+420 770 639 863 (pracovni dny, 9-17 hod.) info@engeto.com

Vývojáři mají kódování jako koníčka, proto jsou v práci spokojení

Server StackOverflow uspořádal velkou anketu mezi ajťáky z celého světa. Letos se jí účastnilo 64 tisíc vývojářů z celého světa. V jakém programovacím jazyku vývojáři nejraději kódují? Jak to mají s home office a jaké mají vzdělání? Tohle a mnoho dalšího se dozvíš v našem blogu.

Potřebuje vývojář magisterský diplom? Ne tak docela 

Tři ze čtyř dotázaných vývojářů má bakalářské a vyšší vzdělání. Je ale vzdělání opravdu tak důležité? Každý třetí vývojář-profesionál souhlasí s tvrzením, že formální vzdělání nebylo pro jejich kariérní úspěch nejdůležitější.

Devadesát procent dotázaných vývojářů se totiž považuje za samouky. Univerzita je pouze jednou částí jejich vzdělávání, které chápou komplexně.

Vývojáři se učí celý život i zdánlivě rutinní prací, kterou vykonávají dnes a denně v zaměstnání.

Ajťáci zkrátka musí držet tempo s dobou. Pro učení doporučují online kurzysamostudium s knihami a vypracovávání úlohprezenční večerní kurzy nebo účast na open-source projektech.

IT asi není až tak špatný job

StackOverflow také zjišťoval, jak jsou vývojáři v práci spokojení.

Podle dat to vypadá, že ajťáci do práce chodí vyloženě rádi:

  • Každý desátý vývojář je v práci naprosto spokojený.
  • Úplnou nespokojenost s prací vyjádřilo v anketě pouhé jedno procento dotázaných.

Většina vývojářů je s prací spokojená. Zdroj: https://insights.stackoverflow.com/survey/2017

Mají snad ajťáci nějaký tajný recept, díky kterému se do práce těší? Kdepak. Není to žádná věda.

Tři ze čtyřech dotázaných vývojářů nevnímá kódování jako práci, ale jako svého koníčka.

Ke spokojenosti v práci přispívá také časová flexibilita v IT. Více než 60 % vývojářů pracuje alespoň jeden den v měsíci ze svého domu a každý desátý vůbec nechodí do práce a má permanentní home office.

Jen si to představ. Žádné dojíždění, žádný kancl, ale pohodlné křeslo u vlastního počítače ve tvém obýváku. Jsi pánem svého času. Kdo by to nebral?

Na ENGETO Python kurzy chodí i úplní začátečníci. Nejšikovnější na konci odcházejí s vlastní aplikací.

Který programovací jazyk je stále oblíbenější? Python!

Slovo Python se v anketě StackOverflow objevuje hned několikrát. Python se umístil v pětici nejpoužívanějších programovacích jazyků a letos předstihl PHP.

Absolutní prvenství letos Python získal v kategorii the most wanted language.

Python je jazyk, který chtějí letos vývojáři používat víc než kterýkoliv jiný. Vloni se přitom Python v kategorii the most wanted language Python umístil na čtvrtém místě. Python tedy není jen the most wanted programovací jazyk, ale také skokan roku.

Popularita Pythonu navíc roste již několik let. V roce 2013 to byl nejoblíbenější programovací jazyk pro 22 % vývojářů, letos je to nejoblíbenější programovací jazyk pro každého třetího dotázaného. Naopak oblíbenost dalších široce užívaných programovacích jazyků, jako C# nebo C, klesá.

Python je pro ajťáky-nováčky jako dělaný

Jestli chceš začít s IT a jako první programovací jazyk zvolíš Python, uděláš dobře. Jeho syntaxi (=gramatiku programovacího jazyka) se rychle naučíš a díky krátkým příkazům brzy přijdeš na to, že práce v Pythonu je rychlá a efektivní.

Pokud se chceš do IT dostat co nejrychleji, zvol si Linux. O systémové administrátory je v těchto měsících neskutečný zájem. Z nabídek práce si budeš moct vybírat. U nás se za tři, čtyři měsíce naučíš to nejpodstatnější a budeš si moct hledat IT job.

Související příspěvky

2200 útoků za den. Vítej ve světě plném hackerů

2200 útoků za den. Vítej ve světě plném hackerůNež dočteš tento článek, dojde k 3 - 4 kybernetickým útokům. Pořád si myslíš, že IT security se tě netýká a tvá data jsou v bezpečí?Pokud je pro tebe IT security španělská vesnice, jsi tu správně. Ve zkratce si přečteš o...

číst více

Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát

  Čtyři linuxové příkazy, které nováčkům nedají spát     Linux. Když s ním začínáš pracovat, některé příkazy jdou jako po másle. Ale u jiných strávíš věčnost a stejně je nezvládáš. No more. V tomto blogu najdeš detailní vysvětlení čtyř problémových...

číst více

Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT?

Linux seriál #3: Pomůžou certifikáty k lepší kariéře v IT? Skvělé vzdělání, různorodé pracovní zkušenosti, výborná doporučení. To jsou položky, které se skvěle vyjímají v každém životopise a potěší nejednoho personalistu na výběrovém řízení. Existuje spousta možností,...

číst více

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.