propojení senzorů a zařízení s internetem, což například z vašeho domu udělá jednu velkou inteligentní domácnost. Představte si, že ráno vstanete a už máte uvařenou kávu, vytažené rolety a ohřáté tousty. Přesně tak vypadá smart domácnost, a právě o tom byl IoT hackathon.

Úkolem ENGETO týmu bylo složit z předem neznámých kontrolérů a senzorů něco smysluplného a nejenom do šuplíku. Proof of concept a byznys plán nesměl chybět. Velká výzva pro žádné nováčky! Ale těmi naštěstí členové týmu PicoTuna, rozuměj ENGETO týmu, nejsou.

IoT hackathonu se zúčastnily desítky programátorů.

5 profi ajťáků a 1 projekt

Lukáš aktuálně pracuje v Kiwi.com jako Python vývojář a v ENGETO nám pomáhá tvořit výukový obsah. Palo je ostřílený backend vývojář v Dixons Carphone a u nás mu patří zásluhy za pořádný kus práce na ENGETO výukovém portále.

Nemohl chybět ani náš přední lektor Pythonu Martin, neohrožený backenďák Matúš a sám vedoucí technického týmu Filip. A jak si pánové rozdělili ne zrovna snadný úkol? Palo makal na hardwarové části, Lukáš se ujal frontendu, Martin s Matúšem si vzali na starost web a business analýzu a Filip zabojoval na frontě nastavení serverů a veškerého propojení.

Nebyli na to ale úplně sami. K ruce jim byl jeden ze 12 mentorů, kteří kromě technických znalostí dokázali odpovědět i na otázky týkající se byznysu a vývoje produktu. Díky tomu se PicoTuna cítil pevný v kramflecích a odvážně se pustil do práce.

Složení hvězdného PicoTuna týmu.

A jdeme na to!

Po získání magického IoT boxu se tým přesunul do staré ENGETO kanceláře v Hubu, kde ihned začali brainstormovat nad nápady. Prvně chtěli měřit vibrace v autě, ale protože se jim nepodařilo vytvořit dostatečný byznysový model, nakonec tenhle nápad zavrhli.

Pak ale Lukáš vytasil masterplán, který ho už delší dobu někde v koutku duše ponoukal — vytvoření soběstačného prostředí pro pěstování květin v domácnosti. Hlavní ideou bylo simulované prostředí umožňující pěstování rostlin, které v našem podnebném páse běžně nerostou. Kluci jsou citlivé povahy a mají rádi koťátka a květiny, takže geniální plán!

Palo se ujal senzorů a Filip nakopl IoT Hub, který zaznamenával hodnoty ze senzorů. Martin začal pracovat na analýze na základě podkladů, které tým dostal od organizátorů a Matúš už mezitím bouchal web. Po několika hodinách světlo světa spatřil prototyp a tam nastal velký problém. PicoTuna nedokázal propojit hardware na IoT Hub.

To je ale nezastavilo a ostatní práce pokračovaly sebejistě dál. Paralelně tak vznikl web, management panel pro nastavení teploty a vlhkosti prostředí, několik návrhů samotného zařízení a analýza trhu. Nakonec se klukům podařilo vyřešit i problémy s hardwarem. Jenže to nejtěžší je teprve čekalo.

Tým usilovně pracoval na projektu celý víkend.

A vítězem se stává…

Prezentace. Tým PicoTuna nastoupil před všech 50 účastníků hackathonu a organizátory a měl přesně 7 minut na to, aby v angličtině vysvětlil, jak jejich produkt funguje a jak změní svět. Konkurence jim dýchala na záda s opravdu solidními nápady — monitoring včelích úlů, smart zámek, pomocná krabička se senzory pro hasiče nebo monitoring zaplnění kontejnerů. Punkové a futuristické prototypy se nakonec ve 22:30 dočkaly vyhlášení. A že PicoTuna nejsou žádní žabaři, potvrdilo celkové 2. místo. Obrovská radost střídala dojatá poplácání po zádech a nadšení.

Prezentovat tak komplexní projekt v krátkém časovém intervalu je opravdu složité.

Bez perfektní organizace, kterou Honeywell zajistil, by ale nic z toho nebylo takovou výzvou a zábavou. PicoTuna se už teď těší na další ročník!

Katka Kavanová

Katka Kavanová

Mám na starosti blogy a veškeré další texty, které si od nás můžeš přečíst. Když budeš souhlasně přikyvovat (doufám) nebo se mračit (doufám, že ne) nad našimi Facebookovými a Instagramovými posty, věř, že i v tom mám prsty.

Přidej se k 1000+ odběratelům

Tvůj e-mail za zprávu o nových článcích. Pojď do toho!

Novinky

Zajímají tě novinky, blogové články a další?

Zanech nám tvůj e-mail a my ti dáme vědět!

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

tř. Kpt. Jaroše 7b

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Tel.: +420 770 639 863

CodeBrew Hackathon

Jsme hrdým organizátorem největšího hackathonu na Moravě!

Přidej se i ty a začni budovat budoucnost IT.

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

button to top