Kurzy Termíny

„IT je otevřený svět a je potřeba se ho nebát. Nezaleknout se odmítnutí a nevzdat se. Stačí, aby to vyšlo jednou a bude to skvělý.“

Cítíš, že tvoje aktuální kariéra není to pravé? Nevíš ale jistě, co by tě mohlo bavit? Příběh testerky Dany je krásnou ukázkou toho, že když se nevzdáš a nebojíš se zkoušet, tu správnou cestu najdeš. 

Před kurzem:

mateřská dovolená, Field Executive v marketingu

Absolvovala: Aktuálně:

Business Solution Analyst II v KBC Shared Service Center

Danča vystudovala Historickou sociologii na Fakultě humanitních studií UK. Už při škole začala pracovat v marketingu, ale po čase cítila, že nemá kam dál růst a chtěla by změnu. Znala už příběh své kamarádky a naší absolventky Báry, a tak se rozhodla to s námi taky zkusit. Začala Python Akademií a navázala Datovou Akademií.

„Byly chvíle, kdy jsem si říkala, že to nemůžu zvládnout. Jeden kurz mi končil, druhý začínal. Byla to docela jízda, ale nemůžu za ni být vděčnější. Přišlo mi úplně neskutečný, jakou změnu člověk dokáže během 3 měsíců udělat. Musím poděkovat i COVID-19, se kterým přišly vaše online Akademie. Neměla bych totiž čas dojíždět na prezenční kurzy.“

Dančo, táhlo tě to k IT nebo technickým oborům odjakživa?

Ani na základce ani na gymplu jsme neměli opravdovou informatiku. Dostali jsme se tak maximálně k Excelu, nikdo nám tehdy o IT pořádně nic neřekl. Někdo k tomu má určitě větší sklony a zajímá se o téma sám, já jsem ale byla nepolíbená. Zpětně jsem si uvědomila, že když jsem byla v devítce na testu předpokladů, tak mi vyšlo, že mám výborné analytické myšlení. V matice jsem přitom byla spíš průměrná. Když jsem dělala SCIO testy, analytický blok mi vždycky vyšel nejlíp, ale já jsem prostě nevěděla, co to znamená a jak s tím mám naložit. Přitom v práci, kterou teď dělám, je to základ, bez kterého by to nešlo.

Co tě na IT tak lákalo?

Asi se mi líbilo, že bych měla poměrně jistou práci. Svět se sice hodně mění a vyvíjí, ale přesto se v IT o práci nemusíš úplně bát. Moc se mi zamlouvalo, že bych si mohla najít práci, kde není žádný problém fungovat z domu. To byl můj velký cíl a sen. A připadalo mi i tak nějak hezké říct, že pracuju v IT a že jsem zvládla se do toho oboru dostat. Ráda se učím a zdokonaluju a to je pro tuhle práci nutný předpoklad. Testing jednoduše parádně spojuje všechny moje vlastnosti. Našla jsem se v tom.

Věděla jsi od začátku, že chceš směrovat právě k testingu? 

To byla náhoda všech náhod. Než jsem nastoupila do současné práce, o testingu jsem nevěděla skoro nic. Posílala jsem životopisy na pozice, které byly víc zaměřené na data. Pak se ale objevila nabídka, která mě hrozně zaujala. Úkolem bylo, abychom v ní našli chyby. A mě to neuvěřitelně bavilo, přišlo mi to strašně vtipný. Poslala jsem životopis a ono to vyšlo. 

Pracuješ teď jako testerka v KBC. Jaké byly začátky?

V KBC bylo bezvadný to, že jsme se první měsíc jen školili a měli prostor se naučit všechno, co budeme k dané práci potřebovat. Ten první měsíc na rozkoukání byl fakt skvělej. Jako Test Engineer Q-HUBu jsem součástí jak brněnského týmu, tak belgického týmu. Oběma bych dala 10 z 10 bodů! 🙂 Všichni kolegové jsou ochotní a pomáháme si navzájem. Konkrétně v testingu jsou opravdu hodně důležité soft skills – komunikační dovednosti a týmová práce. 

Jinak co se týče mojí práce, tak 4x do roka jsou nová vydání aplikací, na která v Brně děláme regresní testy. Jen v našem týmu máme asi 500 testů, které musíme provést. Když neděláme na tomhle, tak pracujeme s belgickým týmem. Líbí se mi, že je moje práce pestrá a mám pocit, že se každý den dozvím něco nového. Neustále si tak připadám zkušenější a zkušenější, což je rozhodně motivující. 🙂 

Zmínila jsi belgický tým. Musíš denně používat angličtinu? 

