Kurzy Termíny

„Dřív jsem pracoval ve skladu. Když máš kuráž a snažíš se, nikdy není pozdě začít v IT.“

Michal absolvoval úplně první ENGETO Linux Akademii. A dnes je jejím lektorem. Jeho příběh jen potvrzuje pravdivost známé fráze, že když se chce, všechno jde. I když to může být pořádná dřina.

Před kurzem:

Skladník ve fabrice

Absolvoval: Aktuálně:

Systems Reliability Engineer ve společnosti Kyndryl 

Jak se dostat do IT?

Tahle otázka zajímá mnoho lidí. Studenti se mě běžně ptají, jestli potřebují nějaké vzdělání, specifické znalosti nebo léta praxe. A já říkám ano i ne. Na svém vlastním příběhu ti ukážu, jak to tedy je.

Jmenuji se Michal a už několik let pracuji jako lektor ENGETO kurzu Linux Akademie, k tomu mám myslím i velmi slušnou práci v IT. Nebylo to tak ale vždy. Občas mi to přijde úsměvné, ale i já jsem „jen“ absolventem naší Linux Akademie.

Michal díky silné disciplíně zvládl studium Linuxu při full-time zaměstnání na směny.

Období „profesního temna“

Než jsem absolvoval Linux Akademii, pracoval jsme ve skladu jedné brněnské firmy. Nebyla to špatná práce, měl jsem ji rád a bavila mě. Nenabízela ale žádný osobní ani kariérní rozvoj. Proto jsem tajně doufal, že když se budu ve volném čase učit třeba programovat, dostanu se na IT pozici. Spousta mých známých už v té době v IT pracovala a zdaleka ne každý měl dokončenou vysokou školu se zaměřením na informační technologie. To mi dodávalo kuráž.

Hned u první příležitosti jsem ale narazil. Kamarád mi domluvil pohovor v IT firmě, měla to být snadná a velmi juniorní pozice. A já strašně pohořel, protože jsem neovládal, tehdy pro mě ještě legendami opředen, Linux.

Chvíli jsem dokonce uvažoval, že budu dál hledat práci ve svém předešlém oboru – logistice. To jsem ale přehodnotil poté, co jsem na brněnském Barcampu viděl prezentaci ENGETA o jejich kurzu Linuxu. Ihned jsem se na něj přihlásil, i když to pro mě tehdy znamenalo komplikace v zaměstnání.

Ze skladníka ajťákem snadno a rychle

Linux jsem si velmi rychle oblíbil hned po začátku kurzu. Pod vedením Filipa bylo vše srozumitelné a s dostatečnou domácí přípravou jsem Akademii zvládal.

„Mohl jsem se ptát na cokoliv, čemu jsem nerozuměl. A když mě zajímalo něco navíc, mohl jsem požádat o ukázku. Takový způsob výuky mi vyhovoval.“

Linux Akademie přitom tehdy nevypadala jako dnes. Neexistoval e-learningový portál engeto.com, neměli jsme Slack. Učili jsme se z materiálů na papírech a učivo navíc si hledali na internetu. Kdybych to měl srovnat s dnešní Akademií, je to jako přestoupit z autobusu do mercedesu.

Během kurzu jsem objevil kouzlo scriptování. Tehdy jsem ještě nechtěl programovat, přišlo mi to těžké, ale automatizace mě vždy lákala. Krátké scripty, to bylo něco skvělého. Dělal jsem úkoly z Akademie a jen pro zábavu (a možná trochu pro touhu po uznání) jsem zadané scripty různě zlepšoval a rozšiřoval.

Po skončení Akademie jsem se tedy znovu pokusil dostat na pozici 2nd level systémového administrátora, vyzbrojen stovkami řádků kódu shell scriptů.

Michala potkáš jako lektora naší Linux Akademie, kde svoje zkušenosti předává dál.

