Kolik si vydělá ajťák v Česku?

10

SRPEN, 2017

Nikdy nebyla lepší chvíle začít kariéru v IT. My to v ENGETO víme už poměrně dlouho a tuto zprávu se snažíme rozšířit do světa. Je ale IT opravdu tak perspektivní obor? Mají se ajťáci tak dobře, jak se povídá mezi lidmi? Podívej se na následující čísla.

V Česku je zoufalý nedostatek IT odborníků 

Podle dat Českého statistického úřadu pracuje v ČR v odvětví informačních technologií na 160 000 lidí. To rozhodně není malé číslo. Mnohé personální agentury se nicméně shodují, že IT firmám chybí až 20 000 dalších ajťáků.

Čím je to způsobeno? Podívej se kolem sebe. Spousta zařízení se digitalizuje a ekonomové píší stohy článků na téma robotizace. Tento trend tlačí poptávku po ajťácích směrem nahoru. V Česku ale počty ajťáků příliš nerostou.

V posledních letech dokonce klesá počet studentů vysokoškolských oborů spojených s informatikou. Pracovní trh přitom potřebuje úplný opak — masový nárůst těchto studentů.

Proto ENGETO nabízí job-ready kurzy, díky kterým můžeš získat práci v IT poté, co zvládneš náš kurz. Na detaily se můžeš podívat tady.

Ajťáci jsou placeni zlatem

Víš, co znamená nedostatek zkušených ajťáků pro celé IT odvětví? Well, tušíš správně, všechno je to o penězích.

Nezáleží, jestli máš dvacetileté zkušenosti nebo jsi začal programovat před rokem. Ajťáci všech úrovní mají vyšší než průměrnou mzdu v Česku. A to dlouhodobě. Podívej se, jaký byl v minulém desetiletí rozdíl mezi průměrnou mzdou v Česku a tou v IT odvětví.

Zdroj: Český statistický úřad

Je to docela rozdíl, nemyslíš? Například v roce 2007 bral průměrný ajťák téměř 160 % průměrné české mzdy. A trend pokračuje i v posledních letech, jak se můžeš přesvědčit v následujícím obrázku. V roce 2015 měl průměrný ajťák na výplatní pásce téměř o 20 000 víc než průměrný český zaměstnanec.

Zdroj: Český statistický úřad. Kvůli odlišné metodice se liší výpočet průměrné mzdy v tomto a předcházejícím obrázku.

Dynamický růst mezd v IT sice zbrzdila globální ekonomická krize, která vypukla v roce 2008. IT sektor se nicméně poměrně rychle vzpamatoval a nyní mzdy opět rostou. Podle výzkumu společnosti Hays vzrostly mzdy v IT v roce 2016 meziročně o 5 %. Data z roku 2017 zatím nejsou k dispozici, ale vzhledem k rekordnímu výkonu české ekonomiky bude tento vzrůst pravděpodobně ještě vyšší.

Být ajťákem se vyplatí

Společnost Česko v datech spočítala, že se mezi lety 2002–2014 po očištění inflace zvýšily mzdy v IT odvětví o 75 %. V dalším lukrativním odvětví — bankovnictví a pojišťovnictví — byl vzrůst “pouhých” 54 %.

Dlouhodobému vývoji mezd v IT se věnoval také Český rozhlas, který ve svém článku napsal:

Zatímco v roce 2002 byl průměrný plat IT zaměstnance o 7 tisíc korun vyšší než průměrná mzda v Česku, v roce 2016 už to bylo o 17 tisíc víc.

Tak co, už věříš, že ajťáci se nemají špatně? Chceš mezi ně taky patřit?

Související příspěvky

Linux seriál #2: Bez praxe se z tebe linuxák nestane. Nikdy

Linux Seriál #2: Bez praxe se z tebe linuxák nestane. Nikdy 19 BŘEZEN, 2018 V prvním díle našeho Linux seriálu sis mohl přečíst o třech nejvýznamnějších možnostech použití Linuxu. Vybral sis systémovou administraci, pojďme se na ni podívat detailněji. Začneš se učit,...

číst více

Linux seriál #1: Proč začít s Linuxem?

Linux seriál #1: Proč začít s Linuxem? 2 DUBEN, 2018 Linux je trend. Každý hledá Linux talenty. Recruiteři volají a píšou každému s linuxovými zkušenostmi, protože na trhu jsou tisíce neobsazených, ale přitom dobře placených pozic. Potřebuješ znát další důvody, proč...

číst více

Kontaktní údaje

ENGETO s.r.o.

Cyrilská 508/7

602 00, Brno

IČ: 04671317

DIČ: CZ04671317

Společnost ENGETO s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.