+420 770 639 863 (pracovni dny, 9-17 hod.) info@engeto.com

Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát

Když začínáš s Linuxem, některé příkazy jdou jako po másle. Ale u jiných strávíš věčnost a stejně je nezvládáš. No more. V tomto blogu najdeš detailní vysvětlení čtyř problémových příkazů z Linuxu.

1. Pipe

Pipe (roura) se značí jako svislá čára a vypadá takto: |. Používá se velmi často. Proč? Pipe totiž umí použít výstup příkazu A coby vstup příkazu B. Zní to složitě?

To je nám jasné. Proto jsme celý koncept shrnuli v lekci, kde jsme se učili příkaz wc. Právě na příkladu wc se pipe vysvětluje velmi dobře. Podívej se na video smile

2. wc

Příkaz wc (word count), slouží k výpisu  počtu řádkůslov a znaků (včetně mezer) různých souborů. Pamatuj, že podle základního kódování (ASCII), odpovídá jeden byte jednomu znaku. Více informací o ASCII najdeš tady.

V praxi se wc často využívá pro počítání. Zkus si představit, že máš ve svém počítači soubor s názvem book.txt. Chtěl bys vědět, jak je soubor obsáhlý. Zkusíme to zjistit pomocí příkazu, který se právě učíme – použijeme wc book.txt. 

Chceš se naučit další základní linuxové příkazy? Vyzkoušej náš Linux kurz zdarma. 

3. head / tail

Kdy použijeme příkaz head? Například při hledání konkrétní informace (jméno autora, datum vydání, apod.), která se pravděpodobně nachází na začátku dlouhého textu. Nechceme si, pomocí příkazu cat, vypsat celý soubor a potom scrollovat stovky řádků na začátek. Chceme jen mrknout na úvodních pár řádků na začátku souboru.

Asi už je ti jasné, k čemu se hodí příkaz tail. Představ si, že nastal nějaký problém na serveru a ty musíš zjistit příčinu. Server většinou chyby spisuje do tzv. log souborů. Ty mohou mít i několik tisíc řádků, ale tebe zajímá poslední zaznamenaná chyba – ta nejnovější.

Abys nemusel scrollovat tisíce řádků v terminálu, necháš si vypsat například jen posledních 10 – 20 záznamů. Šetříš si práci i čas. O to přesně v IT jde smile

4. Přesměrování výstupu

Co se stane, když použijeme ls -l > obsah-adresaru.txt? Místo vypsání podrobností o obsahu adresáře na terminál jsme tento výpis uložili do nového souboru.

Jako typ přesměrování jsme použili ostrou závorku >. Tento koncept si zapamatuj, budeš ho používat často.

Tak co, plaveš v tom po tomto článku o něco méně? Doufám, že ti naše videa pomohla. Pokud se chceš v Linuxu zdokonalit ještě víc, popřemýšlej o našich kurzech. Máme online i prezenční Linux kurzy. Stačí si vybrat smile

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.