První kroky v praxi

Pohovor na moji první IT pozici proběhl diametrálně odlišně než předcházející pokus. I přes všechnu nervozitu jsem cítil, že už mám co říct a „nevím“ už nebyla moje nejčastější odpověď. A to jen díky Linux Akademii. Práci jsem nakonec dostal a nastoupil jako juniorní administrátor. Zároveň s tím jsem začal pracovat jako asistent v Linux Akademii.

První kroky v praxi byly mírné, pomalé. Začal jsem pracovat s týmem skvělých lidí, kteří už tušili, jakým tempem s nováčkem zacházet a jakou práci mu do začátku dát. Moje zmíněné scripty nebyly nic v porovnání s rozsahem znalostí, které jsem pro danou pozici potřeboval. Linuxu jsem se proto věnoval denně a od zkušenějších kolegů se učil. Postupně jsem zapadl do týmu a zůstal v něm další tři příjemné roky.

Mnoho jsem se naučil, ale po letech na pozici administrátora jsem začal cítit stagnaci. Chtěl jsem víc. Příležitost na sebe nenechala dlouho čekat.

Risky a přešlapy

Tou příležitostí byla nabídka na pozici DevOps Engineera v jiné firmě. Doporučil mě známý a plat byl v tu chvíli takový, že nešlo odmítnout. Pohovor jsem zvládl a nastoupil do týmu seniorních kolegů.

„Dostal jsem k dispozici možnosti pro osobní rozvoj, jaké jsem do té doby neviděl. Spousta nových technologií, učení a příležitostí.“

A tam jsem poprvé tvrdě narazil. Sám sobě jsem namluvil, že až přijdu do kontaktu s novou technologií, že se ji rychle naučím. A to mě nakonec dohnalo. Nestíhal jsem, neučil jsem se dostatečně rychle, vystavoval jsem stresu sebe i kolegy.

Po náročném pohybování se v procesech, kterým jsem moc nerozuměl, jsem narazil na mentora a zkušeného IT odborníka, který mě nalomil, abych si našel jinou práci (díky Paule).

Michal se účasní i meetupů pro studenty, kde jim radí, jaké kroky jsou třeba k úspěšné kariéře v IT.
Michal samozřejmě patří i mezi pravidelné účastníky našich Hackathonů – tohle je ten vůbec první.

Kde se stala chyba?

Člověk si v takové situaci říká, že je to firmou, kolegy, nároky, pozicí měsíce a skvrnami na Slunci. Problém ale byl v tom, že jsem přecenil svoje schopnosti a zanedbal studium.

„Lituji toho? Možná. Vrátil bych to zpět? Nikdy!“

Byla to cenná zkušenost. I přes problémy jsem se naučil obrovské množství dovedností, poznal nové lidi, viděl jiné prostředí, zlepšil se v programování. Taky už jsem pak věděl, co dělat chci a co nechci. A to je pro mě osobně velmi důležité.

Znovu a lépe

Mojí podmínkou pro novou práci bylo, že bych si neměl pohoršit, ale neměl bych si ani vzít příliš velké sousto. Jak vaše odbornost stoupá, postupně zjistíte, že už můžete mít nějaké požadavky a můžete o svých možnostech diskutovat. Před nástupem do IT by mi něco takového přišlo jako nereálné.

Momentálně působím jako Systems Reliability Engineer ve společnosti Kyndryl.

„Pracuji s velmi příjemným týmem v zahraničí, z pohodlí domova a dělám práci, která mně baví.“

Při tom všem už mě také několik let můžeš potkat jako lektora na ENGETO Linux Akademii. Snažím se naše absolventy připravit nejen na technickou a vědomostní stránku IT, ale také na případná rizika. Chci předat svoje zkušenosti tak, aby každý absolvent měl nejen obsáhlé a užitečné znalosti, ale také tušil, do čeho jde. Nezabráním přešlapům, ty musíme udělat asi všichni, ale třeba to nebude tolik bolet. 🙂

Co si z toho všeho odnést?

Michal

Inspiruj se dalšími příběhy. Stojí za to!

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů