Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT?

17

DUBEN, 2018

Skvělé vzdělání, různorodé pracovní zkušenosti, výborná doporučení. To jsou položky, které se skvěle vyjímají v každém životopise a potěší nejednoho personalistu na výběrovém řízení. Existuje spousta možností, jak dokázat, že v oboru nejsi žádný nováček. Vedle maturitních vysvědčení a univerzitních diplomů jsou to třeba lékařské atestaceosvědčení o jazykových a jiných kurzech nebo certifikace z různých odvětví. IT nevyjímaje.

Co jsou certifikace? 

Nezáleží, jestli jde o pdfko v počítači nebo zarámovaný diplom. Certifikát je důkaz, že ovládáme nějakou činnost. Může se jednat o střihání vlasů, jízdu s vysokozdvižným vozíkem nebo znalost IT technologií.

Certifikát garantuje, že naše znalosti byly řádně prozkoušeny. K získání ajťáckých certifikací je nutné projít testem, nastavit prostředí do správného stavu nebo správně nastavit síťová zařízení, která jsou v testovací místnosti.

 

Stovky organizací s různou důvěryhodností vydávají stovky certifikátů. Než nějaký koupíš, určitě si vygoogluj co nejvíce informací o vydavateli certifikátu. Mohlo by se totiž stát, že bys dělal zkoušky u společnosti, kterou nikdo nezná nebo má špatnou pověst. Takový certifikát je pouze cár papíru a nikoho nezajímá. Taky se určitě vyplatí být pořádně připravený certifikační zkoušku. Nechceš přece vyhodit stovky a tisíce korun jen tak, ne? Můžeš se učit z učebnic nebo jít na kurzy.

Linuxové certifikace ti pomohou k práci sysadmina 

Jestli chceš mít papír na to, že umíš s Linuxem, neměla by ti uniknout společnost Linux foundation. Tato organizace se významně podílí na vývoji Linuxu a spravuje doménu kernel.org, na které vychází všechny aktualizace jádra Linuxu. Certifikát s jejím razítkem znamená jediné – člověk je machr na Linux.

Linux Foundation nabízí dvě základní certifikace. LFCS (Linux Foundation Certified System Administrator) tě připraví na práci systémového administrátora. Obtížnější LFCE (Linux Foundation Certified Engineer) budeš moct pracovat na designu a implementaci systémové architektury.  Cena obou certifikací je 300 dolarů.

Certifikace LFCS

Certifikace LFCE

Druhá velká autorita ve světě linuxových certifikací je společnost Red Hat. Ta poskytuje školení i certifikace. Nejrozšířenější certifikát je RHCSA (Red Hat Certified System Administrator), který odpovídá zkušenostem juniorního Linux systémového administrátora.

Další level je pak RHCE (Engineer). Držitel této certifikace je sysadmin senior, poradí si například s NFS, SMTP nebo SAMBA. Nejvyšší a nejnáročnější certifikace je RHCA (Red Hat Certified Architect). Na tuto úroveň je nutné splnit 5 certifikačních zkoušek, přičemž je možné získat architekturu v 1 z 5 oblastí: Datacenter, DevOps, Application platform, Cloud nebo Application development. Každá zkouška stojí 500 euro.

Další uznávané zkoušky v Linuxu jsou LPIC od Linux Professional Institute, které vyjdou na 160 dolarů nebo CompTIA Linux+ certifikace za 200 dolarů.

 

Umíš to se sítěmi? Dokaž to CISCO certifikátem

Síťaři už určitě slyšeli o CISCO certifikátech  — hlavně CCNA (Cisco Certified Network Associate) a CCNP (Professional). Výhodou těchto certifikátů je, že je můžeš udělat už na střední nebo vysoké škole zaměřené na IT. Na pracovním trhu mají skvělou pověst, investice ve výši 300 dolarů se ti brzy vrátí.

CISCO certifikace vyžadují, aby člověk rozuměl sítím na velmi dobré úrovni. Nezbytné jsou znalosti z vedení kabeláže a návrhu sítě pro připojení zařízení nebo analýza funkce protokolů a služeb všech vrstev TCP/IP modelu. Držitelé CISCO certikátu ale taky musí umět pracovat se síťovým hardwarem a jeho nastavením. Certifikace od CISCO jsou tedy komplexní záležitostí a pokud se věnuješ sítím, neměly by v tvém životopise chybět.

Univerzálně platný diplom pro Python zatím není

V době psání článku nejsou standardizovány žádné certifikace o programovacím jazyku Python tak, jak je tomu u Linuxu nebo sítí. Certifikát můžeš získat po ukončení různých Python kurzů, ale v tomto případě se nejedná o mezinárodně platný dokument.  Jak tedy dokázat, že umím v Pythonu?

Jeden z nejlepších znaků je úspěšně integrovaný merge request v hlavním Python repozitáři — potom můžeme o tom člověku říci, že je dobrý Python vývojář. Nerozumíš této větě? Pochopíš to, až budeš mít zkušenost s gitem a Githubem.

Pokud si ještě nevěříš na certifikace, ale chceš se dostat do IT, zkus se podívat na kurzy ENGETO Academy. Učíme Python i Linux, určitě si vybereš vhodnou technologii.

Související příspěvky

Linux seriál #2: Bez praxe se z tebe linuxák nestane. Nikdy

Linux Seriál #2: Bez praxe se z tebe linuxák nestane. Nikdy 19 BŘEZEN, 2018 V prvním díle našeho Linux seriálu sis mohl přečíst o třech nejvýznamnějších možnostech použití Linuxu. Vybral sis systémovou administraci, pojďme se na ni podívat detailněji. Začneš se učit,...

číst více

Linux seriál #1: Proč začít s Linuxem?

Linux seriál #1: Proč začít s Linuxem? 2 DUBEN, 2018 Linux je trend. Každý hledá Linux talenty. Recruiteři volají a píšou každému s linuxovými zkušenostmi, protože na trhu jsou tisíce neobsazených, ale přitom dobře placených pozic. Potřebuješ znát další důvody, proč...

číst více

Engeto podcast #2: Jak jsme objevili kouzlo hackathonů

Engeto podcast #2: Jak jsme objevili kouzlo hackathonů 18 PROSINEC, 2017 Představ si obrovskou halu naplněnou 1800 ajťáky, kteří mají 48 hodin na to, aby vytvořili nějaký smysluplný projekt podle zadání. Ne, není to mission impossible, ale Junction 2017 — největší...

číst více

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.