Přesně tak. Než jsem nastoupila do KBC, byla jsem pět let na rodičovské a rozhodně jsem v tu dobu nebyla zvyklá mluvit v angličtině. Ale to si sedne. Ze začátku musíš trochu vystoupit z komfortní zóny, ale nakonec zjistíš, že se není čeho bát. Je potřeba mít chuť se domluvit, chuť se zlepšovat a nebát se.

Splnilo tedy IT tvoje očekávání?

Určitě jo. Mám pocit, jako kdyby do sebe všechno konečně zapadlo. Jsem strašně ráda, že jsem se do toho dala, stála si za tím a vydržela. Cítím, že to teď je tak, jak má být. A jasně, že jsou chvíle, kdy je toho na člověka hodně nebo se něco nedaří, ale celkový pocit je hodně pozitivní. Jsem ENGETU opravdu vděčná, že jste v pandemii nezaspali a vypsali online Akademie.

Jak ti v práci pomáhají znalosti z engetích kurzů?

Dodalo mi to sebevědomí. Na pohovoru jsem mohla představit projekty, které jsem měla na GitHubu. Mohla jsem ukázat, že mám za sebou nějakou dřinu, umím zabrat a mám chuť se učit. Moc mi to pomohlo. Jinak třeba díky Datové Akademii vím, jak fungují queries a nebojím se je v práci aktivně používat

Proč sis jako první Akademii vybrala zrovna Python?

Python je z hlediska syntaxu jednodušší a pochopitelnější než třeba Java, takže je pro neIT člověka stravitelnější. Naučí tě, jak si problém rozdělit na malé kousky a pak poskládat celek. Ráda bych se letos víc zaměřila právě na Javu a vím, že na znalostech z Pythonu budu moct stavět. Neříkám ale, že to byla pohodička. Python Akademie byla obtížná a třeba u toho posledního projektu jsem se budila i v noci a přemýšlela, co v kódu změnit, aby mi konečně fungoval tak, jak měl. Každý takový okamžik tě ale hrozně posune. Díky tomu vím, že dokážu zvládnout všechno, když tomu dostatečně obětuju. 

Navázala jsi pak Datovou Akademií. Jak se ti líbila?

Datovka byla super. Lektoři byli tak nadšení, až to bylo nakažlivé. Když jsem něco potřebovala, hned mi odepsali a projekty byly úžasně praktické, takové ze života. Tahle Akademie pro mě určitě byla snazší díky tomu, že už jsem za sebou měla Python. Nedovedu si představit, že bych Python Akademii předtím neměla, to by bylo opravdu hodně náročné.

Vybrala by sis znovu kurzy s lektorem, nebo bys preferovala samostudium? 

Kurzy s lektorem mají spoustu výhod. Víš, že na tebe každý týden čeká a je tak těžší hledat výmluvy, proč se na to vykašlat. Celkově je podpora komunity lidí, kteří přišli se stejným cílem jako ty, prostě bezvadná. Každý z nich má jiný příběh, ale chce to samé. Dneska je určitě hodně obsahu třeba na YouTube a člověk má spoustu možností samostudia. Já bych ale doporučila projít si alespoň jedním větším kurzem s lektorem. Poznáš zajímavé lidi, dostaneš tipy na další materiály a víc ti to rozšíří obzory.

Co bys vzkázala lidem, kteří o IT uvažují?

Pokud cítíš, že to je něco, co chceš aspoň trochu zkusit, běž do toho. Já sama jsem si prošla dost pestrými kurzy a to mi pomohlo utřídit si, co přesně bych vlastně chtěla dělat. Začala jsem kurzem HTML a CSS a ač mě to bavilo, pochopila jsem, že na UX jsem málo kreativní. Díky různým kurzům programování a dalších technologií jsem líp poznala sama sebe a věděla přesněji, k čemu mám předpoklady.

IT není obor, který vyžaduje nějaké nadpřirozené schopnosti. IT je otevřený svět a je potřeba se ho nebát. Nezaleknout se odmítnutí, nenechat se demotivovat a nevzdat se. Stačí, aby to vyšlo jednou a bude to skvělý! 🙂

Cesta k novým znalostem začíná tady

Přehled kurzů